Kolejna obwodnica z PB100 na południu coraz bliżej. W okolicy A4 i S19

Dobre informacje dla kierowców z południa Polski. Pod Tarnowem powstanie obwodnica, na którą wiele osób czeka od dawna.

Program Budowy 100 obwodnic (PB100) to jedna z ostatnich inicjatyw polityków, która na pewno podoba się kierowcom. Nowe obwodnice to dla mieszkańców miast zawsze znakomita informacja, a im ich więcej, tym lepiej. Obwodnica zwiększa komfort życia i bezpieczeństwo, ponieważ wyciąga z miejscowości transport. Korzystają też kierowcy - nie muszą się przedzierać przez miasto, a czas przejazdu się skraca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma dobre wiadomości dla mieszkańców Podkarpacia.

Obwodnica Pilzna - zaczyna się coś dziać

Ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna w ciągu DK73. Jest to drugie zadanie z Programu Budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które zostanie skierowane do realizacji. Termin otwarcia ofert został wyznaczony na 17 czerwca 2024 r. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa

- czytamy w oficjalnym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To nie jedyna obwodnica, która powstanie w województwie podkarpackim. Już skierowano do realizacji drugi etap obwodnicy Sanoka w ciągu DK28, a teraz rozpoczęto przetarg dla Pilzna. W planach są jeszcze:

  • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9 
  • obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9  
  • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 
  • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77 
  • obwodnica Jasła w ciągu DK73  
  • obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73

Obwodnica Pilzna - szczegóły

Przebieg 2,6-kilometrowej obwodnicy rozpocznie się za skrzyżowaniem DK94 z DK73 w Pilźnie. Obwodnica będzie drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 1x2 czyli po jednym pasie w każdym kierunku wraz z infrastrukturą towarzyszącą (odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska, urządzenia BRD). Wybudowane zostaną jezdnie dodatkowe (równoległe do trasy głównej), obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, drogi dla pieszych i rowerów oraz system zarządzania ruchem. Przez rzekę Dulcza zostanie wybudowany most. Powstaną także przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz zbiorniki retencyjne.

Kiedy nowa obwodnica zostanie oddana kierowcom? GDDKiA podaje, że prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Trzymamy kciuki, żeby obyło się bez żadnych opóźnień. To bardzo ważna droga. - Obwodnica Pilzna to pierwsze z zadań, które zmienią przebieg i wygląd DK73 aż do Jasła - komentuje Dyrekcja. Mowa o 35 km wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. 

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.