Ważna obwodnica w okolicy S8 i S11 gotowa. Ma 13 km i kosztowała 171,5 mln zł

GDDKiA ma dobre informacje dla kierowców. Właśnie oddano 13 km obwodnicy Praszki w ciągu DK45. Mieszkańcy mogą odetchnąć, a kierowcy zapomnieć o korkach.

- Kolejna obwodnica oddana do ruchu. Mieszkańcy kolejnego polskiego miasta mogą odetchnąć z ulgą. Rząd sprawnie realizuje inwestycje w każdym regionie i tak jest też na Opolszczyźnie. Wkrótce w tym samym powiecie otworzymy kolejną obwodnicę: ekspresową obwodnicę Olesna - komentował wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Kierowcy mają powody do zadowolenia. Prace na 13-kilometrowym odcinku obwodnicy Praszki w ciągu drogi krajowej DK45 zostały zakończone. Kierowcy mogą już nią jeździć. Więcej wiadomości o polskich drogach przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo Pościg za skradzionym SUV-em. Auto rozbite, złodzieje złapani

Obwodnica Praszki już oddana

Obwodnicę Praszki oddano kierowcom 25 kwietnia. Budowa 13-kilometrowego odcinka kosztowała 171,5 mln zł. Większość tej kwoty pochodziła z ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - to 165 milionów złotych. Umowę na stworzenie obwodnicy podpisano 20 maja 2019 r. Kierowcy w końcu mogą nią jeździć.

Obwodnica, którą widzicie na mapie, rozpoczyna się przed Gorzowem Śląskim, odchodząc od wspólnego przebiegu DK42 i DK45. Gorzów Śląski omija od strony zachodniej, Praszkę od wschodniej i kończy się połączeniem z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale. Jest to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu, dostosowana do nośności 11,5 t/oś. GDDKiA podaje, że w ramach całej inwestycji powstałodziesięć obiektów inżynierskich, w tym mosty nad rzekami Prosną i Wyderka, trzy wiadukty nad obwodnicą oraz pięć obiektów zlokalizowanych wzdłuż obwodnicy. W ciągu nowej trasy zbudowano także cztery skrzyżowania w formie ronda

Obwodnica Praszki pozwoli odetchnąć mieszkańcom

- To ważna inwestycja nie tylko dla ruchu lokalnego ale również dla tranzytu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt i jego sprawną realizację - powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA. Obwodnica Praszki wcale nie jest tylko lokalną inwestycją. To ważna trasa tranzytowa, łącząca województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Leży blisko S11 i S8.

Każda gotowa obwodnica to także znakomita wiadomość dla mieszkańców danego miasta i okolic. Nowa droga odciąży z ruchu tranzytowego dotychczasowe ciągi dróg krajowych nr 42 i nr 45 w centrum tych miast, dając jednocześnie alternatywę w doborze najdogodniejszej trasy przejazdu dla ruchu lokalnego. Zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort życia wszystkich. Samochody i ciężarówki będą teraz jeździć obwodnicą, a nie centrum miejscowości.

Więcej o: