W upał zawsze na początku jazdy samochodem robię jedną rzecz. Pomaga od razu

Do Polski wróciły upały, a to oznacza, że kierowcy powinni przypomnieć sobie skuteczne sposoby na schłodzenie wnętrza samochodu.

W taką pogodę wnętrze samochodu może się nagrzać do kilkudziesięciu stopni w bardzo krótkim czasie. Kierowcom często radzi się, żeby nie zostawiali samochodu na słońcu, ale dobrze wiemy, że to jedna z tych oczywistych porad, której czasem po prostu nie da się wdrożyć w życie. Nie zawsze mamy na to wpływ. Można jednak ograniczyć wpływ słońca. Warto zaparkować tak, żeby to tył samochodu był narażony na najmocniejsze działanie promieni słonecznych. Przez przednią szybę auto nagrzewa się dużo szybciej i mocniej. Jak skutecznie schłodzić samochód?

Jak skutecznie schłodzić samochód?

Teraz nawet w najmniejszych samochodach, poza nielicznymi wyjątkami, klimatyzacja jest na wyposażeniu standardowym. Większość Polaków może więc korzystać z niej w taką pogodę. Klima skutecznie i szybko potrafi schłodzić wnętrze samochodu. Jednak rozkręcenie jej na maksa od razu po wejściu do samochodu to nienajlepszy pomysł. Warto przypomnieć sobie sposoby starszych kierowców.

Przede wszystkim otwórzcie w samochodzie szyby. To absolutna podstawa. Warto początek trasy pokonać z uchylonymi szybami, ponieważ wtedy znacznie szybciej pozbędziemy się gorącego powietrza. Przewiew sprawi, że klimatyzacja będzie miała prostsze zadanie, a kierowca i pasażerowie nie będą tak narażeni na przeziębienie. Tak naprawdę wcale nie trzeba długo tak jechać. Polecamy sprawdzić tę metodę. Jest prosta, szybka i skuteczna. W pozbyciu się gorąca pomoże także dmuchawa chodząca na wyższych obrotach, ale trzeba zachować umiar, nawiew i klimatyzacja naprawdę naraża kierowców na przeziębienie. 

W ogóle jeśli nie musicie ruszać od razu, to warto przed jazdą na chwilę otworzyć drzwi i szyby. Powietrze w samochodzie jest znacznie cieplejsze niż to na zewnątrz. Ważne, żeby uciekło z samochodu. W tym celu niektórzy kierowcy stosują jeszcze inną metodę. Proces znacznie przyspieszy... trzaśnięcie drzwiami. Naszym celem jest w końcu pozbycie z wnętrza rozgrzanego powietrza.

Walczymy z gorącem w samochodzie. Co może zrobić kierowca?

Ustaliliśmy już, że parkowanie w cieniu nie zawsze wchodzi w grę. Są jednak sposoby, żeby i na palącym słońcu zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się samochodu. To nie tylko zwiększy komfort jazdy, ale wpłynie pozytywnie na plastiki we wnętrzu. Wiele osób korzysta też z pewnych trików. Dobrym sposobem są np. przyciemniane szyby z tyłu. Jeśli parkujecie regularnie na słońcu, to warto kupić specjalną ochronną matę na przednią szybę. Nie są drogie, a również bardzo skutecznie poradzą sobie ze słońcem.

Na koniec warto przypomnieć, że problemu nagrzewania samochodu nie wolno bagatelizować. Wnętrze nagrzewa się błyskawicznie, dlatego nigdy nie wolno w aucie zostawiać psa czy dziecka. Nawet na chwilę.

Zobacz wideo Nieodpowiedzialni motocykliści na polskich drogach
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.