Jaka jest ulubiona droga wszystkich motocyklistów? Urządzają tam pielgrzymki

Trudny przejazd? To często dla motocyklistów jedynie afrodyzjak. Szczególnie gdy ciasne łuki i strome podjazdy, łączą się z pięknymi widokami. Każdy z tych walorów ma słynna trasa Trollstigen w Norwegii. Dlatego stała się mekką motocyklistów.

Norwegia jest miejscem dość surowym i mało przystępnym. Przynajmniej takie wrażenie może sprawiać. To jednak nie przeszkadza motocyklistom w pielgrzymowaniu do niej. Powodem wyjazdów jest 55-kilometrowy fragment nazwany Trollstigen.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych

Trollstigen, czyli 11 serpentyn i nawet 12 stopni nachylenia trasy

Trollstigen w dosłownym tłumaczeniu z norweskiego oznacza ścieżkę Trolli lub też drabinę Trolli. I słowo drabina chyba lepiej tu pasuje. W końcu mówimy o trasie, która za pomocą aż 11 wąskich serpentyn wspina się na wysokość 868 m n.p.m. W efekcie patrząc z dołu, droga układa się w kształt przypominający drabinę. Warto wspomnieć o tym, że serpentyny przebiegają pod kątem 180 stopni. A to nie koniec, bo średnie nachylenie drogi wynosi 9 stopni. Maksymalnie wskaźnik sięga bowiem już 12 stopni. Warto w tym punkcie tylko dodać, że Trollstigen wcale nie jest wynalazkiem nowoczesności. Została otwarta w 1936 r.

Mekka motocyklistów – to brzmi dumnie. W atlasie drogowym Norwegii Trollstigen jest jednak 55-kilometrowym fragmentem drogi powiatowej nr 63. W pobliżu znajdują się gmina Rauma czy znane z przemysłu spożywczego miasto Åndalsnes.

Droga Trollstigen w Norwegii ma potężne walory widokowe

A stopień trudności przejazdu tą trasą ustępuje pięknym widokom. Kierujący po spadku terenu o 320 metrów podróżuje np. obok wodospadu Stigfossen. Poza tym z drogi świetnie widać lasy i ośnieżone szczyty górskie. Malownicze walory estetyczne są na tyle wysokie, że Norwegowie na Trollstigen wybudowali w 2012 r. taras widokowy na przełęczy nad drogą. Obok punktów widokowych znajduje się także restauracja.

Ciekawostki o norweskiej trasie Trollstigen

O Trollstigen krąży co najmniej kilka ciekawostek. Warto wiedzieć o tej trasie m.in. to, że:

  • stopień nachylenia poszczególnych serpentyn i wąski asfalt sprawiają, że drogą nie mogą poruszać się pojazdy o długości większej, niż 13,3 m. Dla przykładu długi autokar już tu nie wjedzie.
  • przed wjazdem na trasę znajduje się znak "Uwaga Trolle". To trójkąt z czerwoną obwódką i namalowanym na białym tle... trolem!
  • trasa została zbudowana z inicjatywy króla Norwegii Haakon VII. On nazwał ją Trollstigveien.
  • na szczycie podjazdu znajduje się pierwsza na świecie ekologiczna stacja bazowa 5G zasilana słońcem, wiatrem i wodorem. Została wybudowana w 2021 r. przez lokalnego operatora sieci telefonii komórkowej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.