Nie będzie wielkiego naklejania. Zielona naklejka i mandat to w pierwszej SCT wyjątek

Od lipca na terenie Warszawy zacznie działać Strefa Czystego Transportu. Niektórzy kierowcy będą musieli mieć na samochodach zielone naklejki, ale wcale nie zacznie się masowe naklejanie. Wyjaśniamy wątpliwości.

Osoby, których dotyczy wyjątek i chcą z niego skorzystać, powinny uzyskać specjalną naklejkę na przednią szybę pojazdu. Warszawa to pierwsze miasto, które wprowadza teraz Strefę Czystego Transportu. Kiedyś z SCT eksperymentował Kraków, ale szybko się wycofał. Teraz będziemy obserwować więcej takich stref, a Warszawa idzie na pierwszy ogień. Zacznie działa od 1 lipca tego roku, a już możemy obserwować wzmożone zainteresowanie tematem. Wbrew pozorom SCT w stolicy będzie na początku bardzo łagodne. W tym kształcie będzie obowiązywać do końca 2025 r.

Strefa Czystego Transportu - najważniejsze informacje

Granica wieku 27 lat dla pojazdów benzynowych i 19 lat dla pojazdów z silnikiem diesla oraz zwolnienie dla mieszkańców Warszawy płacących w niej podatki, seniorów, niepełnosprawnych i właścicieli pojazdów zabytkowych – tak najkrócej można opisać wymogi i wyjątki strefy czystego transportu, która zacznie działać 1 lipca w Warszawie

- tak SCT podsumowuje urząd miasta. Według szacunków Warszawy około 97 proc. pojazdów poruszających się obecnie po ulicach Warszawy spełnia wymogi SCT z pierwszego etapu (1 lipca 2024 – 31 grudnia 2025):

  • Pojazd z silnikiem benzynowym (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę Euro 2 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 1997 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 27 lat);
  • Pojazd z silnikiem Diesla (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę przynajmniej Euro 4 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2005 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 19 lat).

Strefa Czystego Transportu w Warszawie - gdzie sprawdzić, czy samochód może wjechać?

Miasto przygotowało specjalną stronę, gdzie możecie wpisać dane swojego samochodu, a system zawyrokuje, czy można wjechać do SCT. Poniżej mój zrzut ekranu dla peugeota 206 z otwierającego zdjęcia. Zauważcie, że nie muszę naklejać żadnej naklejki.

SCT w Warszawie komunikat dla Peugeota 206
SCT w Warszawie komunikat dla Peugeota 206 zrzut ekranu z https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/

Strefa Czystego Transportu w Warszawie - kto musi mieć naklejkę?

Strefa czystego transportu będzie kontrolowana wyrywkowo przez policję i straż miejską wspierane przez system nadzoru elektronicznego. Oznacza to, że nie będzie punktów kontrolnych czy szlabanów na granicach strefy, a ruch w jej obrębie odbywać się będzie normalnie. O zbliżaniu się do granic SCT informować będą stosowne znaki drogowe

- tłumaczy miasto. Znakomita większość kierowców wcale nie będzie musiała mieć nowej naklejki. Zieloną naklejkę będą musiały mieć osoby, których pojazdy nie spełniają wymogów, ale objęte są wyjątkami. Są to przede wszystkim mieszkańcy Warszawy rozliczający w niej podatki, osoby z niepełnosprawnością, seniorzy (powyżej 70 l.) i właściciele pojazdów zabytkowych. Kierowcy z tych grup, których pojazdy nie spełniają ogólnych wymogów strefy, będą mogli w dalszym ciągu poruszać się samochodem po jej obrębie.

Osoby, których dotyczy wyjątek i chcą z niego skorzystać, powinny uzyskać specjalną naklejkę na przednią szybę pojazdu.

Jak zdobyć zieloną naklejkę? Dwie możliwości

Taka możliwość już się pojawiła na początku czerwca. Można już złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich lub przez internet.

  • Jeśli chcecie to zrobić stacjonarnie, to trzeba udać się do punktu przy ul. Chmielnej 124. Wejście jest od ul. Żelaznej.
  • Przez internet trzeba wejść na stronę SprawdzSCT.zdm.waw.pl. Tam sprawdzić, czy dany samochód w ogóle potrzebuje mieć naklejkę, a następnie złożyć wniosek.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie - gdzie będzie obowiązywać?

Obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Aktualna strefa jest dużo mniejsza niż planowano początkowo. W uchwale z końca zeszłego roku czytamy, że obejmie drogi znajdujące się wewnątrz obszaru ograniczonego:

  • aleją Prymasa Tysiąclecia od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyoskiej;
  • linią kolejową nr 20;
  • linią kolejową nr 501;
  • linią kolejową nr 9;
  • linią kolejową nr 7;
  • ulicą Wiatraczną;
  • aleją Stanów Zjednoczonych;
  • Mostem Łazienkowskim;
  • aleją Armii Ludowej;
  • ulicą Wawelską;
  • ulicą Kopioską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały";
  • ulicą ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały";
  • Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" do alei Prymasa Tysiąclecia.

Obszar możecie sprawdzić na interaktywnej mapie. Znajdziecie ją w TYM MIEJSCU.

Granice SCT w Warszawie do końca 2025 r.
Granice SCT w Warszawie do końca 2025 r. fot. UM Warszawa
Więcej o: