Winiety w Słowenii są potrzebne, aby poruszać się po autostradach, a jest ich w tym kraju około 700 kilometrów. Dodatkowo odpłatna jest możliwość przejazdu przez tunel Karavanke, zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju. Opłata za przejazd wynosi 7,4 euro dla pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony.
Oto lista dróg szybkiego ruchu w Słowenii:
autostrady:
drogi ekspresowe:
Zobacz też: Winiety w Czechach: opłaty i kary. Gdzie je kupić i na jakich drogach obowiązują?
W Słowenii występują trzy rodzaj winiet dla pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony:
Winiety A2 oraz B2 uprawniają do ciągnięcia przyczepy, o ile masa całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.
Kierowca może zaopatrzyć się w winietę obowiązującą:
Jak widać biorąc pod uwagę wielkość kraju oraz długość tras autostradowych, ceny za winiety w Słowenii są wyjątkowo wysokie. Dlatego warto rozważyć nim wybierzemy się w podróż, jakim drogami będzie nam wygodniej i taniej poruszać się po tym pięknym, górzystym kraju.
Winiety w Słowenii możemy kupić w jednym z wielu punktów handlowych. Najłatwiej dostępne są winiety na stacjach benzynowych. Warto zaopatrzyć się w nie natychmiast po przekroczeniu granicy. Punkty kontrolne znajdują się zawsze w niewielkiej odległości od pierwszego miejsca, gdzie można nabyć winietę.
Gdzie jeszcze można kupić winiety w Słowenii? Dodatkowo są one dostępne w punktach pocztowych, ale także sklepach spożywczych sieci, takich jak SPAR czy MERCATOR.
Póki co w Słowenii funkcjonuje jedynie system winiet w postaci naklejek. Nie można zatem zaopatrzyć się w odpowiednią winietę elektronicznie.
W Słowenii kara za brak winiet jest jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Może ona wynosić od 300 do nawet 800 euro, co oznacza że w najgorszym wypadku za brak opłaty drogowej zapłacimy niemal 3,5 tysiąca złotych.
Zobacz też: Winiety w Austrii: jakie są opłaty drogowe dla kierowców osobówek?
Na słoweńskiej winiecie nie należy niczego wpisywać, wystarczy ją odpowiednio przedziurkować. Zazwyczaj robi to sprzedawca, u którego dokonujemy zakupu, chyba że nabywamy ją do wykorzystania na później. Dziurkuje się winiety tygodniowe, miesięczne i półroczne. Nie robi się tego w przypadku winiet rocznych, ponieważ okres ich ważności jest z góry ustalony.
Przedziurkować na winiecie należy datę, od której zaczniemy jej używać. Miesiące oznaczone są cyframi rzymskimi od I do XII, natomiast dni numerami od 1 do 31. Górną część winiety po przedziurkowaniu umieszczamy na szybie (od wewnątrz) samochodu po stronie kierowcy. Drugą część wozimy ze sobą na wypadek kontroli.