Mazda i Mizuno oznacza buty w stylu Kodo. Firmy odrobiły lekcję minimalizmu

Dwie japońskie firmy: Mazda i Mizuno połączyły siły, żeby zaprojektować idealne buty do jazdy samochodem. Powinno spodobać się wszystkim amatorom prostoty i funkcjonalności. To kwintesencja stylu Kodo.

Czym jest Kodo? Tak Mazda nazwała styl projektowania swoich samochodów. Ich elegancki wygląd jest znakiem rozpoznawczym samochodów japońskiego producenta. Nic dziwnego, że kiedy firma chciała zaopatrzyć swoich fanów w odpowiednie obuwie do jazdy, zdecydowała się na podobne wzornictwo.

Najnowsze buty do jazdy powstały we współpracy ze znanym producentem odzieży i sprzętu sportowego z Kraju Kwitnącej Wiśni. Mizuno zajmuje się tym od 1906 r. Mazda nadała odpowiedni kierunek ich stylizacji, a druga firma zadbała o szczegóły techniczne.

Dlatego Mazda x Mizuno Driving Shoes mają być nie tylko eleganckie, ale i wyjątkowo funkcjonalne. Jak przystało na Japończyków, premiera obuwia odbyła się z wielką pompą, a wydarzenie Mazda transmitowała na żywo na portalu YouTube.

Obie firmy chwalą się, że nowe obuwie gwarantuje lekkość, stabilność i wygodę w trakcie operowania pedałami. Ich styl jest klasyczny i wzorowany na obuwiu kierowców wyczynowych. Podeszwa jest płaska, odpowiednio wycięta i zaokrąglona, a podnoszący się zapiętek ułatwia operowanie pedałami. Jej stabilna konstrukcja powinna ułatwić wykonanie sportowej redukcji z międzygazem (tzw. heel and toe).

Buty do jazdy Mazda x MizunoButy do jazdy Mazda x Mizuno fot. Mazda

Z butami Mizuno jest jak z autami Mazdy. Najważniejsze kryje się wewnątrz

Cholewka z dwukolorowej skóry zgrabnie otula stopę, co gwarantuje, że kierowca nie zawadzi niechcący o żaden element kabiny w czasie sportowej jazdy. Wykończenie butów nawiązuje do specjalnej wersji roadstera Mazda MX-5 w podobnej tonacji kolorystycznej: z szarym lakierem i czarnymi obręczami BBS.

Pod jednym i drugim wyglądem kryją się zaawansowane techniczne rozwiązania. Pianka strukturalna w okolicy ścięgna Achillesa nie zdeformuje się nawet po przejechaniu tysięcy kilometrów, a elastyczna budowa pozwala na łatwe wygięcie stopy ku górze. Specjalna konstrukcja podeszwy ma zapewnić amortyzację bez utraty wyczucia, co się dzieje pod stopami.

Tyle technikaliów. Nam się po prostu podobają buty Mazda x Mizuno, mimo że kategoria butów do codziennej jazdy samochodem wydaje się trochę pretensjonalna. Dla tak ładnego modelu zrobimy wyjątek. Rzecz jasna najlepiej wyglądają w komplecie z Mazdą MX-5.

Buty Mazda x Mizuno niestety trafią raczej wyłącznie na japoński rynek, chociaż fani chociaż jednej z marek mogą próbować szczęścia i szukać ich w europejskich "sneakershopach".

W Japonii już można je zamawiać w przedsprzedaży. Cena w przeliczeniu na złotówki to około 1400 zł, a dostawy do klientów nastąpią w 2022 r. Dla miłośników japońskiej kultury, estetyki i podejścia do życia będą jak znalazł.

Buty do jazdy Mazda x MizunoButy do jazdy Mazda x Mizuno fot. Mazda

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.