Hyundai Prophecy. Z joystickami zamiast kierownicy

Hyundai przedstawił nowy koncept elektryczny Prophecy. To zapowiedź kierunku, w którym Koreańczycy chcą podążać w najbliższych latach. Nieprzypadkowo zamiast kierownicy ma joysticki.
Stworzyliśmy ikonę, która wyznacza nowy standard w segmencie pojazdów elektrycznych, a także wznosi filozofię projektowania Hyundaia na jeszcze wyższy poziom. Częścią nowej wizji jest Optymistyczny Futuryzm, którego ucieleśnieniem jest koncept Prophecy. Założeniem Optymistycznego Futuryzmu jest zbudowanie emocjonalnej więzi pomiędzy ludźmi i samochodami

- powiedział SangYup Lee, szef Globalnego Centrum Projektowego Hyundai.

Przetłumaczmy tę marketingową nowomowę na nasze.

Hyundai Prophecy - zapowiedź nowej ery

Hyundaiu Prophecy nie zapowiada konkretnego modelu. To wizja przyszłości projektantów Hyundaia. O samochodzie wiadomo tyle, że jest napędzany silnikiem elektrycznym i jest w pełni autonomiczny, choć kierowca ma mieć możliwość przejęcia kontroli nad samochodem. Jak, skoro we wnętrzu nie ma kierownicy?

Hyundai ProphecyHyundai Prophecy Fot. Hyundai

Zamiast niej zastosowano dwa joysticki, które mają zapewniać zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Joystickami można poruszać w lewo i prawo, jeden zlokalizowano na boczku drzwi, a drugi na konsoli centralnej, dzięki czemu kierowca może prowadzić zajmując komfortową pozycję. Za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach możliwa jest obsługa szeregu różnych funkcji. Nie trzeba nawet odrywać pleców od oparcia fotela.

Jak zapewnia Hyundai, dzięki zastosowaniu joysticków w projekcie wnętrza pasażerowie mają jeszcze większą swobodę. W trybie relaksu mogą zająć wygodną pozycję na odchylonych do tyłu fotelach i oglądać treści wyświetlane na rozciągającym się na całej szerokości ekranie, który pochyla się, aby zapewnić lepszą widoczność.

Nazwa Prophecy, po polsku Przepowiednia, oddaje zamysł konceptu, który wskazuje przyszły kierunek filozofii projektowania oraz przyszłych technologii, które zostaną zastosowane w nowych modelach marki Hyundai

- czytamy w komunikacie.

Nie tylko Hyundai tak widzi przyszłość

Prophecy nie jest pierwszym konceptem, w którego wnętrzu zabrakło kierownicy. Już w 2017 roku Smart pokazał koncepcyjne auto bez kierownicy i pedałów. Tę samą koncepcję przyszłości motoryzacji w tym samym roku zaprezentowało Audi w prototypowym Aiconie. Autonomiczność jest trendem obecnym w motoryzacji od kilku lat. Nie ma wątpliwości, że w przyszłości autopilot będzie przejmował coraz więcej czynności dziś wykonywanych przez kierowcę.

Jakie niesie to ze sobą zagrożenia? Pisaliśmy o tym w cyklu Moto 2030 w tekście dotyczącym hakerów: Samochody na celowniku hakerów. Elon Musk płaci za włam do Tesli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.