Hyundai Prophecy. Z joystickami zamiast kierownicy

Hyundai przedstawił nowy koncept elektryczny Prophecy. To zapowiedź kierunku, w którym Koreańczycy chcą podążać w najbliższych latach. Nieprzypadkowo zamiast kierownicy ma joysticki.
Stworzyliśmy ikonę, która wyznacza nowy standard w segmencie pojazdów elektrycznych, a także wznosi filozofię projektowania Hyundaia na jeszcze wyższy poziom. Częścią nowej wizji jest Optymistyczny Futuryzm, którego ucieleśnieniem jest koncept Prophecy. Założeniem Optymistycznego Futuryzmu jest zbudowanie emocjonalnej więzi pomiędzy ludźmi i samochodami

- powiedział SangYup Lee, szef Globalnego Centrum Projektowego Hyundai.

Przetłumaczmy tę marketingową nowomowę na nasze.

Hyundai Prophecy - zapowiedź nowej ery

Hyundaiu Prophecy nie zapowiada konkretnego modelu. To wizja przyszłości projektantów Hyundaia. O samochodzie wiadomo tyle, że jest napędzany silnikiem elektrycznym i jest w pełni autonomiczny, choć kierowca ma mieć możliwość przejęcia kontroli nad samochodem. Jak, skoro we wnętrzu nie ma kierownicy?

Hyundai ProphecyHyundai Prophecy Fot. Hyundai

Zamiast niej zastosowano dwa joysticki, które mają zapewniać zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Joystickami można poruszać w lewo i prawo, jeden zlokalizowano na boczku drzwi, a drugi na konsoli centralnej, dzięki czemu kierowca może prowadzić zajmując komfortową pozycję. Za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach możliwa jest obsługa szeregu różnych funkcji. Nie trzeba nawet odrywać pleców od oparcia fotela.

Jak zapewnia Hyundai, dzięki zastosowaniu joysticków w projekcie wnętrza pasażerowie mają jeszcze większą swobodę. W trybie relaksu mogą zająć wygodną pozycję na odchylonych do tyłu fotelach i oglądać treści wyświetlane na rozciągającym się na całej szerokości ekranie, który pochyla się, aby zapewnić lepszą widoczność.

Nazwa Prophecy, po polsku Przepowiednia, oddaje zamysł konceptu, który wskazuje przyszły kierunek filozofii projektowania oraz przyszłych technologii, które zostaną zastosowane w nowych modelach marki Hyundai

- czytamy w komunikacie.

Nie tylko Hyundai tak widzi przyszłość

Prophecy nie jest pierwszym konceptem, w którego wnętrzu zabrakło kierownicy. Już w 2017 roku Smart pokazał koncepcyjne auto bez kierownicy i pedałów. Tę samą koncepcję przyszłości motoryzacji w tym samym roku zaprezentowało Audi w prototypowym Aiconie. Autonomiczność jest trendem obecnym w motoryzacji od kilku lat. Nie ma wątpliwości, że w przyszłości autopilot będzie przejmował coraz więcej czynności dziś wykonywanych przez kierowcę.

Jakie niesie to ze sobą zagrożenia? Pisaliśmy o tym w cyklu Moto 2030 w tekście dotyczącym hakerów: Samochody na celowniku hakerów. Elon Musk płaci za włam do Tesli.

Więcej o:
Komentarze (33)
Hyundai Prophecy ? elektryczny koncept zapowiada nową filozofię projektowania Hyundaiów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gggg

  Oceniono 17 razy 15

  Sterowanie jak w czołgu T-34

 • Gość: zw1

  Oceniono 14 razy 10

  Joystick to typowe rozwiązanie w nowoczesnych urządzeniach do transportu magazynowego. Są zdecydowanie bardziej skuteczne w momencie wymagającym szybkiej reakcji kierowcy. Znając jednak styl jazdy polskiego kierowcy zawsze jeżdżącego szybko, ale "bezpiecznie" może spowodować na naszych drogach wzrost ilości stłuczek, otarć i zniszczonych płotów.

 • Gość: Maciej

  Oceniono 24 razy 8

  Nie widzę sensu w prezentacji takich durnych wymysłów. Nigdy takie auto z takim rozwiązaniem nie wejdzie do produkcji bo nikt tego nie kupi. Gdy spojrzymy na te wszystkie koncepty różnych marek i to co finalnie wychodzi na rynek to dwie różne bajki. Najpierw bicie piany i rewolucje w motoryzacji a jak zajrzymy do salonu to auta dla emerytów z tego wychodzą.
  Strata czasu i smrodków, to takie modowe pokazy jak z wybiegów w Paryżu gdzie modelki deski klozetowe na głowach noszą i sukienki z kondomów.

 • sztucznypolak

  Oceniono 4 razy 4

  Dla czolgistow?

 • mcwidack

  Oceniono 5 razy 3

  Do samochodu joystick jest za mało dokładny. Co za bzdury... jak 3D w telewizorach... miało być przyszłością.. i już jest przeszłością.

 • info0

  Oceniono 3 razy 3

  No widzicie ludki a ja znam wielu ludzi dla których autonomiczne samochody oznaczać będą koniec pewnej ery. Ery ludzi kochających motoryzację i decydujących o wszystkim sami.
  Do tego takim szrotem nie pojedziecie sobie na Nordzie czy Zandvoort.
  Dlatego dopóki można jeszcze kupić normalny samochód polecam to zrobić ^^.

 • ajnb

  Oceniono 3 razy 3

  Relaks i komfortowa pozycja sprzyjają drzemce na basenie. Do tego jeszcze tylko dobra książka... o przepraszam, gra komputerowe lub film. I to najlepiej w telewizorze przesłaniającym połowę przedniej szyby. Patrzenie na drogę jest przecież takie nudne i męczące. A "joystick' - w odległych krajach za granicą zwany drążkiem sterowym (sterowniczym) - faktycznie jest bardzo popularny, ale nie wśród kierowców tylko wśród fanatyków gier komputerowych.

 • Gość: bz

  Oceniono 2 razy 2

  No i fajnie. Ale w zasadzie to wymaga zrobienia kursu od nowa bo ja, na przykład, bym do tego nie wsiadł i nie pojechał od tak, na "dzień dobry".

 • Gość: 666

  Oceniono 2 razy 2

  Już Saab testował joystick zamiast kierownicy i się nieprzyjelo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX