Opel też stawia na mikro-elektryka. Pożyczyli od Francuzów Citroena Ami

Na początku roku pisaliśmy o Citroenie Ami - maleńkim elektryku, który trafił w szeregi francuskiej armii. Teraz Opel "pożyczył" od koncernu ten projekt i przykleił mu swój znaczek. Przed wami Opel Rocks-e.

Rocks-e brzmi dumnie. Nazwa nawiązująca do kamieni obiecuje wiele. Może elektrycznego SUV-a? A może Opel odważył się na terenówkę? Nie. Opel wziął maleńki elektryczny czajnik od Citroena, przykleił swój znaczek i powiedział "tadam!".

Zobacz wideo Do 2024 roku każdy model Opla w wersji zelektryfikowanej. Jak prezentuje się Grandland X Hybrid?

Opel Rocks-e to maleńkie, dwuosobowe auto elektryczne. Zgodnie z europejskim prawem, zarówno Citroen Ami jak i Opel Rocks-e to mikrosamochody. To z kolei sprawia, że mogą nim jeździć nastolatkowie, bo auto "łapie się" na kategorię B1. Ami (co po francusku oznacza przyjaciela) wykorzystywany jest we francuskiej armii - w bazie lotniczej BA-125 w Istres niedaleko Marsylii. Pełnią tam funkcję aut zaopatrzeniowych do wożenia ludzi i sprzętu po terenie bazy.

Opel Rocks-e - co to za samochód?

Opel Rocks-e to małe (naprawdę małe) auto elektryczne. Ma 2,4 metra długości i waży tylko 485 kilogramów. Nadwozie wykonano głównie z plastiku, a bateria o pojemności 5,5 kWh wystarcza na pokonanie do 70 kilometrów. To więc daleki kuzyn Renault Twizy, tylko że z zamkniętym nadwoziem. Prędkość maksymalna to 45 km/h, a elektryczny silnik generuje całe 8 (słownie - osiem) koni mechanicznych. Co ciekawe, drzwi można zamienić miejscami. Drzwi kierowcy otwierają się "pod wiatr", a pasażera - w standardowy sposób. Dzięki takiemu uproszczeniu konstrukcji udało się znacznie obniżyć koszty produkcyjne, co znajduje odzwierciedlenie w cenie samochodu.

Citroen Ami kosztuje we Francji około 6 tysięcy euro (czyli ok. 26 tysięcy złotych). Citroen planuje jednak wprowadzenie oferty finansowania. Miesięczna rata leasingu miałaby wynieść 19,99 euro. Opel prawdopodobnie zaproponuje podobne ceny, a sprzedaż modelu ruszy jesienią.

Opel Rocks-e - elektryczny mikrosamochódOpel Rocks-e - elektryczny mikrosamochód Opel

Opel Rocks-e - elektryczny mikrosamochódOpel Rocks-e - elektryczny mikrosamochód Opel

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.