Co daje wynajem własnego auta?

Coraz mniej osób chce posiadać własny samochód. O wiele rozsądniejsze jest jego wynajem albo leasing. Pojawiła się jednak ciekawa alternatywa dla osób, które już zakupiły auto i chcą na nim zarobić

Klienci poszukujący wymarzonego auta mogą przebierać w ofertach nie tylko samych pojazdów, ale też ich finansowania. Mnogość opcji daje praktycznie nieograniczone możliwości doboru parametrów samochodu przy zachowaniu rozsądnych miesięcznych kosztów. Tak jest w przypadku leasingu czy wynajmu. Nie każdy jednak chce brać pojazd w takiej opcji, gdyż preferuje po prostu zakup albo jego kredytowanie. Wtedy również jest wiele możliwości.

Pandemiczny rok pokazał, że np. leasingowanie auta nie zawsze się opłaca. Praktycznie rok bez dalszych podróży sprawił, że wiele osób musiało się pogodzić z ponoszonymi opłatami, bez przysłowiowej przyjemności z jazdy. Sporo leasingobiorców musiało zrezygnować z tej opcji finansowania przez problemy na rynku pracy oraz mniejszych zarobkach wielu branż.

Teraz powoli wszystko wraca do normy. Zwiększa się częstotliwość wyjazdów co widać po zatłoczeniu ulic większych miast. To daje nadzieję, że osoby lubiące podróżować, powrócą do dawnych aktywności. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze, gdyż na rynku pojawiła się nowa opcja dorobienia na aucie zaparkowanym pod domem. HoopyGo to nowa platforma, która umożliwia wynajem prywatnego auta innym zainteresowanym osobom. Postanowiliśmy zapytać przedstawiciela firmy, pana Piotra Boguszewskiego, Country Managera HoppyGo Polska, jak działa usługa oraz jakie płyną z niej korzyści.

Zobacz wideo Myślała, że ma pierwszeństwo, zajechała drogę ciężarówce. Tak nie powinno włączać się do ruchu

Ile to kosztuje?

W pierwszej kolejności zapytaliśmy o to, ile kosztuje umieszczenie oferty na platformie. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że rejestracja oraz udostępnienie auta na platformie HoppyGo są zupełnie darmowe. Nie są pobierane żadne opłaty za dołączenie do społeczności. Założyciele pobierają natomiast niewielką prowizję za każdy wynajem. „jest ona już uwzględniona w cenie końcowej, którą widzi użytkownik poszukujący samochodu" – wyjaśnia Piotr Boguszewski.

Obostrzenia

Kolejną kwestią są ograniczenia. Np. czy pojazd oferowany w wynajmie ma być w miarę nowy, nie może być leasingowany lub wynajmowany? „Samochód nie może mieć więcej niż 15 lat i 300.000 km przebiegu. Stosujemy te ograniczenia z uwagi na bezpieczeństwo naszych użytkowników. Auto niekoniecznie musi być nowe, mamy dosyć dużą grupę samochodów

wyprodukowanych przed 2015. Auto może być wynajmowane lub leasingowane, jednak jego właściciel musi posiadać zgodę na wynajem od faktycznego właściciela (widniejącego w dokumentach)" – podał Boguszewski.

Ile można zarobić?

Posiadanie auta wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi, jak np. naprawami, wymianą opon czy przeglądami. Dodatkowo ponoszone są koszty stałe, jak choćby utrata wartości czy koszty finansowania. Dlatego zapytaliśmy przedstawiciela HoppyGo ile tak naprawdę można zarobić na wynajmie własnego auta? W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że „koszty będą się od siebie znacznie różnić w zależności od wartości, klasy, stanu technicznego, przebiegu, ubezpieczenia etc., ale przykładowo dla 5-letniego kompaktowego auta klasy średniej o wartości ok. 35.000 zł, realny koszt posiadania samochodu w mieście może wynieść nawet 6-7 tys. złotych w skali roku, nie uwzględniając paliwa" – wyjaśnia Boguszewski. Dodatkowo dodał, że „w czasie, gdy auto nie jest użytkowane, właściciel może udostępnić je do wynajmu innym osobom w swojej okolicy właśnie poprzez platformę HoppyGo".

Przedstawiciel HoppyGo zwrócił też uwagę, że wysokość zarobku jest uzależniona od kilku czynników. Wśród nich są: za jaką kwotę wystawiony zostanie samochód czy właściciel będzie aktywnie zarządzać kalendarzem dostępności i jak szybko będzie akceptować zapytania o wynajem. „Ważne są również kwestie dotyczące możliwości podstawienia samochodu pod wskazany adres oraz atrakcyjność pojazdu dla innych użytkowników. Nie chodzi tu wyłącznie o auta klasy premium czy modne SUV-y. Widzimy duże zainteresowanie również zadbanymi samochodami budżetowymi i starszymi modelami, w cenie poniżej 100 zł/dobę" – dodał Boguszewski. Wyjaśnił też, że ważne jest odpowiednie utrzymanie auta i dobra komunikacja z wynajmującymi. W HoppyGo nie zabrakło rekomendacji i ocen, podobnie jak jest to choćby w firmach taksówkarskich czy np. Uberze.

W przypadku wynajmu liczy się głównie cena za jaką wystawimy pojazd. W tym konkretnym przypadku jest ona całkowicie uzależniona od właściciela. Jednak nietrafiona może znacząco obniżyć atrakcyjność. Jako przykład HoppyGo podało, że jeden z właścicieli raczej budżetowego, ale bardzo atrakcyjnie wycenionego samochodu ma już 5 rezerwacji w tym miesiącu i łączny zarobek ponad 800 złotych.

„Każda potencjalnie zainteresowana osoba może łatwo oszacować potencjalne średnie zarobki, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie HoppyGo. Po określeniu dwóch podstawowych parametrów – wartości rynkowej samochodu oraz liczby dni, w które pojazd nie jest używany przez jego właściciela – kalkulator wylicza uśrednione roczne zarobki na wynajmie P2P. Podam to jako przykład i zachętę – czeski rekordzista – najbardziej aktywny właściciel, korzystając z platformy HoppyGo zarobił w 2020 roku w przeliczeniu na złotówki ponad 45 tys. zł" – skomentował Boguszewski.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia?

W ruchu drogowym często dochodzi do kolizji, zwłaszcza w Polsce. Użyczenie auta nie zawsze może spotkać się z sympatią firm ubezpieczeniowych. Zgodnie z wyjaśnieniami w HoppyGo procedury szczegółowo opisane i dostępne dla wszystkich na stronie i w aplikacji. Ponadto firma współpracuje z UNIQA, która zapewnia ubezpieczenie AC na czas trwania wynajmów, wsparcie Assistance oraz likwidację ewentualnych szkód.

Piotr Boguszewski wskazał, że w sytuacji, gdy dojdzie do awarii auta, wynajmujący powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z właścicielem pojazdu i wspólnie uzgodnić kolejne kroki. Jeśli samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, użytkownik powinien skontaktować się z infolinią HoppyGo, aby otrzymać wsparcie Assistance i pomoc w organizacji samochodu zastępczego. Jeżeli natomiast dojdzie do kolizji, potrzebna będzie dokumentacja taka jak m.in. zdjęcia uszkodzeń pojazdów i innych przedmiotów. „Jest to niezbędne do jak najszybszego przeprowadzenia postępowania odszkodowawczego przez ubezpieczyciela. Na zdjęciach warto udokumentować wygląd zewnętrzny auta, wnętrze pojazdu, numer VIN. Kontaktując się z infolinią UNIQA, użytkownik może zostać poproszony o wypełnienie druku zgłoszenia szkody. Jeśli ciężko jednoznacznie wskazać sprawcę zdarzenia albo potwierdzenie wiarygodności danych uczestników zdarzenia jest utrudnione, na miejsce powinna zostać wezwana policja" – wskazał Boguszewski.

Wynajem prywatnego samochodu to nowość na rynku. Jednak ta opcja ma potencjał, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie potrzebują samochodu, a przydałoby im się pojazd na wakacyjną podróż czy szybki wypad np. poza miasto. HoppyGo, staje się tym samym konkurencją dla firm wynajmujących samochody oraz carsharingu. Zobaczymy, czy przyjmie się na rynku polskim i z biegiem czasu będzie przekonywać do siebie coraz większą liczbę klientów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.