S7 na południu. Zmiana organizacji ruchu na ważnym węźle. Ograniczenie do 40 km/h

Ważne wieści dla mieszkańców południowej Polski, a przede wszystkim Krakowa. Rozpoczyna się kolejny etap prac związanch z budową drogi ekspresowej S7 w okolicy Al. Solidarności w krakowskiej Nowej Hucie. Kierowców czekają zmiany.

Droga S7 łączy północ kraju z południe, dosłownie Bałtyk z górami, przebiega przy Krakowie, Kielcach, Radomiu, Warszawie, Elblągu i Trójmiasta. Przecina się także z kilkoma ważnymi drogami szybkiego ruchu, w dodatku jest bezpłatna. Nie może więc dziwić, że tak bardzo interesuje kierowców praktycznie z całej Polski. Tym razem to bardziej lokalna wiadomość, ale na pewno kluczowa dla każdego, kto jeździ S7 na południu Polski. Ruszają prace w okolicy Al. Solidarności w krakowskiej Nowej Hucie.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

Droga S7 w Krakowie - postępy prac

Prace, o których poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, związane są z budową odcinka S7 o długości 18,3 km, który ma połączyć istniejące już węzły – Widoma i Kraków Nowa Huta. Co więcej, w ramach inwestycji powstaną cztery kolejne węzły: Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, oraz Kraków Grębałów.

Jak zawsze w przypadku budowy drogi szybkiego ruchu, drogowcy zajmują się nie tylko samymi pasami, po których w przyszłości pojadą kierowcy. To szeroko zakrojona inwestycja. Zrealizowane zostaną obiekty inżynierskie, drogi dojazdowe i technologiczne, mury oporowe, przejazdy awaryjne oraz wjazdy awaryjne na drogę ekspresową. Przebudowane zostaną istniejące obiekty inżynierskie, sieć dróg (zjazdów, ulic), infrastruktura tramwajowa i kolejowa, sieć i urządzenia melioracyjne. Mieszkańcy mogą się spodziewać także nowych chodników, oświetlenia czy ścieżek rowerowych. Drogowcy zajmą się także urządzeniami ochrony środowiska.

S7 w Nowej Hucie. Zmiana organizacji ruchu na Al. Solidarności

Zaczynamy kolejny etap prac związanych z budową drogi ekspresowej S7 w okolicy Al. Solidarności w krakowskiej Nowej Hucie. Po południowej stronie Alei Solidarności (tj. od strony węzła Kraków Nowa Huta) rozpoczniemy budowę wiaduktu, którym w przyszłości ta część Alei przebiegnie nad trasą S7

- czytamy w komunikacie, który GDDKiA wysłała na naszą redakcyjną skrzynkę. Zamknięty zostanie fragment jednej jezdni Alei Solidarności w kierunku Kombinatu. Zostanie tam wstrzymany ruch tramwajowy, a kierowców czeka reorganizacja ruchu. Dyrekcja planuje wprowadzić zmiany w ruchu jeszcze w listopadzie. Podawana data to 29 listopada, ale z gwiazdką, że wiele zależy od pogody. Tymczasowa organizacja ruchu potrwa pół roku. Poniżej wklejamy listę zmian, jakie podała GDDKiA.

Zmiany na Al. Solidarności, na jezdni prowadzącej w kierunku Kombinatu

 • od ul. Wańkowicza do tymczasowej przełączki (na wysokości osiedla przy ul. Smorawińskiego) jeden z pasów przeznaczony na buspas
 • od tymczasowej przełączki do ul. Ujastek Mogilski jezdnia całkowicie wyłączona z ruchu
 • od ul. Ujastek Mogilski do Kombinatu ruch dwukierunkowy
 • ograniczenie prędkości 40 km/h

Zmiany na Al. Solidarności, na jezdni prowadzącej w kierunku centrum Nowej Huty

 • od Kombinatu do tymczasowej przełączki (na wysokości osiedla przy ul. Smorawińskiego) ruch dwukierunkowy
 • brak skrętu w kierunku ul. Ujastek Mogilski
 • ograniczenie prędkości 40 km/h

Zmiany na ul. Ujastek Mogilski

przy wyjeździe z ulicy na Aleję Solidarności nakaz skrętu w prawo

 • Zmiany na ul. Ujastek (pod Kombinatem)
 • tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Ujastek z jezdnią Alei Solidarności prowadzącą w kierunku centrum Nowej Huty (obok Budynku Z Centrum Administracyjnego)

Samochody jadące:

 • Aleją Solidarności od strony Nowej Huty – przejadą przełączką w lewo przez tory tramwajowe na jezdnię prowadzącą do Nowej Huty, pojadą nią jednym pasem „pod prąd" do ronda pod Kombinatem i z ronda będą mogły zjechać w kierunku ul. Ujastek (i dalej Łowińskiego) lub południowej jezdni Al. Solidarności. Jezdnią południową Alei, prowadzącą zwykle w kierunku Kombinatu, pojadą „pod prąd" do ul. Ujastek Mogilski, a stamtąd do trasy S7;
 • ul. Ujastek Mogilski od strony istniejącej trasy S7 – skręcą tylko w prawo w Al. Solidarności i pojadą jednym pasem do ronda pod Kombinatem, z którego mogą zjechać w kierunku ul. Ujastek i Łowińskiego lub na Al. Solidarności w kierunku centrum Nowej Huty. Utrzymany będzie dojazd do Kombinatu;
 • ul. Ujastek w kierunku centrum Nowej Huty – na rondzie będą mogły zjechać na jezdnię Al. Solidarności prowadzącą w kierunku centrum Nowej Huty (do dyspozycji będzie jeden pas) lub przejechać w kierunku jezdni południowej Alei, prowadzącej zwykle w kierunku Kombinatu. Tą drogą dojadą jednym pasem do ul. Ujastek Mogilski i do S7.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.