To one budują magiczny klimat lat 80' w "Stranger Things". 7 najciekawszych aut serialu

"Stranger Things" porwało widzów na całym świecie magicznym klimatem lat 80'. Netflix przykłada dużą uwagę do szczegółów, a na ekranie możemy zobaczyć kilka niezwykłych aut żywcem wyjętych z tamtych lat. Wybraliśmy siedem, naszym zdaniem, najciekawszych samochodów z serialu. Uspokajamy wszystkich, którzy wciąż zbierają się do obejrzenia drugiego sezonu. W tekście nie ma żadnych spojlerów!
Chevrolet Camaro 1978-82 Stranger Things Chevrolet Camaro 1978-82 Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z drugiego sezonu Stranger Things)

Chevrolet Camaro 1978-82 przyrodniego brata Max

Naszą wycieczkę po Hawkins zaczynamy od niekwestionowanej gwiazdy drugiego sezonu "Stranger Things" i chyba jednego z najciekawszych samochodów w całym serialu. Przyrodni brat Max jeździ przepięknym Chevroletem Camaro z lat 1978-82. Trzeba przyznać, że bezkompromisowy muscle car z głośną, warczącą V-ósemką pod maską idealnie pasuje do charakteru Billy'ego.

Zobacz także: Chevrolet Camaro ZL1- najszybsze Camaro w historii!

Chevrolet Camaro 1978-82 Stranger Things
fot. Netflix (zrzut ekranu z drugiego sezonu Stranger Things)

Obok Forda Mustanga Chevrolet Camaro to jeden z najbardziej kultowych samochodów amerykańskich. Auto należy do segmentów pony oraz muscle car. Zostało zaprojektowane jako bezpośredni konkurent Forda Mustanga i do sprzedaży weszło w 1966 roku. Rywalizacja Forda i Chevroleta rozpala fanów amerykańskiej motoryzacji od samego początku. W zeszłym roku GM hucznie obchodził urodziny modelu i z tej okazji przygotowano kilka okolicznościowych filmów:

A poniżej zdjęcia drugiej generacji Chevroleta Camaro z lat, z których pochodzi samochód serialowego Billa.

1978 Chevrolet Camaro Sport Coupe
fot. Chevrolet

1978 Chevrolet Camaro RS T-Top
fot. Chevrolet

Chevrolet Camaro Berlinetta 1979-81
fot. Chevrolet

1981 Chevrolet Camaro Sport Coupe
fot. Chevrolet

Chevrolet Blazer K5 1980' Stranger Things Chevrolet Blazer K5 1980' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z S01E01 Stranger Things)

Chevrolet Blazer K5 1980' Jima Hoppera

Komendant policji w Hawkins, Jim Hopper, na służbie jeździ dużym SUV-em Chevroleta. Model K5 Blazer również świetnie pasuje do swojego kierowcy. To znakomity wybór na policyjny samochód w takim miejscu jak Hawkins, gdyż auto poradzi sobie nie tylko na asfaltowych drogach, ale także na bezdrożach. A jak widzieliśmy w serialu, Jim Hopper nie raz zapuszcza się w mniej przyjazne rejony swojego miasta. Komendant jeździ K5 Blazerem z roku 1980.

Zobacz także: Amerykański sen cz. 2. Jeep Wagoneer, czyli ojciec wszystkich SUV-ów

Chevrolet Blazer K5 1980' Stranger Things
fot. Netflix (zrzut ekranu z pierwszego sezonu Stranger Things)

Chevrolet Blazer to duży SUV Chevroleta (tzw. Full-size SUV), który wszedł do produkcji w 1969 roku, jako najmniejszy członek rodziny Chevrolet C/K. Blazera w 1995 r. zastąpił wciąż oferowany przez Amerykanów model Tahoe. Na służbę w Hawkins została powołana druga generacja Chevroleta K5 Blazera. Jim Hopper jeździ SUV-em z 1980 roku. Auto mierzyło prawie 4,7 m długości, 2,7 m rozstawu osi, 2,02 m szerokości oraz 1,87 m wysokości. Pod maską z pewnością pracuje jedna z V-ósemek.

Chevrolet Blazer K5 1978
fot. Chevrolet

Chevrolet Blazer K5 1979
fot. Chevrolet

Chevrolet Blazer K5 1979
fot. Chevrolet

BMW 733i 1981' Stranger Things BMW 733i 1981' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z pierwszego sezonu Stranger Things)

BMW 733i 1981' Steve'a

W naszym zestawieniu siedmiu najciekawszych samochodów "Stranger Things" znalazło się tylko jedno auto z Europy. Ale za to jakie! Steve Harrington jeździ luksusowym BMW serii 7 w wersji 733i. Tak drogie auto akurat u tego nastolatka nie powinno dziwić - Steve pochodził z bardzo bogatej rodziny.

Zobacz także: Imponujące BMW X7 iPerformance Concept bez tajemnic

BMW 733i 1981' Stranger Things
fot. Netflix (zrzut ekranu z pierwszego sezonu Stranger Things)

BMW serii 7 to flagowa limuzyna z Bawarii. Steve Harrington od ojca dostał pierwszą generację modelu E23 (1977-1987) z rocznika 1981. W Stanach Zjednoczonych BMW oferowało tylko trzy wersje swojego najbardziej luksusowego samochodu: 733i, 735i oraz L7. Steve jeździ 733i. Pod maską tej wersji pracuje rzędowa szóstka o pojemności 3,2 litra. Moc to 173 lub 181 KM.

Poniżej zdjęcia "siódemki" z tamtego okresu. Znawcy tematu z pewnością zauważą, że to nie wersja 733i Steve'a, a jedna z wyższych odmian.

BMW serii 7 745i 1980
fot. BMW

BMW serii 7 745i 1980
fot. BMW

BMW serii 7 745i 1980
fot. BMW

Ford LTD 1971-72' Stranger Things Ford LTD 1971-72' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z pierwszego sezonu Stranger Things)

Ford LTD 1971-72' Jonathana

Mniej imponującym samochodem jeździ za to Jonathan Byers. Choć Ford LTD to piękne i luksusowe auto, to egzemplarz, którym jeździ starszy brat Willa swoje najlepsze czasy ma już dawno za sobą. Ford jest zdezelowany, a karoserię pożera rdza.

Zobacz także: Amerykański sen cz.1. Ford Mustang, czyli najpopularniejsze sportowe auto świata

Ford LTD 1971-72' Stranger Things
fot. Netflix (zrzut ekranu z drugiego sezonu Stranger Things)

Ford LTD to bardzo ciekawy samochód. Ford wprowadził go na rynek w 1965 r. jako topowy model w swojej ofercie. LTD miał oferować kierowcom luksus i wyposażenie, jakie znano do tej pory tylko z wyżej pozycjonowanych marek, przykładowo Lincolna. Do 1982 r. LTD był jednym z największych modeli oferowanych przez Forda (zaliczał się do tzw. klasy Full-size), później auto zostało zmniejszone i trafiło do segmentu Mid-size. Karierę LTD zakończył w 1986 r. i został zastąpiony przez Forda Taurusa.

Zdezelowany Ford LTD Jonathana to druga generacja modelu z lat 1969-1978. Starszy brat Willa jeździ egzemplarzem z 1971 lub 1972 roku. Wymiary auta robią wrażenie - rozstaw osi to 3070 mm, a długość 5690 mm w wersji coupe i 5730 mm w kombi. Pod maską Forda LTD z tych lat pracowały tylko klasyczne, amerykańskie jednostki V8.

Ford LTD 1971
fot. Ford

Ford LTD Pillared Hardtop Sedan 1971
fot. Ford

Ford Pinto 1976' Stranger Things Ford Pinto 1976' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z S02E01 Stranger Things)

Ford Pinto 1976' Joyce Byers

Rodzina Byers najwyraźniej lubuje się w Fordach. Grana przez Winonę Ryders matka Willa i Jonathana jeździ Fordem Pinto. To znakomity wybór dla tej postaci. W serialu kilkukrotnie podkreślane jest, że Joyce, samotna matka wychowująca dwóch synów, ma kiepsko płatną pracę, a Ford Pinto był jednym z najtańszych samochodów w tamtych czasach.

Zobacz także: Poradnik | Na te silniki Forda warto postawić

Ford Pinto 1976' Stranger Things
fot. Netflix (zrzut ekranu z pierwszego sezonu Stranger Things)

Ford Pinto to mały i tani samochód produkowany przez amerykańską markę w latach 1971-1980. Pinto debiutował na rynku jako dwudrzwiowy fastback, a z czasem do oferty dołączyły wersje hatchback oraz kombi. Auto cieszyło się sporą popularnością, a kierowców kusiło przystępną ceną i niskim spalaniem. Forda napędzały małe silniki R4, a w 1976 na szczycie oferty pojawiła się 104-konna wersja 2.8 V6.

Ford Pinto zapisał się jednak w historii motoryzacji głośną aferą. Już podczas projektowania budżetowego auta okazało się, że inżynierowie źle umiejscowili zbiornik paliwa, a podczas uderzenia w tył mogło dojść do wycieku paliwa, a stąd już niedaleka droga do pożaru lub nawet wybuchu. Ford podjął kontrowersyjną decyzję i wprowadził auto do sprzedaży. Amerykanie stwierdzili, że bardziej opłaca się zmagać z ewentualnymi odszkodowaniami, niż projektować samochód od nowa. Zwłaszcza, że japońska konkurencja naciskała coraz mocniej. Cała sprawa zakończyła się głośną aferą, która wstrząsnęła opinią publiczną w USA. W 1977 r. Ford został zmuszony do przeprowadzenia szeroko zakrojonej akcji serwisowej.

Co ciekawe, w późniejszych badaniach wyszło, że Pinto wcale nie był bardziej niebezpieczny od konkurentów. Podczas wypadków w Fordzie Pinto - także z powodu pożarów - ginęło mniej ludzi niż w VW Beetle, Toyocie Corolli czy Datsunie 1200/210. W całej aferze chodziło przede wszystkim o bulwersujący fakt, że Ford wiedział o usterce i po przeprowadzeniu wewnętrznych wyliczeń postanowił nie naprawiać wady fabrycznej. Afera z Pinto stała się symbolem krwiożerczej korporacji.

Ford Pinto 1972
fot. Ford

Ford Pinto 1977
fot. Ford

Ford Pinto Squire Wagon 1976
fot. Ford

Toyota Camry Liftback 1984' Stranger Things Toyota Camry Liftback 1984' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z drugiego sezonu Stranger Things)

Toyota Camry Liftback 1984' Boba

Kolejne znakomicie dobrane auto do postaci, która nim jeździ w serialu to samochód Boba Newby, postaci, która pojawia się w drugim sezonie i z miejsca kradnie serca widzów. Grzeczny, poukładany i poczciwy Bob po prostu musiał jeździć Toyotą Camry. Do niego nie pasowałby żaden amerykański klasyk.

Zobacz także: Nowa Toyota Camry - czas na ósmą generację

Toyota Camry Liftback 1982-84
fot. Toyota

Toyoty Camry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Japońska marka wprowadziła ten model do sprzedaży w 1982 roku i z miejsca podbiła światowe rynki. Zwłaszcza Stany Zjednoczone i Australię, gdzie do dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych samochodów w swojej klasie. Toyota Camry początkowo była klasyfikowana jako kompakt, ale auto szybko urosło i stało się pełnoprawnym przedstawicielem klasy średniej. Bohater "Stranger Things" jeździ liftbackiem (w ofercie był jeszcze sedan) generacji V10, prawdopodobnie jest to rocznik 1984. Na początku obecności modelu w Stanach Toyota oferowała dwulitrowy silnik R4 o mocy 92 KM. Do wyboru był 4-biegowy automat lub skrzynia ręczna o 5 przełożeniach. Z czasem ofertę uzupełniano o nowe jednostki napędowe, w tym turbodiesla 1.8 o mocy 73 KM.

Toyota Camry od wielu lat jest najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym w Stanach Zjednoczonych. W rankingach sprzedaży wyprzedzają ją tylko trzy pickupy - Ram, Chevrolet Silverado oraz Ford serii F.

Toyota Camry Liftback 1984-86
fot. Toyota

Chevrolet Chevy Van 1978' Stranger Things Chevrolet Chevy Van 1978' Stranger Things fot. Netflix (zrzut ekranu z S02E01 Stranger Things)

Chevy Van 1978' ekipy Kali

Chevrolety Chevy Van pojawiały się już w pierwszym sezonie "Stranger Things", ale to ten konkretny egzemplarz zapisze się w pamięci fanów na dłużej. Chevy Vanem z 1978 roku jeździ Kali (nie zdradzamy, kim jest ta postać) oraz jej ekipa wyrzutków.

ChevyVan był produkowany od 1964 roku. W serialu możemy zaobserwować Chevrolety trzeciej generacji, którą produkowano bardzo długo, bo od 1971 do 1995 roku. W pierwszym sezonie sporo ChevyVanów należało do laboratorium w Hawkins, a z drugiego sezonu zapamiętamy przede wszystkim egzemplarz z rocznika 1978, którym jeździła ekipa Kali. Pod maską mógł pracować jeden z kilku silników. W ofercie znajdowały się i rzędowa szóstka i jednostki w układzie V o 6 i 8 cylindrach. W 1982 r. do sprzedaży weszła również wysokoprężna odmiana z silnikiem 6.2 V8.

Chevrolet Chevy Van 1978
fot. Chevrolet

Chevrolet Chevy Van 1978
fot. Chevrolet

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.