Nawigacja TomTom dla wszystkich samochodów. To godny konkurent map Google

TomTom robi jedne z najlepszych systemów nawigacyjnych. Jako jedna z niewielu firm jest w stanie nawiązać równorzędną walkę z Google, a czasem nawet ją wygrać. Teraz pomoże mu nawigacja nowej generacji przeznaczona dla producentów samochodów. A ci mogą przestać się starać.

Problem drogowej nawigacji można rozwiązać na kilka sposobów. Po prostu używać oprogramowania telefonu (tak robi większość osób), połączyć go z samochodowymi multimediami za pomocą Android Auto albo Apple CarPlay lub korzystać z systemu, w który został wyposażony fabrycznie nasz samochód.

Zobacz wideo

Te ostatnie często mają problem z interaktywnością i precyzją. Producentom samochodów trudno dotrzymać kroku informatycznym gigantom, dlatego coraz częściej kupują oprogramowanie na zewnątrz. Nowy system nawigacyjny TomTom to właśnie rozwiązanie dla nich.

Firma z Niderlandów w swej ofercie ma ofercie nawigacje akcesoryjne oraz rozwiązania przeznaczone dla producentów samochodów, tzw. OEM (Original Equipment Manufacturers). Tym razem chodzi o te drugie. Firmy samochodowe mogą wyposażyć w oprogramowanie nawigacyjne TomTom własne systemy multimedialne.

Dacia Media ControlEkran do Dacii Sandero nosisz ze sobą. Media Control to świetny pomysł w tanich samochodach

Takie rozwiązanie powinno łączyć zalety fabrycznej samochodowej nawigacji oraz programów znanych ze smartfonów. Żadne dodatkowe urządzenie nie będzie psuło wyglądu deski rozdzielczej, kusiło złodziei i obniżało poziomu bezpieczeństwa. Nowy system TomTom ma być na stałe połączony z internetem i równie interaktywny, co mapy Google.

Dzięki dostarczaniu danych w chmurze w sercu nowej nawigacji TomTom Navigation for Automotive połączyliśmy bezpieczeństwo i wygodę systemu montowanego w desce rozdzielczej z zawsze aktualną i superszybką aplikacją na smartfona

- powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive

Nawigacja TomTom for AutomotiveNawigacja TomTom for Automotive fot. TomTom

Nowa nawigacja TomTom działa hybrydowo

Nawigacja TomTom dla producentów samochodów ma korzystać z danych w "chmurze", ale w razie braku połączenia z internetem płynnie przechodzić w tryb offline. Wtedy do wyznaczania trasy używa zapisanych map. Pełnię możliwości pokazuje, gdy używa informacji z internetowych serwerów.

Chodzi zarówno o najnowsze dane dotyczące dróg oraz możliwych utrudnień, bazę istotnych miejsc, tzw. POI (Point of Interest), ale także informacje na temat zatorów drogowych i wypadków. System nawigacyjny TomTom został opracowany tak, aby ułatwić implementację w różnych samochodach.

Kable USB do Android AutoJak wybrać kabel do Android Auto? Trzy rzeczy są ważne, trzy inne można zignorować

Jego interfejs graficzny można dostosować do rozwiązań stosowanych przez różnych producentów samochodów. Elementy sterujące umieścić w różnych sposób, a wskazówki wyświetlać również na ekranie ze wskaźnikami przed kierowcą albo na wyświetlaczu przeziernym na przedniej szybie (tzw. HUD). Ma również doskonale współpracować z autami elektrycznymi.

Oprogramowanie zostało również przygotowane do współpracy z wirtualnymi asystentami wiodących producentów oprogramowania. Podobno TomTom dogadał się już z kilkoma wiodącymi producentami samochodów. To bardzo dobrze. Niektórzy z nich mogliby również zerknąć na projekty kabin stosowane w wizualizacjach firmy TomTom. Z przyjemnością jeździlibyśmy samochodami z tak prostymi i eleganckimi wnętrzami.

Nawigacja TomTom for AutomotiveNawigacja TomTom for Automotive fot. TomTom

Więcej o: