Pięć zmian w Android Auto. Google wprowadza dużą aktualizację

Google szykuje kolejne zmiany w Android Auto. Ich ślady pojawiły się w nowej wersji popularnego samochodowego interfejsu. Zebraliśmy je wszystkie razem. Pięć z nich jest najbardziej godnych uwagi.

W sklepie Google Play pojawiła się najnowsza wersja aplikacji Android Auto 6.9 służącej do połączenia telefonu z samochodowymi multimediami. Została wyposażona w kilka nowych funkcji oraz zapowiedzi kolejnych, które zostaną uruchomione niebawem. Niektóre z nich prezentują się bardzo ciekawie.

Nowe tapety z automatyczną rotacją

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale od kilku miesięcy w ustawieniach Android Auto można zmieniać tapety w tle aplikacji. Da się to zrobić w ustawieniach interfejsu w samochodzie. Do niedawna do wyboru było 15 różnych tapet wybranych przez Google. Jeszcze nie można uzupełniać listy o własne obrazki, za to pojawiły się trzy nowe tła oraz coś innego.

Programiści z forum XDA Developers trochę pogrzebali w kodzie źródłowym programu i odnaleźli jeszcze nieuruchomioną funkcję ich automatycznej zmiany. Może się odbywać co jakiś czas w formie tzw. pokazu slajdów lub być uzależniona od pory dnia, lokalizacji oraz innych czynników. Zmiana wyglądu ekranu jest wbrew pozorom istotna. Pozwoli ożywić wnętrza aut, w których przecież spędzamy tak dużo czasu.

Nowe wzory tła w Android AutoNowe wzory tła w Android Auto fot. XDA Developers

Możliwość ręcznego włączania i wyłączania aplikacji

Inna nowość, która niebawem zostanie uruchomiona, to możliwość wyboru w ustawieniach sposobu włączania aplikacji po połączeniu z samochodem. Do tej pory to zależało od producenta auta i odbywało się albo automatycznie, albo po potwierdzeniu przez użytkownika. Wkrótce będziemy mogli zdecydować sami, czy chcemy, żeby Android Auto uruchamiało się automatycznie za każdym razem, czy robić to ręcznie tylko wtedy, kiedy mamy ochotę jej używać.

Android Auto działa poprawnie z telefonami dual-SIM

Właściciele telefonów z podwójnym miejscem na kartę SIM dobrze wiedzą, że samochodowy interfejs nie daje im wyboru numeru telefonu powiązanego z kartą, z którego chcą akurat skorzystać. W wersji 6.9 ten błąd został naprawiony. Wsparcie dla telefonów z dwiema kartami SIM powinno działać niezależnie od tego, czy chodzi o karty fizyczne, czy wirtualne, a takie urządzenia są automatycznie identyfikowane przez Android Auto.

Android Auto dostosuje się do ruchu prawo- i lewostronnego

Do tej pory właściciele samochodów z kierownicą po prawej stronie musieli sięgać nieco dalej do ekranu. To stanowiło problem zwłaszcza w przypadku panoramicznych wyświetlaczy, których Android Auto nie wypełniał w całości.

Teraz to się zmieniło. Google oznajmił, że interfejs będzie dostosowywał się do rodzaju samochodu. Dotyczy to zarówno szerokich ekranów, w których Android Auto powędruje na odpowiednią stronę, jak i przycisków ekranowych służących do jego obsługi. Operacja się odbywa całkowicie automatycznie i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Android AutoAndroid Auto fot. Alpine

Płacenie na stacjach paliw za pomocą Google Pay

Największą atrakcję zostawiliśmy na koniec. Częściowo dlatego, że zależy od powiązanej z Android Auto aplikacji Google Maps, a częściowo, ponieważ na razie działa tylko w USA. Na kontynencie amerykańskim można już płacić na stacjach za paliwo, używając telefonu i jego funkcji Google Pay.

Dotyczy to na razie niektórych sieci (Exxon, Mobil, a wkrótce też Shell, Conoco i innych) i jest projektem pilotażowym, ale i to i tak bardzo dobra wiadomość. Tak samo jak w przypadku podawania cen paliw na stacjach w Google Maps wymaga współpracy firm paliwowych, a ta funkcja pojawiła się w Polsce wyjątkowo szybko.

W tej chwili działa już na wielu stacjach paliw. Ze zdalnym płaceniem może być podobnie. Już wkrótce będziemy mogli zapłacić za paliwo, nie wychodząc z auta, a nawet nie dotykając telefonu.

Będzie można użyć do tego asystenta Google i po prostu powiedzieć do niego: "Hej Google, zapłać za paliwo". I następnie podać numer dystrybutora. Reszta odbędzie się automatycznie, jednak wciąż musimy wyjść z samochodu, żeby włożyć pistolet do wlewu paliwa. Google nic nie mówi na temat usprawnienia i tej funkcji, ale znając firmę z Mountain View trwają prace również nad tym.

Jak zwykle w przypadku Android Auto aktualizacja przebiega różnie w zależności od telefonu i numeru systemu Android. W wersjach od 6 do 10 wymaga instalacji lub aktualizacji aplikacji Android Auto. W Polsce trzeba ją zainstalować ręcznie. W wersjach od 10 w górę Android Auto stanowi część systemu, musimy tylko zadbać o to, żeby był zaktualizowany.

Android Auto 2019Android Auto 2019 fot. Google

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.