Plany na 2024 r. Oddanie 25 km autostrad i 117 km ekspresówek. Ruszają prace

Zimowa przerwa drogowa właśnie się skończyła. Drogowcy ruszają z kopyta, a maszyny na placach budowy już pracują. Plany na ten rok są bardzo ambitne.
Przed nami kolejny pracowity i intensywny sezon budowlany. Na etapie realizacji znajduje się 106 zadań o łącznej 1326,5 km. To 88 inwestycji z Programu Budowy Dróg Krajowych (w tym także budowa Zakopianki i drugiej jezdni S19 pod Rzeszowem) o łącznej długości 1183,8 km oraz 18 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic o łącznej długości 142,7 km

- czytamy w najnowszym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowy nowych dróg zwykle zamierają na okres zimowy z racji na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak laba się właśnie skończyła. Na większości odcinków, które są na etapie prac budowlanych, 15 marca zakończyła się przerwa zimowa zapisana w umowie na realizację kontraktu. GDDKiA podaje, że tylko na nielicznych budowach przerwa potrwa do końca marca.

Ile dróg będzie oddanych kierowcom w 2024 r.?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dostaniemy ponad 175 kilometrów zupełnie nowych dróg. Co ważne większość z nich będzie drogami szybkiego ruchu. W tym roku mamy dostać 25 kilometrów autostrad i 117 dróg ekspresowych. Resztę Dyrekcja określa jako "pozostałe" drogi. O jakich eskach i autostradach mowa? Flagowe projekty, które mają zostać ukończone to odcinki:

  • na autostradzie A2 na wschód od Warszawy,
  • drogach ekspresowych S3,
  • S7,
  • S16,
  • S52
  • S61,
  • co więcej Północna Obwodnica Krakowa zostanie połączona tymczasowym zjazdem z S7 na Mistrzejowice (lepszy dojazd do Warszawy)
  • możliwy będzie również przejazd nitką mostu na Narwi w ciągu S61 łącząc funkcjonujące już odcinki międzynarodowego szlaku Via Baltica.

Nie wszystkie budowy dróg zapadły w sen zimowy

Jeśli pogoda sprzyjała, to niektórzy wykonawcy podczas zimy pracowali, niektórzy nadrabiali zaległości, inni przyspieszyli z budową. Z komunikatu możemy się dowiedzieć, że nie próżnowano na przy budowie dróg ekspresowych w okolicy Świnoujścia, Szczecinka, pomiędzy Koszalinem i Gdańskiem, a także na obwodnicy Trójmiasta. Budowano obiekty na rozlewiskach Narwi pod Łomżą czy też Biebrzy pod Sztabinem. Prowadzono prace przy przedłużeniu autostrady A2 na wschód od Warszawy, przy obwodnicy Chełma, w górzystych odcinkach na południe od Rzeszowa, czy też na nowej Zakopiance

Zapracowana była również sama GDDKiA, która zajęła się przetargami i ocenami złożonych ofert. Poznano wykonawców zainteresowanych realizacją 17 odcinków dróg ekspresowych i obwodnic o łącznej długości około 180 km, dla 16 odcinków o łącznej długości ponad 203 km wybrano najkorzystniejsze oferty. Pięć odcinków o łącznej długości 50 km otrzymało decyzje zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.