Skoda Scala i Skoda Kamiq po liftingu. Auta rozpoznasz po nowym oświetleniu i lepszym wyposażeniu

Skoda zaktualizowała swoje dwa kompaktowe samochody. Skoda Scala i Skoda Kamiq otrzymały nie tylko zmiany wizualne, ale także lepsze wyposażenie i nowe systemy podnoszące poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Co dokładnie się zmieniło?

Odświeżone Skoda Scala i Skoda Kamiq z licznymi ulepszeniami technologicznymi, będą dostępne na rynku polskim w pierwszym kwartale 2024 roku. Czym różnią się te auta od wersji sprzed poprawek? Przede wszystkim już w sylwetkach pojazdów można dostrzec nieco bardziej wyostrzony design. Oba modele charakteryzują się przeprojektowanymi reflektorami, grillami i zderzakami, a całość uzupełniają nowe obręcze kół ze stopów lekkich. Więcej o nowych samochodach piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

W modelu Scala poza wysmuklonymi reflektorami i nową sygnaturą świetlną, kratka wlotu powietrza w zderzaku jest podzielona dodatkowymi skrzydłami, pomalowanymi w kolorze nadwozia. Znajdują się one również w dyfuzorze na zmodernizowanym tylnym zderzaku. Lampy z tyłu także wyglądają nieco inaczej. Jako opcja wciąż dostępna jest charakterystyczna, wydłużona, tylna szyba z przyciemnianego szkła. 

 

Odświeżony Kamiq ma bardziej smuklejsze reflektory oraz grill o większych rozmiarach. Zmieni się kształt zderzaka oraz nowego wyrazu nabrały kontrastowe srebrne elementy, imitujące dolne osłony zderzaków. Tak samo jak w modelu Scala, również wyżej zawieszony nad ziemią Kamiq otrzymał zmodernizowane tylne lampy z nową grafiką świetlną. Nowy zderzak z tyłu z dużą powierzchnią dyfuzora optycznie poszerza pojazd.

W obydwu modelach po raz pierwszy dostępne są również reflektory TOP LED Matrix z modułami LED przypominającymi bryły lodu. Wariant wyposażenia Monte Carlo o sportowej stylistyce tradycyjnie charakteryzuje się licznymi czarnymi akcentami. Ciekawą opcją oferowaną dla modelu Kamiq jest malowanie z dachem, słupkiem A i lusterkami zewnętrznymi w kontrastującym czarnym kolorze.

Trzy benzynowe silniki i trzy wersje wyposażenia

Oba odświeżone modele wyposażono w silniki benzynowe generacji evo2: 1.0 TSI 95 KM, 1.0 TSI 115 KM, 1.5 TSI 150 KM. Napęd trafia na przednią oś, a w motory w zależności od wersji, są łączone z 6-biegową manualną skrzynią biegów lub z automatyczną przekładnią DSG. Zrestrukturyzowana gama oferty produktowej składa się z trzech wersji wyposażenia wraz z sześcioma wariantami wnętrza Design Selections oraz pakietami opcjonalnymi.

Standardem jest teraz 8-calowy wyświetlacz zegarów oraz 8,25-calowy wyświetlacz systemu Infotainment z przeszklonym frontem. System oferuje cyfrowy odbiór radia (DAB), a także łączność Bluetooth do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym i przesyłania sygnałów audio ze smartfona. Jeśli klient zamówi opcjonalny pakiet nawigacyjny, wyświetlacz mierzy 9,2 cala. Opcjonalny wirtualny kokpit ma 10,25-calowy ekran i może być konfigurowany. W opcji dostępne będą cztery porty USB-C o mocy wyjściowej 45 W do szybkiego ładowania urządzeń mobilnych, a nawet laptopów.

Skoda Scala - wnętrze po liftingu 2024Skoda Scala - wnętrze po liftingu 2024 Fot. Skoda Auto

Bliźniacze wnętrza po modernizacji

W trzech nowych wersjach wyposażenia - Essence, Selection i sportowej wersji Monte Carlo – łącznie dostępnych jest aż sześć wariantów stylistycznych wnętrz. Ponadto, w kilku kategoriach znajdują się też opcjonalne pakiety wyposażenia, a także szereg opcji indywidualnych. Warianty Monte Carlo tradycyjnie wyróżniają się czarnymi akcentami, a także sztuczną skórą Carbon we wnętrzu.

W wykończeniu zwiększono udział materiałów naturalnych oraz pochodzących z recyklingu. Charakterystyczną dla marki gamę prostych, ale bardzo wygodnych rozwiązań uzupełniają teraz funkcje takie jak elektryczna klapa bagażnika, dostępna w tych modelach po raz pierwszy. Miłośnicy muzyki mogą wybrać opcjonalny system dźwiękowy Skoda Sound System wraz z subwooferem we wnęce na koło zapasowe.

Pakiety wyposażenia i opcje indywidualne

Dodatkowe elementy wyposażenia są oferowane w postaci pakietów w kilku kategoriach. Pakiet Assisted Drive obejmuje Adaptive Cruise Control - adaptacyjny tempomat (ACC) i Adaptive Lane Assist – asystenta pasa ruchu. Z kolei Assisted Drive plus oferuje dodatkowo wsparcie systemu Side Assist. Pakiety Winter obejmują funkcje m.in. ogrzewania kierownicy i przedniej szyby. Natomiast indywidualne opcje zawierają: system alarmowy, hak holowniczy, podgrzewane tylne siedzenia, elektryczną regulację foteli czy system nagłośnienia. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.