Magazyn w Jordanii ma 90 tys. części do Hond na sprzedaż. Są warte 1,75 miliona dolarów

Wygląda na to, że Hondy się rzeczywiście nie psują. Właściciel magazynu z Ammanu wystawił na portalu eBay 90 tys. części samochodowych do starych Hond. Określił ich cenę na 1,75 miliona dolarów.

Większość podzespołów z ogłoszenia pasuje do modeli japońskiego producenta z lat 1974-2000 (około 3/4), ale reszta pasuje do nowszych Hond (z lat 2001-2015). Dokument z ich listą ma 288 stron. Są w nim wymienione modele: Accord, City, Prelude, CR-V, Pilot, Jazz i Legend, ale również egzotyczny dla nas mikrovan Honda Acty, a nawet taki klasyk jak Honda Quintet (znana też jako Quint). Razem jest ich 90 tys. sztuk i 14,6 tys. rodzajów.

Więcej ciekawostek ze świata motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Teoretycznie taki zestaw części zamiennych to nie lada okazja, ale gdyby tak rzeczywiście było, właściciel nie próbowałby się ich tak desperacko pozbyć. Poza tym cena wydaje się mało okazyjna, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę koszt ich dostawy, który został określony na, bagatela, 150 tys. dolarów. Na pocieszenie można dodać, że obejmuje większość krajów świata.

Na niektóre z opisanych części pewnie już ostrzą sobie zęby miłośnicy japońskich klasyków, z kolei inne mogą być skrajnie nieatrakcyjne, bo samochody, w których można by je użyć, już nie istnieją. Niestety zakup tylko wybranych części, ani sprzedaż detaliczna nie wchodzą w rachubę.

Sprzedawca nie wyjaśnia, skąd w Jordanii wziął się tak imponujący zestaw podzespołów do aut Hondy, ale jedno jest oczywiste: ktoś musiał coś przeszacować. Chodzi albo o popyt na samochody japońskiej marki na Dalekim Wschodzie, albo o ich spodziewaną awaryjność. W grę mogą wchodzić też problemy z właściwym planowaniem i logistyką, bo na półkach zalegają nawet tzw. elementy eksploatacyjne (podlegające standardowemu zużyciu i wymianie).

Zobacz wideo Części do starych Hond w magazynie w Jordanii

Jedno jest pewne: części do Hond z Jordanii nie zjada korozja

Części zamienne Hondy należą do General Jordanian Automobile Trading Company firmy, która zajmowała się sprzedażą aut japońskiego producenta na terenie tego kraju w latach 1974-2015. Później przestała je tam oferować. To tłumaczy, dlaczego części zalegały przez ostatnie siedem lat, ale co z nimi działo się wcześniej?

W ogłoszeniu jest również link do spisu elementów i galerii zdjęć, na których opakowania w większości wyglądają na nienaruszone. Można być również pewnym, że części do starych Hond nie zardzewiały. Chroni je przed nią panujący w Jordanii klimat.

Wśród części zamiennych znalazły się: aluminiowe felgi, elementy karoserii (jest cała hala z drzwiami), stalowe podzespoły do silników (takie jak tłoki) oraz produkty wykonane z tworzyw i gumy (np. paski klinowe i uszczelki) oraz mnóstwo innych.

Formalnie aukcja została już zdjęta z portalu eBay z powodu jakiegoś błędu w opisie, ale jeśli komukolwiek zależy na kupnie oryginalnego zestawu, pewnie wystarczy skontaktować się ze sprzedającym. Ma nieposzlakowaną opinię (132 pozytywne komentarze), ale nie akceptuje zwrotów. Dlatego zalecamy poważnie się zastanowić przed ich ewentualnym zakupem.

Honda PreludeHonda Prelude fot. Honda

Więcej o: