Oto jeden z najgorszych odcinków autostrad w Polsce. Trudno rozpędzić się powyżej 100 km/h na A1

Nie każdą autostradą dobrze i wygodnie się jeździ. Dobrym przykładem jest odcinek A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. To obecnie najbardziej pofałdowany odcinek autostrady w Polsce. Drogowcy szykują się do bardzo poważnego remontu. Kiedy zobaczymy ekipy remontowe na A1? Niestety nieprędko.

Zwolnij na autostradzie. A szczególnie zwolnij na A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie. Nie pojedziesz tam z prędkością 140 km/h ze względu na obowiązujący dość restrykcyjny limit nawet do 80 km/h. Wprowadzono go tam nie bez powodu. Droga jest tak pofałdowana, że nawet jazda z przepisową prędkością jest mało komfortowa.

Zobacz wideo Jeździłem najnowszą Toyotą Land Cruiser po kowbojskich szlakach. To, co potrafi, szokuje [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Skąd na drodze fałdy, które przyrównane są do fal Dunaju albo popularnego ciasta karpatka? Okazało się, że wykonawca (konsorcjum Mostostal Warszawa i Budimex) użył niewłaściwego materiału do podbudowy drogi. Po analizie przeprowadzonej przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Śląskiej (wykonano m.in. kilkadziesiąt odwiertów podczas badań geologicznych) stwierdzono, że doszło do przeobrażenia jednego ze składników popiołu w podbudowie. Wskutek reakcji doszło do zwiększenia objętości materiału, naprężeń, a następnie do wybrzuszenia nawierzchni autostrady.

Autostrada A1 na południu PolskiAutostrada A1 na południu Polski GDDKiA

Jak się jeździ? Kiepsko się jeździ. Sam się o tym przekonałem

Po pofałdowanej nawierzchni jeździ się fatalnie (znamienne, że już wiele lat temu drogowcy z GDDKiA nie kryli, że droga "przebiega przez tereny zagrożone deformacjami nieciągłymi związanymi z historyczną płytką eksploatacją rud metali"). Sam się o tym przekonałem podczas wielu podróży na południe Polski. Zauważyłem, że większość kierowców starała się utrzymać prędkość poniżej 80 km/h. Zdarzali się jednak i tacy, którzy nie zważali na stan drogi i starali się jechać tak szybko jak to możliwe.

Kiedy doczekamy się drogi równej jak stół? Niestety nieprędko. Według informacji serwisu Conadrogach.pl drogowcy zapewniają, że wszystko przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przetarg powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Po jego rozstrzygnięciu można oczekiwać rozpoczęcia prac budowlanych w 2025 r. (prace obejmą 16 km odcinek autostrady A1 oraz 300 m odcinka drogi ekspresowej S1 w pobliżu węzła Pyrzowice). Do tego czasu pozostaje jeździć wolniej po drodze, którą doraźnie naprawiano latem 2023 r. Wówczas w ośmiu miejscach trasy dokonano frezowania najbardziej wypiętrzonych fragmentów. 

Autostrada A1 na południu PolskiAutostrada A1 na południu Polski GDDKiA

Autostrada A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie. Kalendarium

  • Luty 2008 – decyzja środowiskowa dla odcinka
  • Luty 2009 - decyzja środowiskowa dla węzła Pyrzowice
  • Czerwiec 2009 – pozwolenie na budowę
  • Sierpień 2009 – przekazanie placu budowy konsorcjum Budimex i Mostostal Warszawa i rozpoczęcie prac
  • Czerwiec 2012 – oddanie odcinka autostrady A1 dla ruchu
  • Obecnie gwarancja na drogę już nie obowiązuje (wygasła). GDDKiA musi ją naprawić z własnych funduszy.
Czy podróżowaliście pofałdowanym odcinkiem autostrady A1?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.