Nowa droga ekspresowa w Polsce. Sąd oddalił skargi, będzie umowa na ważny odcinek

Rozpoczęcie prac na S16 przeciągało się ze względu na skargi złożone przez konsorcja: Kobylarnia/Stecol oraz Polimex na wcześniejszy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Sąd Okręgowy w Warszawie właśnie je oddalił.

Na razie S16 ma dosłownie kilkanaście kilometrów, ale docelowa ma mieć około 230 km i znacząco poprawi komunikację w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tu i teraz gotowa jest południowa część obwodnicy Olsztyna. Docelowo S16 będzie przebiegać od Olsztyna do Ełku i połączy S7 (przez S51) z S61. Stanie się pewnie jedną z ulubionych dróg każdego, kto będzie kiedyś planował wyjazd do Krainy Wielkich Jezior lub na Podlasie. Wzdłuż S16 mają leżeć następujące miasta: Olsztyn, Borki Wielkie, Mrągowo, Mikołajki, Orzysz oraz Ełk. S16 będzie bardzo ważnym szlakiem dla Warmii i Mazur oraz Podlasia.

S16 Barczewo - Biskupiec. Jaki jest aktualny status?

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargi złożone przez konsorcja: Kobylarnia/Stecol oraz Polimex na wcześniejszy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Przed podpisaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą PORR musi zakończyć się kontrola uprzednia Prezesa UZP. Z kolei dla drugiego odcinka S16, Olsztyn Wschód – Barczewo, zgodnie z wyrokiem KIO ponownie weryfikujemy oferty wykonawców pod względem ich treści i zgodności z dokumentami zamówienia

- komentuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim komunikacie. Kiedy procedury się zakończą, zostanie podpisana umowa. To ważny odcinek nowej ekspresówki. Budowa drogi ekspresowej pomiędzy Olsztynem a Biskupcem przyniesie poprawę przepustowości odcinka oraz warunków i bezpieczeństwa ruchu tranzytowego i lokalnego. S16 ma kluczowe znaczenie dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Droga szybkiego ruchu nie tylko skróci czas przejazdu i wpłynie na komfort kierowców, ale także wyciągnie ruch z mniejszych dróg i miejscowości, przez które teraz trzeba jeździć. To poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

S16 Barczewo - Biskupiec - najważniejsze informacje

Mówimy o naprawdę długim odcinku nowej trasy. To 30 kilometrów drogi ekspresowej. Istniejąca droga zostanie dostosowana do parametrów klasy S, zarówno dzięki dobudowie drugiej jezdni, jak i przebudowie konstrukcji niektórych odcinków istniejącej drogi. Wybudowane zostaną także dodatkowe jezdnie umożliwiające obsługę przyległych terenów. Kierowcy skorzystają z nowych węzłów Wójtowo i Łęgajny, a węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do nowych wymagań. Powstaną też dwa Powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) i obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła Biskupiec.

Zobacz wideo Czego Polacy nie lubią w komunikacji miejskiej?
Jaką drogę wybierasz? Szybkiego ruchu czy lokalne?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.