Ekran do Dacii Sandero nosisz ze sobą. Media Control to świetny pomysł w tanich samochodach

Jeśli coś jest proste i dobrze działa, to jest genialne. Dacia rozwinęła pomysł stosowany w starszych modelach i w nowym Sandero stworzyła Media Control: system multimedialny, którym jest... smartfon.

Już modelu Duster znalazł się schowek, który po otwarciu zmienia się w telefoniczny uchwyt. To bardzo sprytne i tanie rozwiązanie, bo większość kierowców boryka się z praktycznym mocowaniem smartfona w samochodowym wnętrzu. W nowej Dacii Sandero projektanci poszli kilka kroków dalej.

Rozwiązanie nazwano Media Control. Jego pomysłodawcy słusznie uznali, że w samochodzie, którego głównym atutem jest cena, nie powinno się jej podwyższać standardowo oferowanym systemem multimedialnym. Jednocześnie klienci niechętnie rezygnują z odtwarzania muzyki i nawigacji. Okazało się, że można pogodzić ogień z wodą.

Zobacz wideo

Media Control to uniwersalny uchwyt na smartfon zintegrowany ze schowkiem na górze deski rozdzielczej. Jego pokrywa jest "szczęką", która pewnie trzyma telefon w pozycji umożliwiającej korzystanie z niego w czasie jazdy. Dzięki temu używanie nie różni się niczym od obsługi fabrycznych systemów multimedialnych.

Z uchwytem współpracuje dedykowana aplikacja Dacia Media Control, którą można zainstalować na smartfonach z systememi Android oraz iOS. Samochód jest wyposażony w głośniki, moduł radia i wzmacniacza oraz bezprzewodowe złącze Bluetooth, przy użyciu którego łączy się ze smartfonem.

Dacia Media ControlDacia Media Control fot. Dacia

Dzięki projektowi graficznemu dostosowanemu do obsługi w czasie jazdy, przy użyciu programu można obsłużyć różne funkcje: system nawigacyjny, ulubioną platformę muzyczną, kalendarz, wybrać połączenie telefoniczne, a w przypadku Androida nawet odczytać na głos SMS-y.

Wprawdzie telefon w takim uchwycie nie ładuje się bezprzewodowo, ale tuż koło niego jest złącze USB, więc wystarczy krótki kabel. Niektórzy stwierdzą, że każdy samochód można wyposażyć w podobne rozwiązanie, po prostu kupując telefoniczny uchwyt, ale nie będzie to do końca prawda.

Kable USB do Android AutoJak wybrać kabel do Android Auto? Trzy rzeczy są ważne, trzy inne można zignorować

Media Control w Dacii Sandero otrzymuje szóstkę za kreatywność. Chapeau bas!

O ile w ten sposób da się korzystać z nawigacji oraz funkcji telefonu, o tyle słuchanie muzyki przez telefon zamiast głośników w aucie nie ma wielkiego sensu. A złącze Bluetooth zazwyczaj jest elementem systemu multimedialnego z ekranem, za który trzeba sporo zapłacić.

Poza tym z mocowaniem smartfona w akcesoryjnym uchwycie często są problemy. Trudno znaleźć wygodne miejsce na tablicy przyrządów i dobry uchwyt. Mocowanie na szybie ogranicza pole widzenia i sprawia, że latem urządzenie niebezpiecznie się nagrzewa. W Dacii Sandero jest chronione przed słońcem pokrywką sprytnego schowka.

BMW iDrive 8.0Nowy BMW iDrive 8.0. Kierowca może liczyć na "mocne wejście"

Rozwiązanie zastosowane w ekonomicznym modelu Sandero to dowód, że kreatywność i prostota może z powodzeniem zastąpić kosztowne wyposażenie. Chętnie byśmy oglądali jej przejawy znacznie częściej oraz w samochodach z różnych segmentów cenowych. Jednak najczęściej sprytne rozwiązania można spotkać właśnie w tańszych autach. Pewnie dlatego, że to potrzeba jest matką większości wynalazków.

 
Więcej o: