Koniec Android Auto w telefonach. Zamiast tego będzie tryb do jazdy. "To naturalna ewolucja"

Kilka dni temu panikę wśród użytkowników telefonów z systemem Android wzbudziła plotka o zniknięciu funkcji Android Auto wraz z wersją 12 systemu Google. Teraz firma uspokaja. Zniknie, ale tylko z telefonów i zostanie zastąpiony czymś lepszym.

My też uspokajamy: interfejs Android Auto w samochodach dalej będzie działać. Zniknie tylko aplikacja na telefony dla osób, które nie mają samochodu kompatybilnego z Android Auto. Zastąpi ją tryb samochodowy Asystenta Google, który ponoć jest znacznie lepszy.

Do tej pory jeśli ktoś chciał skorzystać z funkcjonalności Android Auto, ale nie miał jej w samochodowych multimediach, mógł zainstalować odpowiednią aplikację Android Auto for phone screens.Wtedy wystarczyło umieścić telefon w uchwycie i można było do pewnego stopnia zastąpić brak złącza Android Auto w samochodzie.

Aplikacja nigdy nie była oficjalnie dostępna dla użytkowników telefonów z systemem Google w Polsce, bo firma nie oferuje wsparcia na naszym rynku dla tej funkcjonalności. Teraz aplikacja znika ze sklepu Google Play. To dlatego, że wraz z aktualizacją systemu Android do wersji 12 zostaje zastąpiona czymś bardziej naturalnym: trybem samochodowym Asystenta Google.

Android Automotive w VolvoAndroid pozwala zdalnie zablokować skradziony telefon. Wkrótce będzie podobnie z autami

Sens jednego i drugiego rozwiązania jest podobny. Chodzi o to, aby na czas podróży samochodem zmienić telefon w urządzenie, które będzie łatwe i bezpieczne w obsłudze. Normalnie tę funkcję pełni Android Auto w multimediach naszego auta, ale są w nią wyposażone tylko nowsze modele samochodów. Właściciele starszych aut muszą korzystać z protezy.

Do tej pory dla użytkowników smartfonów z systemami Android 10 i 11 jej funkcję pełniła wspomniana aplikacja Android Auto for phone screens. Również w Polsce dało się z niej korzystać po samodzielnej ręcznej instalacji.

Aplikacja Android Auto for phone screensAplikacja Android Auto for phone screens fot. Moto.pl, Google

Właściciele smartfonów wpadli w panikę. Google ich uspokaja

Podobno asystent Google, który przejmie jej funkcję, jest znacznie lepszy i co równie ważne, stanowi integralną część systemu Android. To znaczy, że dostęp do niej powinni mieć wszyscy użytkownicy telefonów z Android 12. Ta zmiana wzbudziła tak duże poruszenie i rozpoczęła rozprzestrzenianie mylących plotek. Dlatego przedstawiciele Google wystosowali specjalne oświadczenie na ten temat, które brzmi następująco:

Tryb samochodowy Asystenta Google to kolejna ewolucja mobilnych doświadczeń związanych z prowadzeniem pojazdu. Dla osób, które korzystają z Android Auto w obsługiwanych autach, ta funkcja nie zniknie. Dla tych, którzy korzystają z niej na telefonie (aplikacja mobilna Android Auto), zostanie przeniesiona do trybu samochodowego Asystenta Google. Począwszy od Androida 12, tryb samochodowy z Asystentem Google będzie wbudowany w system. Nie mamy więcej szczegółów do udostępnienia w tym czasie.

Aktualizacje nowych telefonów z systemem Android do wersji 12 właśnie się rozpoczęły. Wkrótce coraz więcej użytkowników przekona się, czy obietnice Google dotyczące zmiany na lepsze mają pokrycie w faktach. A jeśli komuś bardzo zależy na starej wersji, wciąż może samodzielnie zainstalować aplikację Android Auto for phone screens i korzystać z niej do woli.

Android Auto v. 6.7 i GameSnacksNadchodzi Android Auto 6.7. Będzie można grać w grę. Po co? Nie wiadomo

W tym celu musi odnaleźć w sieci i ściągnąć z wiarygodnego źródła plik z rozszerzeniem .apk oraz umieścić go na swoim smartfonie po włączeniu możliwości instalacji aplikacji z nieznanych źródeł. To może być jedyne rozwiązanie dla osób ze starszymi modelami samochodów i telefonami, które nie mają szans doczekać się aktualizacji do Androida 12.

Więcej o: