Chevrolet Bolt EV | Ponad 322 kilometry zasięgu

Na targach elektroniki użytkowej CES 2016 w Las Vegas Chevrolet zaprezentował swój zupełnie nowy "zielony" samochód. To w pełni elektryczny Bolt EV, który ma pojawić się na rynku w drugiej połowie roku i oferować nawet 322 km zasięgu na jednym ładowaniu

Chevrolet Volt | Zwiększony zasięg

To dopiero pierwsza prezentacja nowego Chevroleta, ale poznaliśmy już całkiem sporo szczegółów. Projekt Bolta powstał pod dyktando dwóch założeń: auto ma być jak najbardziej oszczędne i jak najbardziej praktyczne. Pięciodrzwiowy hatchback (do jego opisu Chevrolet używa słowa "compact", ale nie podano dokładnych wymiarów) ma oferować dużo miejsca i sprawdzić się jako wygodne, miejskie auto.

Niestety, Amerykanie są bardzo tajemniczy, jeżeli chodzi o jednostkę napędową. Oprócz tego, że sercem Bolta EV będzie silnik elektryczny, nie wiemy tak naprawdę nic więcej. Chevrolet nie ujawnił mocy silnika (silników?), pojemności baterii (ujawniono tylko, że są rozmieszczone w podłodze) czy dokładnych osiągów. Skupiono się za to na zasięgu. Jako że premiera odbyła się w Las Vegas to chwalono się nim w milach - ma to być "ponad 200 mil", a więc około 322 kilometrów na jednym ładowaniu . Jeżeli dodamy do tego płynące z Chevroleta informacje, że Bolt EV ma być bardzo przystępny cenowo jak na auto elektryczne (amerykańscy dziennikarza spekulują o półce cenowej "poniżej 30 tys. dolarów" na tamtejszym rynku), to szykuje się bardzo ciekawa propozycja w segmencie "elektryków".

Wiemy, że Bolt EV zostanie wyposażony w specjalny system, który będzie na bieżąco dostosowywał samochód do pory dnia, warunków na drodze oraz trasy, a także będzie się uczył stylu jazdy kierowcy. Wszystko to, aby jak najbardziej wydłużyć zasięg.

fot. Chevrolet

We wnętrzu nie mogło oczywiście zabraknąć bardzo dużego ekranu dotykowego (10,2 cala) oraz nowoczesnego systemu multimedialnego MyLink. Chevrolet chwali się interfejsem na bazie widgetów, który będzie można bardzo szeroko spersonalizować i dostosować do swoich potrzeb i preferencji. Na pokładzie znajdziemy też integrację ze smartfonami (Apple CarPlay albo Android Auto), porty USB, stację dokującą z funkcją ładowania bezprzewodowego dla telefonu. Z ciekawych nowinek warto wymienić nawigację dostosowaną do samochodu elektrycznego (wybiera optymalne trasy i pokazuje stacje szybkiego ładowania) oraz system monitorowania otoczenia Bolta Surround Vision. Dla kochających rywalizację przygotowano także specjalną aplikację, która pozwoli porównać swoje wyniki z innym kierowcą Bolta EV i sprawdzić, kto bardziej dba o środowisko i jeździ oszczędniej.

Chevrolet stwierdził, że Bolt EV trafi do produkcji "pod koniec tego roku".

ZOBACZ TAKŻE:

Chevrolet Cruze Hatchback | Nie dla Europy

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.