Skoda rusza z produkcją odmłodzonych bestsellerów. Kamiq i Scala prosto z Mlada Boleslav

Ile czasu trzeba czekać na nowy samochód? W przypadku odnowionych bestsellerów Skody miesiącami. Od czasu pierwszej oficjalnej premiery zmodernizowanych modeli Scala i Kamiq minęło już ponad pół roku. I dopiero teraz rusza produkcja w zakładach w Czechach.

Tak biegnie czas we współczesnej motoryzacji. W połowie 2023 r. poznaliśmy dwa bestsellery Skody po liftingu. To wówczas bowiem Czesi pokazali Scalę i Kamiqa po pierwszej poważnej modernizacji. Pół roku później ruszyła sprzedaż modelu. Cennik upubliczniono zaś na początku 2024 r., a dealerzy wówczas rozpoczęli przyjmowanie zamówień. Produkcja nowego samochodu ruszyła dopiero pod koniec stycznia 2024 r. Mamy pierwsze zdjęcia z zakładów w Mlada Boleslav.

Zobacz wideo Dziś sprawdzamy największego SUV-a Skody. Kodiaq w bogatej wersji Laurin&Klement, ale z silnikiem diesla o mocy 150 KM

Czesi przekonują, że modernizacja obu popularnych modeli to nie tylko typowe unowocześnienie samochodów w połowie cyklu życia. To również "przeniesienie na wyższy poziom i ustanowienie nowych standardów w segmencie". O co chodzi? Skoda chwali się, że m.in. podwyższono bezpieczeństwo wprowadzając pakiet nowych funkcji wspomagających kierowcę. Tegoroczną nowością jest Front Assist z funkcją monitorowania pieszych znajdujących się przed pojazdem oraz układem aktywnego asystenta pasa ruchu (wersja Lane Assist). Wraz z nim seryjnie instalowany jest także układ wspomagania przy ruszaniu pod wzniesienie oraz rozpoznawanie znaków drogowych.

Wydajniejsze USB, lepsze ładowanie indukcyjne w Skodzie

Wraz z nowym pakietem bezpieczeństwa pojawiła się także unowocześniona pokładowa elektronika. Zmiany objęły sprzęt multimedialny (standardem jest ekran dotykowy o przekątnej 8,25", a za dopłatą większa matryca 9,2"), który wzbogacono o nowy moduł do komunikacji ze smartfonem (pokładowa ładowarka indukcyjna wraz z elementem chłodzenia, by ograniczyć nagrzewanie smartfona podczas zasilania). Zmodyfikowano także instalację elektryczną z portami USB, aby poprawić wydajność ładowania.

Przy okazji rozpoczęcia produkcji nie zapomniano o tym, by pochwalić się troską o środowisko. Stąd wspomniano, że w zmodernizowanych modelach Scala i Kamiq zastosowano więcej materiałów uzyskanych dzięki recyklingowi. Na liście wskazano m.in. nową tapicerkę, elementy dekoracji wnętrza oraz dywaniki.

Jak lifting wpłynie na sprzedaż? To dobre pytanie. Do tej pory (od 2019 r.) wyprodukowano ponad 260 tys. egz. Scali oraz ponad 576 tys. Skody Kamiq (od czasu premiery). Na najtańszą Scalę trzeba przygotować ponad 87 tys. zł (ceny od 87,2 tys. zł za wersję 1.0 TSI 95 KM. W przypadku Kamiq podobnie (od 87,7 tys. zł za ten sam silnik).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.