Ważne zmiany na S17. Kierowcy długo czekali na ten ruch GDDKiA

Droga S17 rozbudowuje się na naszych oczach. Tym razem nie mamy jednak na myśli kolejnych kilometrów tej jakże ważnej ekspresówki, a komfort kierowców i ich pasażerów.

Droga ekspresowa S17 jest bardzo ważna dla dwóch województw: mazowieckiego i lubelskiego. Na S17 czekali kierowcy z tej części Polski, ponieważ nowa eska sprawiła, że z Warszawy do Lublina jest dosłownie rzut beretem, a trasa stała się bardzo wygodna i komfortowa. Docelowo droga ma mieć około 320 km i połączyć obwodnicę Warszawy z granicą z Ukrainą. S17 wciąż powstaje na wschód od Lublina. Jakie są najnowsze wieści?

Kierowcy będą mieli wygodniej na S17 w okolicach Tomaszowa Lubelskiego

Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę pary Miejsc Obsługi Podróżnych Jeziernia Wschód i Zachód. MOP-y będą zlokalizowane na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim nowym komunikacie. Inwestycję zrealizuje Budimex. Wartość umowy to 63,7 mln zł. W ramach zadania powstanie para MOP-ów o funkcjach podstawowych z infrastrukturą towarzyszącą, oświetleniem, drogami dojazdowymi i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wybudowane zostaną również pasy włączania i wyłączania z trasy głównej.

Z nowych MOP-ów skorzystają kierowcy przeróżnych pojazdów. Zbudowane zostaną miejsca postojowe dla pojazdów ciężarowych, osobowych oraz autokarów, budynki sanitarne z toaletami, prysznicem i pomieszczeniem dostosowanym do opieki nad małymi dziećmi, a także wiaty piknikowe oraz place zabaw.  W przyszłości będzie mogła tam powstać stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

MOP-ów będzie w Polsce więcej

Co to jest Miejsce Obsługi Podróżnych? Niebieska tablica informacyjna z napisem ''MOP'' świadczy o tym, że zbliżamy się do specjalnego punktu postojowego, który jest umiejscowiony przy autostradzie lub drodze ekspresowej. W zależności od przypisanej im kategorii MOP mogą obejmować różne kategorie usług - przede wszystkim jest to stacja paliw i parking. Rozróżniamy trzy rodzaje:

  • I kategorii - podstawowa opcja, oferuje się stanowiska postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety i urządzenia wypoczynkowe; czasem znajdziemy tutaj także małą gastronomię;
  • II kategorii - stacje benzynowe, lokale gastronomiczno-handlowe i punkt informacji turystycznej; niekiedy mogą tu być dostępne np. miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych;
  • III kategorii - w tym przypadku dodatkowymi udogodnieniami dla kierowców są miejsca noclegowe w hotelu lub motelu.

Na nowych drogach ekspresowych i autostradach możemy się spodziewać powstawania kolejnych MOP-ów. Dzisiaj informujemy o rozbudowie S17. Niedawno GDDKiA informowała o planach ponownych przetargów na parę MOP Janów Lubelski przy drodze S19. Na S19 GDDKiA szuka dzierżawców fragmentów dwóch funkcjonujących Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze S19, MOP Słodków Wschód i MOP Słodków Zachód koło Kraśnika.

Zobacz wideo Skoczek-nielot w BMW próbował przejechać rondo. Teraz grożą mu trzy lata więzienie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.