Kamień milowy dla kolejnego odcinka S19. Chodzi o nowe 13,8 km. GDDKiA podała datę

Kolejne wieści z budowy S19 Via Carpatia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy odcinek S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka zostanie oddany kierowcom w 2026 r.

O nowych drogach w Polsce piszemy praktycznie codziennie na stronie głównej gazeta.pl. W nowym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znowu czytamy o groźnie brzmiącym ZRID-zie. To bardzo ważny termin dla każdej drogi. ZRID to Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jest kluczowy dla każdej budowanej drogi, ponieważ umożliwia rozpoczęcie pracy w terenie. Kiedy wojewoda go przyklepie, na budową mogą ruszyć robotnicy, a droga w końcu przestaje być kolorową linią na mapie. Wniosek o takie zezwolenie złożono właśnie dla odcinka S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka.

Zobacz wideo Jechał całą szerokością drogi. Miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie

S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka - najważniejsze informacje

ZRID dotyczy prawie 14-kilometrowego odcinka S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka. Wykonawcą jest firma Strabag, a wartość kontraktu to 272 830 814,75 zł. GDDKiA podaje, że rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na pierwszą połowę przyszłego roku. Kiedy nowymi 13,8 kilometrami pojadą kierowcy? Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie prace powinny zostać ukończone w III kwartale 2026 r. 

Aktualnie S19 na tym odcinku posiada trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Po rozbudowie droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność to 11,5 t/oś

- podaje Dyrekcja. Oczywiście budowa nowej drogi to nie tylko sama droga, po której jeżdżą kierowcy. Inwestycja ma znacznie szerszy charakter. Przebudowane zostaną okoliczne drogi, powstaną nowa estakada o długości 155,6 m, dwa wiadukty oraz dwa przejazdy gospodarcze. Do tego dopisujemy jeszcze:  cztery przejścia dla zwierząt średnich (jedno zespolone z wiaduktem), cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 2,7 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne (13 otwartych i pięć zamkniętych). 

S19 w województwie podkarpackim - jak wygląda sytuacja?

S19 ma tu już 81,8 kilometra z planowanych 169 km. Kierowcy jeżdżą na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Znacznie usprawnia to ruch na wschodzie Polski. S19 połączyła nie tylko Lublin i Rzeszów, dwie stolice województwa, ale także dała mieszkańcom szybkie połączenie z Warszawą poprzez S19 i S17, a kierowcy z woj. lubelskiego z autostradą A4. Co teraz czeka drogowców? GDDKiA podaje, że:

  • 72,9 km S19 jest w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe oraz w systemie Projektuj i buduj: Domaradz – Krosno, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka),    
  • a 11,6 km S19 znajduje się w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz). 

Droga S19 Via Carpatia, czyli jedna z najważniejszych dróg w kraju

Budowa drogi ekspresowej S19 zdecydowanie kradnie ostatnio najwięcej reflektorów. To jedna z najważniejszych dróg w kraju i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Trasa połączy w przyszłości południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. U nas droga S19 jest kluczowa dla województw, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.