Program 100 obwodnic. Ile jeszcze postoisz w korkach na Pomorzu?

W województwie pomorskim zaplanowano pięć obwodnic realizowanych w ramach słynnego programu budowy 100 obwodnic. Jak dotąd drogowcom udało się wybudować zaledwie jedną z nich. A co z pozostałymi? GDDKiA ujawniła plany i stan prac nad nowymi odcinkami dróg krajowych.

W programie budowy 100 obwodnic w całej Polsce niewiele zarezerwowano dla województwa pomorskiego. W planach uwzględniono zaledwie pięć inwestycji drogowych. Wśród nich tylko jedna została ukończona. Jesienią 2022 r. drogowcy oddali do ruchu obwodnicę Brzezia. To 4,5 km odcinek, który omija miejscowość od południowego zachodu. Wraz z nim zmodernizowany także 4 km drogi krajowej numer 25 po obu stronach obwodnicy.

Zobacz wideo Czego nie robić na drodze

W planach są jeszcze cztery obwodnice w województwie pomorskim

  • Obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 
  • Obwodnica Sztumu w ciągu DK55 
  • Obwodnica Człuchowa w ciągu DK22 i DK25
  • Obwodnica Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21

Niestety na nowe trasy w ciągu dróg krajowych trzeba będzie jeszcze poczekać. Wszystkie obwodnice w pomorskim są obecnie w przygotowaniu. To oznacza m.in. prace związane z dokumentacją, wnioskami o decyzję środowiskową czy projektami budowlanymi. Pierwsze przetargi na projekt i prace budowlane zostaną ogłoszone dopiero w 2024 r.

Obwodnica BrzeziaObwodnica Brzezia GDDKiA

Słupsk ominiemy obwodnicą dopiero w 2028 r.

Obwodnica Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 znajduje się obecnie na etapie prac przygotowawczych nad koncepcją programową i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskom. Przyszła jednojezdniowa trasa o długości 9 km połączy istniejącą południową obwodnicę Słupska w ciągu drogi ekspresowej S6 z miejscowością Bydlino. Prace projektowe powinny zostać zakończone jeszcze w 2023 r. Realizację w systemie projektuj i buduj zaplanowano zaś na lata 2025 – 2028.

Obwodnica SłupskaObwodnica Słupska GDDKiA

Obwodnica Człuchowa

20 km trasę w ciągu dróg krajowych 22 i 25 zaplanowano pomiędzy miejscowością Nowosiółki (DK25) a węzłem Nieżywięć (DK22). Najwyżej punktowany wariant (obecnie trwa wybór wariantu przebiegu nowej drogi) przyszłej trasy dotyczy szlaku przecinającego istniejącą DK22 między Człuchowem a Jaromierzem. Drogowcy planują złożenie wniosku o decyzję środowiskową w trzecim kwartale 2023 r. Przetarg na wyłonienie wykonawcy zostanie zaś ogłoszony najwcześniej pod koniec 2024 r.

Obwodnica Sztumu

Od końca września 2022 r. drogowcy czekają na decyzję środowiskową, którą przygotowuje burmistrz miasta i gminy Sztum. Zgodnie z planem powstanie 10 km jednojezdniowa obwodnica z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Będzie realizowana w tradycyjnym systemie buduj (wykonawca otrzyma gotowy projekt, nad którym trwają obecnie prace). Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony w połowie 2025 r.

Obwodnica Starogardu Gdańskiego 

Jednojezdniowa trasa o przekroju 2+1 powstanie jako droga klasy GP, czyli główna ruchu przyspieszonego. GDDKiA uzyskała już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych oraz ustaliła przebieg obwodnicy miasta. Przetarg zostanie ogłoszony w pierwszej połowie 2024 r. (II kwartał). Zwycięzca będzie zobligowany do opracowania projektu i budowy drogi o długości 16 km. Do wybudowania obwodnica wraz z czterema węzłami drogowymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.