"Eksperyment drogowców", czyli nowe znaki na polskich drogach. Jak je czytać?

Eksperyment drogowców może brzmieć groźnie. Ten jednak groźny nie jest. Powiem więcej, naprawdę ułatwia życie kierowcom. Sprawia, że ci mogą uniknąć niebezpiecznych manewrów na drogach szybkiego ruchu.

O znakach drogowych, ale także bezpieczeństwie, szerzej opowiadamy w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Znaki drogowe mówiące o kierunku czy wskazujące miejscowości bywają mało intuicyjne. A problem ten staje się dużo poważniejszy, gdy pojawia się na trasach szybkiego ruchu. Powód? Tu przejechanie zjazdu oznacza długie kilometry objazdu. Dlatego, aby nie przegapić węzła, kierowcy często w ostatniej chwili wykonują nerwowe manewry. To tworzy realne zagrożenie.

Zobacz wideo 7 tys. złotych kary dla pirata drogowego z BMW

Znaki eksperymentalne, czyli udany pomysł polskich drogowców

Drogowcy te sytuacje dostrzegli. Zatem usiedli, pomyśleli i doszli do wniosku, że niektóre znaki drogowe warto nieco "stuningować". Tak właśnie powstało oznaczenie eksperymentalne. A eksperyment polega głównie na trzech modyfikacjach. Przy każdorazowym zjeździe pojawia się numer tego zjazdu. A niektóre znaki kierunkowe ze strzałkami otrzymały nawet strzałki odpowiadające pasom ruchu. Poza tym drogowcy zaprojektowali trzy nowe tablice, które precyzyjnie wskazują odległość do najbliższego pasa wyprowadzającego.

Nowe oznaczenia stworzyła GDDKiA. Zgodę na wdrożenie oznakowania eksperymentalnego np. na A1 na odcinku Toruń – Kowal wyraziła z kolei Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD). To na tym fragmencie pioniersko pojawiły się te znaki.

Eksperymentalne oznaczenie pojawiające się przy drogach sprawia, że kierowca otrzymuje precyzyjną informację. Lepiej może też odnaleźć się na drodze. To szczególnie cenna wskazówka w przypadku osób, które poruszają się w nowym terenie. Ewentualnie dla takich, które nie do końca są w stanie przełożyć sytuację obrazowaną przez ekran nawigacji, na drogę. W skrócie będzie bezpieczniej!

Jak wyglądają nowe znaki na polskich drogach?

Tekstowe opowiadanie o znakach eksperymentalnych jest jednak dopiero wprowadzeniem do tematu. Bo warto też kierowcom uzmysłowić wygląd poszczególnych oznaczeń. Te już pewnie widzieli przy drogach, a mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z ich eksperymentalnego charakteru. A więc warto pokazać:

  • znaki, które informują również o numerze zjazdu, do którego zbliża się pojazd:

Znak E20 zawierający numer zjazduZnak E20 zawierający numer zjazdu GDDKiA

Znak E20 zawierający numer zjazduZnak E20 zawierający numer zjazdu GDDKiA

  • znaki, które wskazują kierunki jazdy z podziałem na poszczególne pasy ruchu:

Znak E-2 z podziałem na kierunki obowiązujące na pasach ruchuZnak E-2 z podziałem na kierunki obowiązujące na pasach ruchu GDDKiA

  • znaki, które informują o zbliżaniu się do pasa wyprowadzającego:

Znak F-14 wskazujący odległość od pasa wyprowadzającegoZnak F-14 wskazujący odległość od pasa wyprowadzającego GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.