Nowy Apple CarPlay już w 2024 r. Niestety na początek tylko dla zamożnej klienteli

Myślisz, że samochodowy Android jest gorszy od Apple CarPlay? Trzeba przyznać, że Google zdecydowanie lepiej radzi sobie w relacjach z producentami aut i konsekwentnie wdraża Android Automotive w kolejnych pojazdach. A co na to Apple? Amerykańskie media informują o pierwszych koncernach motoryzacyjnych, którzy wdrożą nową generację CarPlay już w 2024 r.

Apple wciąż goni za Google. Przynajmniej w kwestii oprogramowania do samochodów. Android Automotive rozpycha się na rynku i jest dostępny w autach, które można kupić także w Polsce. A co z odpowiedzią Apple? Po tym jak firma z Cupertino zapowiedziała CarPlay (next gen) nowej generacji (oficjalna prezentacja miała miejsce w połowie 2022 r.) nastała cisza. Na długo.

Zobacz wideo iPhone'a i MacBooka zna każdy. Ale są takie sprzęty, o których Apple nie chce pamiętać [TOPtech]

Apple obiecało, że do końca 2023 r. opublikuje listę kompatybilnych samochodów. Jak dotąd oficjalnych informacji próżno szukać na stronach firmy. Ożywiły się zaś amerykańskie media. Według renomowanego Car & Driver jako pierwsi zadebiutują Aston Martin i Porsche (co ciekawe niemiecka firma coraz więcej inwestuje w rozwiązania od Google). Najwyraźniej łatwiej zacząć od premium niż rynku masowego.

Apple tak nie ingeruje jak Google

Czego można oczekiwać po nowym CarPlay? Apple w przeciwieństwie do Google nie ingeruje tak mocno w oprogramowanie samochodu. W przypadku Android Automotive program jest już fabrycznie zainstalowany w pokładowym systemie infotainment. W Apple kluczowe oprogramowanie znajduje się zaś w telefonie. A to spora różnica.

Połączenie iPhone z samochodem oznaczać będzie w CarPlay next gen kontrolę nad wszystkimi wyświetlaczami pojazdu. To wiąże się z dostępem do obrotomierza, prędkościomierza czy komputera pokładowego (stan baterii lub poziom paliwa, zasięg, wybrany bieg, przebieg). Poprzez nowe menu Apple kierowca i pasażer skorzystają także ze sterowania klimatyzacją, wentylacją czy ogrzewaniem kierownicy i siedzeń. Wedle zapowiedzi Car & Driver każda marka zachowa własny wygląd menu. A to ważne dla wielu klientów (w przypadku Android Automotive cały interfejs niewiele różni się w samochodach poszczególnych marek). W przypadku Google wzornictwo jest niemal bliźniacze w Renault czy Volvo (podobnie będzie w kolejnych markach).

Kiedy można oczekiwać nowego CarPlay w samochodach? Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym roku zadebiutują pierwsze modele. Otwartą kwestią pozostaje kto z rynku masowego zdecyduje się jako pierwszy na wdrożenie. Nie jest bowiem tajemnicą, że na upowszechnienie można liczyć tylko w przypadku marek popularnych, a nie takich producentów jak Aston Martin czy Porsche.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.