Nowe Porsche Macan. Poznałem je z bliska. Nie tak szybkie wideo z konkretami

Na ponad miesiąc przed światową premierą Porsche Macan pokazano je bez jakiegokolwiek kamuflażu. Oczywiście w odpowiednio strzeżonym miejscu, w którym własny aparat czy smartfon nie były mile widziane. Oto pierwsze wrażenia z nowym modelem elektrycznym opracowanym na platformie premium Grupy Volkswagena.

Światowa premiera nowego modelu Porsche odbyła się dopiero pod koniec stycznia 2024 r. Wybrani mogli zaś poznać pierwsze elektryczne Porsche Macan znacznie wcześniej. Jeszcze przed grudniowymi świętami w 2023 r. egzemplarze pozbawione kamuflażu wystawiono w dobrze strzeżonym studiu na przedmieściach Stuttgartu. Niestety mogłem do niego wejść bez aparatu fotograficznego czy kamery. Smartfon z zaklejonymi na wszelki wypadek obiektywami zostawiłem w szatni. Tajemnicy trzeba było dochować. W końcu stosowna umowa o embargo była dobrym środkiem dyscyplinującym dziennikarzy.

Zobacz wideo Pierwsze elektryczne Porsche Macan - poznaliśmy je z bliska przed światową premierą

Jak prezentowało się elektryczne Porsche Macan na żywo? Pierwsze wrażenia uwieczniłem na filmie. Tym, którzy zaś oczekują wiedzy w tekstowej pigułce wyjaśniam, że nowego spalinowego Macana już nie będzie. Obecnie produkowana generacja będzie dostępna jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy w salonach sprzedaży w Europie. Zapewne dłużej będzie oferowana klientom na rynkach poza Europą.

Porsche Macan drugiej generacji. Rocznik 2024Porsche Macan drugiej generacji. Rocznik 2024 Porsche. Materiały producenta

Na prąd dla UE. Spalinowe dalej poza UE

W UE docelowo pozostanie tylko wersja na prąd. A ściślej – dwie dwusilnikowe wersje. Słabsza z nich to Macan 4 (408 KM i 220 km/h). Mocniejsza zaś to Macan Turbo (639 KM i 260 km/h). Wspomniane wartości mocy to tzw. maksimum w trybie overboost (aktywna kontrola startu). W normalnym użytkowaniu do wykorzystania jest zaś odpowiednio 387 KM i 584 KM. Też sporo.

Macan znacząco urósł, by zmienić się w pełnoprawnego SUVa dla czterech dorosłych osób. To wyraźny postęp w porównaniu z dość ciasnym poprzednikiem. Auto mierzy 4784 mm długości, 1938 mm szerokości i 1622 mm wysokości. Miarą przestronności kabiny jest zaś rozstaw osi, który sięga 2893 mm. A to już niemało. Spory jest także bagażnik tylny (480 l z subwooferem i 540 l w wersji z prostszym audio). Z przodu udało się nawet wygospodarować wnękę o pojemności 80 l. Na kable i drobiazgi w sam raz.

przekrój drugiej generacji Porsche Macanprzekrój drugiej generacji Porsche Macan Fot. Hendryk Meyer

Od 386 tys. zł w Polsce. Macan na prąd

Elektryczny Macan bez względu na wersję (4 czy Turbo) trafi do sprzedaży z tym samym akumulatorem o pojemności użytecznej 95 kWh (100 kWh łącznie). Przy instalacji 800 V i zdolności do przyjęcia nawet 270 kW oznacza krótki czas postoju przy szybkiej ładowarce (ok. 21 min by zyskać z 10 do 80 proc.).

Znane są już polskie ceny. Podstawowa wersja Macan 4 kosztuje 386 tys. zł. W przypadku Turbo cennik rozpoczyna się od 526 tys. zł. Materiał powstał podczas wyjazdu do Niemiec sfinansowanego przez Porsche AG. Firma nie miała wpływu ani wglądu do powyższej treści. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.