Opinie Moto.pl: Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300d. Zostawcie dzieci w domu

Marzysz o podróży kamperem bez rezygnacji z komfortu? Mercedes-Benz Vito Marco Polo oferuje wręcz luksusowe warunki, zwłaszcza kiedy się mieszka w dwie osoby. Ale to nie będzie tania podróż.

Mercedes-Benz Marco Polo to specyficzny i wyjątkowy kampervan. Niektórzy stwierdzą, że taka konfiguracja nie ma sensu, dla mnie jest idealny. Przede wszystkim Vito należy do kategorii najmniejszych kamperów, długość jego nadwozia nieznacznie przekracza pięć metrów. Dokładne wymiary są następujące: 514 x 192,8 x 197,9 cm. Co to oznacza? Że takim kamperem da się jeździć jak osobowym autem, można dostać się nim w dosłownie każde miejsce.

Szukasz informacji o kamperach i przyczepach? Znajdziesz je na stronie Gazeta.pl

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300d to ekspresowy kampervan

Kolejną zaletą jest napęd Vito Marco Polo. Wersja oznaczona 300d jest niezwykle dynamiczna. Moment obrotowy 239-konnego wysokoprężnego silnika jest przekazywany na obie osie przez automatyczną skrzynię o dziewięciu przełożeniach.

Dzięki temu samochód radzi sobie znakomicie na autostradach, krętych górskich drogach, a nawet na odcinkach pozbawionych asfaltu. Vito Marco Polo 300d 4MATIC to kamper, którym można osiągnąć prędkość 200 km/h i utrzymać podróżne tempo 160-180 km/h (tam, gdzie to dozwolone), pokonać alpejskie przełęcze, a potem zaparkować na plaży. Oferuje niesamowite połączenie możliwości eksplorowania niemal dowolnych zakątków Europy. To imponujące.

Na tym nie kończą się możliwości kampera z gwiazdą na masce. Jego wnętrze nie jest bardzo obszerne, ale niezwykle komfortowe. Jakość i projekt zabudowy mieszkalnej jest bardzo wysoka, tak samo jak w przypadku kabiny kierowcy. Wszędzie króluje skóra, eleganckie okleiny i tworzywa bardzo wysokiej jakości.

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300dMercedes-Benz Vito Marco Polo 300d fot. ŁK

Kierowca ma do dyspozycji najnowszy system telematyczny MBUX, który służy nie tylko do sterowania multimediami, ale i wyposażeniem mieszkalnym kampervana. Dach kryjący komfortowe łóżko podnosi się i opuszcza elektrycznie, tak samo są sterowane tylne lufciki oraz kanapa w drugim rzędzie. Na postoju można nadmuchać jej poduszki i opuścić oparcie, dzięki czemu zmienia się w naprawdę wygodne łóżko.

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300d pozwala poczuć klimat "dolce vita"

W Vito Marco Polo mogą spać cztery, albo nawet pięć osób, ale moim zdaniem taki kamper jest idealny do podróżowania i mieszkania w dwie osoby. Wtedy nigdy w nim nie ma tłoku, a uczucie luksusu nie mija nawet na chwilę. Przybywanie w nim standardowej rodziny musi nieco ograniczać komfort, a tego przecież byśmy nie chcieli.

W środku jest dużo praktycznych szaf i schowków, stylowe oświetlenie diodowe, mała kuchenka gazowa i zlew/umywalka, pojemna lodówka, rozkładany stolik, a z tyłu spory bagażnik. Wszystko jak w standardowym kampervanie, ale jest wyjątkowo dobrze zaprojektowane i działa bardzo precyzyjnie.

Lubię kampery, ale nie przepadam za tłokiem na kempingach. Dlatego do nocowania Vito Marco Polo wybrałem wyjątkowe miejsce, które idealnie pasuje do jego charakteru. Nocowaliśmy w środku urokliwej winnicy, sącząc wino pomiędzy rosnącymi krzewami winorośli. Wyjątkowy pojazd mieszkalny odnalazł się w takim klimacie idealnie. Pasował tam znacznie lepiej niż np. do surferskiej plaży, gdzie przecież mógłby się zabrudzić! Uczucie wyjątkowej podróży nie mijało.

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300dMercedes-Benz Vito Marco Polo 300d fot. ŁK

Myślicie, że w poszukiwaniu takiej lokalizacji musieliśmy udać się do Toskanii, albo chociaż Węgier? Skąd znaleźliśmy je w odległości godziny drogi od Warszawy. Do Winnicy Bracia Petrasz we wsi Lisna jest znakomity dojazd ze stolicy trasą S8. Na miejscu czekają przemili właściciele. To nie jest standardowy kemping, tylko placówka agroturystyczna, ale będziecie mieć dostęp do łazienki.

A wiecie, co jest najlepsze? Za pobyt wśród winorośli nie zapłacicie dodatkowo, jeśli kupicie od nich wino. Czego chcieć więcej? Polecam to miejsce wszystkim amatorom romantycznego wypoczynku pod Warszawą, tylko jedźcie bez dzieci. Prestiżowe Vito Marco Polo odnalazło się w środku winnicy idealnie.

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300d. Ma dwie wady, jedna zniechęci prawie każdego

Czy Mercedes-Benz Vito Marco Polo jest idealnym kampervanem? Ma dwie wady, jedną malutką, a drugą ogromną. Pierwszą jest układ wnętrza. Wolałbym, żeby część kuchenna była z tyłu, a nie pośrodku, bo to bardziej praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu można jednocześnie gotować i pracować albo jeść przy stole, a kuchnię otworzyć na dwór i uzupełnić np. o grill.

Drugą wadą jest cena. Bazowe Vito Marco Polo 300d 4MATIC kosztuje 300 tys. zł z VAT-em, ale to nie koniec. Testowana wersja wyposażona po brzegi kosztuje 434 tys. zł brutto. To kwota, która wykluczy większość amatorów kempingu, poza tymi najbogatszymi. Oczywiście można zrezygnować z części wyposażenia dodatkowego, ale wtedy unikalna atmosfera luksusu może przeminąć.

Mercedes-Benz Marco Polo w użyczonej do testu wersji jest bardzo specyficznym kamperem, ale trafił idealnie w moje potrzeby. To nieduży, bardzo luksusowo wyposażony i niezwykle szybki kampervan. Poczułem się w nim jak w luksusowej salonce, ale w przeciwieństwie do pociągu Vito Marco Polo dotrzesz wszędzie. Ale najlepiej w dwie osoby.

Mercedes-Benz Vito Marco Polo 300dMercedes-Benz Vito Marco Polo 300d fot. ŁK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.