Ekran do Dacii Sandero nosisz ze sobą. Media Control to świetny pomysł w tanich samochodach

Jeśli coś jest proste i dobrze działa, to jest genialne. Dacia rozwinęła pomysł stosowany w starszych modelach i w nowym Sandero stworzyła Media Control: system multimedialny, którym jest... smartfon.

Już modelu Duster znalazł się schowek, który po otwarciu zmienia się w telefoniczny uchwyt. To bardzo sprytne i tanie rozwiązanie, bo większość kierowców boryka się z praktycznym mocowaniem smartfona w samochodowym wnętrzu. W nowej Dacii Sandero projektanci poszli kilka kroków dalej.

Rozwiązanie nazwano Media Control. Jego pomysłodawcy słusznie uznali, że w samochodzie, którego głównym atutem jest cena, nie powinno się jej podwyższać standardowo oferowanym systemem multimedialnym. Jednocześnie klienci niechętnie rezygnują z odtwarzania muzyki i nawigacji. Okazało się, że można pogodzić ogień z wodą.

Zobacz wideo

Media Control to uniwersalny uchwyt na smartfon zintegrowany ze schowkiem na górze deski rozdzielczej. Jego pokrywa jest "szczęką", która pewnie trzyma telefon w pozycji umożliwiającej korzystanie z niego w czasie jazdy. Dzięki temu używanie nie różni się niczym od obsługi fabrycznych systemów multimedialnych.

Z uchwytem współpracuje dedykowana aplikacja Dacia Media Control, którą można zainstalować na smartfonach z systememi Android oraz iOS. Samochód jest wyposażony w głośniki, moduł radia i wzmacniacza oraz bezprzewodowe złącze Bluetooth, przy użyciu którego łączy się ze smartfonem.

Dacia Media ControlDacia Media Control fot. Dacia

Dzięki projektowi graficznemu dostosowanemu do obsługi w czasie jazdy, przy użyciu programu można obsłużyć różne funkcje: system nawigacyjny, ulubioną platformę muzyczną, kalendarz, wybrać połączenie telefoniczne, a w przypadku Androida nawet odczytać na głos SMS-y.

Wprawdzie telefon w takim uchwycie nie ładuje się bezprzewodowo, ale tuż koło niego jest złącze USB, więc wystarczy krótki kabel. Niektórzy stwierdzą, że każdy samochód można wyposażyć w podobne rozwiązanie, po prostu kupując telefoniczny uchwyt, ale nie będzie to do końca prawda.

Media Control w Dacii Sandero otrzymuje szóstkę za kreatywność. Chapeau bas!

O ile w ten sposób da się korzystać z nawigacji oraz funkcji telefonu, o tyle słuchanie muzyki przez telefon zamiast głośników w aucie nie ma wielkiego sensu. A złącze Bluetooth zazwyczaj jest elementem systemu multimedialnego z ekranem, za który trzeba sporo zapłacić.

Poza tym z mocowaniem smartfona w akcesoryjnym uchwycie często są problemy. Trudno znaleźć wygodne miejsce na tablicy przyrządów i dobry uchwyt. Mocowanie na szybie ogranicza pole widzenia i sprawia, że latem urządzenie niebezpiecznie się nagrzewa. W Dacii Sandero jest chronione przed słońcem pokrywką sprytnego schowka.

Rozwiązanie zastosowane w ekonomicznym modelu Sandero to dowód, że kreatywność i prostota może z powodzeniem zastąpić kosztowne wyposażenie. Chętnie byśmy oglądali jej przejawy znacznie częściej oraz w samochodach z różnych segmentów cenowych. Jednak najczęściej sprytne rozwiązania można spotkać właśnie w tańszych autach. Pewnie dlatego, że to potrzeba jest matką większości wynalazków.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.