Dlaczego nowy znak drogowy pojawia się tylko na południu Europy?

Ten znak drogowy jest mocno nietypowy. Nie rozpoznajesz go? To nie stanowi jednak wyniku niewiedzy. Bo ten znak pojawia się tylko na południu Europy. Czemu tak właśnie jest? I co tak właściwie oznacza?

Unia Europejska wymaga unifikacji. W tym w zakresie przepisów drogowych czy właśnie znaków. Czemu zatem z tym oznaczeniem można spotkać się tylko na południu Europy? Bo pomijając unifikację, każdy z rządów ma możliwość tworzenia własnych znaków. Własny jest m.in. znak ostrzegawczy P-33 i pojawia się wyłącznie przy hiszpańskich drogach.

Zobacz wideo Kradli auta metodą na lawetę. Odzyskano sześć pojazdów

Co oznacza hiszpański znak drogowy z autem i kreskami?

Znak P-33 wygląda dość dziwnie. Teoretycznie przypomina znak ostrzegawczy. W tym jednak przypadku na biały tle pojawia się samochód, który niejako znika w poziomych liniach. Co to oznacza? Hiszpanie postanowili w ten sposób informować o dotarciu do miejsca, w którym występuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk ograniczających widoczność. Mowa oczywiście o mgle, deszczu, dymie czy silnych opadach śniegu.

Takie ostrzeżenie jest wyjątkowo cenne. Kierowca może przygotować się na nagłe pojawienie się sytuacji ograniczonej widoczności. Zredukuje prędkość, a do tego w razie potrzeby włączy nie tylko światła mijania, ale również np. przeciwmgłowe.

Wygląd znaku P-33 zmienił się w 2023 r.

Znak P-33 jest o tyle wyjątkowy, że często nie znają go nie tylko kierowcy z Polski przyjeżdżający do Hiszpanii. Jego definicji mogą nie być w stanie podać czasami także i lokalni mieszkańcy. Powód? Przez długie lata wyglądał inaczej. Na białym tle pojawiał się samochód z serią drobinek. Te przypominały deszcz opadający na karoserię. Wygląd oznaczenia został zmieniony w 2023 r. Czy stał się dzięki temu bardziej czytelny? To już pozostawię waszej ocenie.

Informacja o nowym znaku w Hiszpanii jest kluczowa z polskiego punktu widzenia. Aż jedna czwarta naszych rodaków wybierająca wakacje za granicą, udaje się właśnie do tego kraju. Powinni zatem znać nietypowe oznaczenia drogowe.

Znak P-33 w HiszpaniiZnak P-33 w Hiszpanii Fot. Ministerio de Transporte Espania

Czy w Polsce mamy odpowiednik hiszpańskiego znaku P-33?

Ciekawostka dotycząca znaku P-33 w Hiszpanii jest jeszcze taka, że w Polsce nie mamy jego odpowiednika. Na naszych drogach w miejscu częstego występowania mgieł drogowcy mogą postawić np. oznaczenie A-30 "uwaga" wraz z tabliczką precyzującą, że chodzi o mgłę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.