Co można wyczytać ze słupków kilometrowych? Jedna informacja jest ważna dla kierowców

Chyba nie ma elementu infrastruktury drogowej, który byłby równie niedoceniany, jak słupki kilometrowe. Przekazują one bowiem szereg ważnych informacji. Przy czym bardzo kluczowe są zapisane na nich liczby.

Słupki kilometrowe czy też pikietażowe. Tak bywają nazywane biało-czerwone oznaczenia stawiane przy drogach krajowych. Choć to nie są jedyne nazwy, które spotyka się w ich kontekście. Bo czasami może być mowa o słupkach hektometrowych, prowadzących czy wreszcie bardziej formalnie, prowadzących U-1a.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych

Słupek kilometrowy przynosi kierowcy szereg ważnych informacji

Słupki kilometrowe odgrywają ważną rolę. One niejako optycznie wyznaczają granicę drogi. Pokazują prawą i lewą krawędź, mogą stanowić informację dotyczącą szerokości asfaltu czy pokazują np. zbliżający się zakręt lub łuk. W tej roli szczególnie dobrze sprawują się w nocy lub w okresie gorszej widoczności.

Kluczowe są odblaski na słupkach. Kolor czerwony wskazuje na prawą krawędź jezdni i imituje światła stopu aut jadących z przodu. Kolor biały informuje o lewej krawędzi i imituje światła mijania aut jadących z przeciwnego kierunku jazdy. Słupki ustawia się co do zasady w odległości wynoszącej 100 metrów. Dystans może zostać zmniejszony tylko na łuku drogi. Zagęszczenie elementów ma stanowić dla kierowcy informację mówiącą o konieczności uważniejszego obserwowania przebiegu asfaltu.

Co oznaczają liczby zapisane na słupku kilometrowym?

Dystans między kolejnymi słupkami stanowi wstęp do kolejnego punktu. Do dziwnych cyfr i liczb, które się na nich pojawiają. Co one wyrażają?

  • Pierwsza liczba (znajdująca się na samej górze) wskazuje numer drogi, na której aktualnie znajduje się kierowca.
  • Kolejna wskazuje kilometr drogi, na którym w tym momencie porusza się pojazd.
  • Trzecia z liczb ma za zadanie doprecyzowanie dystansu – mówi o setnej części kilometra.

Do czego może się przydać informacja zapisana na słupku drogowym?

Informacje dotyczące drogi przekazywane przez słupki umieszczone przy jezdni z pewnością stanowią ciekawostkę. Tak naprawdę jednak ich zastosowanie praktyczne jest ważniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Bo o ile dziś raczej nie wykorzystuje się ich do nawigowania – kierowcy mają nawigację w komórce, o tyle przydadzą się wtedy, gdy:

  • dojdzie np. do wypadku drogowego i prowadzący będzie chciał wezwać pomoc. Na podstawie informacji zawartej na słupku drogowym będzie w stanie bardzo precyzyjnie określić swoje położenie – tak, żeby służby ratunkowe dotarły na miejsce jak najszybciej.
  • kierujący będzie chciał ostrzec innych prowadzących o kontroli drogowej poprzez CB radio. Za sprawą informacji zapisanej na słupku, wskaże konkretny punkt, w którym stoi np. patrol z suszarką.

Słupki drogowe mogą być też zielone

Warto pamiętać też o tym, że słupki mogą mieć też kolor... biało-zielony. W takim przypadku mówimy o słupku krawędziowym U-2. Stawia się je jednak tylko w obrębie skrzyżowań. Pokazują geometrię połączenia dróg.

Więcej o: