Mercedes z turkusowymi światłami. Ten kolor będzie wyróżniał konkretne samochody

Mercedes-Benz wprowadza nowy kolor oświetlenia. Mowa o turkusowym świetle obrysowym pojazdu, zastosowanym w celu wyróżnienia konkretnych aut.

Mercedes-Benz stał się pierwszym na świecie producentem samochodów, który otrzymał pozwolenia na specjalne zewnętrzne światła obrysowe. Turkusowe światło będzie wyróżniać Mercedesy poruszające się w trybie zautomatyzowanej jazdy, a pierwsze takie auta pojawią się w stanach Kalifornia i Nevada w USA. Światła turkusowe są zintegrowane z przednimi i tylnymi światłami, a także z dwoma lusterkami zewnętrznymi. Więcej newsów ze świata technologii w motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl.

Testy drogowe pozwolą zebrać ważne informacje

Zezwolenie na testowanie pojazdów w Kalifornii jest początkowo ograniczone do dwóch lat. Zezwolenie w stanie Nevada dotyczy pojazdów seryjnych Mercedes-Benz z roku modelowego 2026 i pozostanie ważne do czasu wprowadzenia ustawowej zmiany w legislaturze stanowej. Oba zezwolenia pozwalają firmie Mercedes-Benz uzyskać ważne informacje na temat interakcji między pojazdami zautomatyzowanymi, a innymi użytkownikami dróg.

Czytelna informacja dla kierowców i służb

Mercedes uważa, ze wprowadzenie turkusowych świateł obrysowych może znacznie zwiększyć akceptację społeczną dla zautomatyzowanej jazdy i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, ponieważ światła te sprawiają, że stan systemu zautomatyzowanej jazdy jest wyraźnie widoczny z zewnątrz. Pozwala to również organom ścigania ruchu drogowego i funkcjonariuszom policji na określenie stanu systemu i określenie, czy kierowcy mogą wykonywać czynności drugorzędne podczas warunkowo zautomatyzowanej podróży.

Mercedes z turkusowymi światłami obrysowymiMercedes z turkusowymi światłami obrysowymi Fot. Mercedes-Benz AG

Dlaczego kolor turkusowy

Kolor turkusowy spełnia dwa zasadnicze kryteria – jego widoczność umożliwia szybkie wykrywanie innych użytkowników drogi oraz odróżnienie od istniejącego oświetlenia pojazdu, sygnalizacji lub oświetlenia awaryjnego. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć możliwość pomylenia z już istniejącymi barwami oświetlenia. Mercedes dodatkowo informuje, że zgodnie z wynikami licznych badań testowych, turkus jest optymalnym kolorem dla zautomatyzowanej jazdy. 

Zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne świadczą o wyższych wartościach turkusu w prawie wszystkich obszarach niż w przypadku innych kolorów. Turkus jest również opisany w zalecanej przez branżę praktyce SAE J3134 "Światła obrysowe ADS" do stosowania w celu wyświetlenia aktywacji systemu zautomatyzowanej jazdy. Opracowanie i zatwierdzenie nowej koncepcji oświetlenia wymagało współpracy interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego weszli inżynierowie, kierownicy ds. zgodności, eksperci ds. ochrony danych i eksperci ds. etyki.

Mercedes-Benz dąży do globalnej standaryzacji koloru turkusowego jako sposobu wizualizacji stanu zautomatyzowanej jazdy, wspierając globalne zrozumienie i akceptację tej technologii. Jak dotąd w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, nie istnieją ogólne ramy stosowania turkusowych świateł w pojazdach seryjnych. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.