Sprawdzili, czy kierowcy ciężarówek przestrzegają przepisu o zakazie wyprzedzania. Mandaty

Kierowcy aut ciężarowych nie respektują przepisów. Nadal urządzają wyścigi słoni na autostradach. ITD ma tego dość i zorganizowało właśnie akcję kontrolną. W jej wyniku kierowcy stali się "lżejsi" o jakieś kilkanaście tysięcy złotych.

Od 1 lipca 2023 r. w Polsce obowiązuje zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe na trasach szybkiego ruchu. Ciężarówka może wyprzedzić ciężarówkę tylko wtedy, gdy są trzy pasy ruchu. Przy dwóch manewr taki jest praktycznie wykluczony. Niestety kierowcy nie zawsze respektują te przepisy.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

ITD skontrolowała zakaz wyprzedzania. 29 ciężarówek zatrzymanych

Policjanci i funkcjonariusze ITD zdają sobie sprawę z tego, że zakaz wyprzedzania bywa ignorowany. Dlatego od czasu do czasu organizują akcję, w której przyglądają się zachowaniom kierujących. Przyglądają się i wlepiają kary za ewentualne błędy. Tym razem padło na dolnośląski fragment A4. Działania na tej trasie prowadzili inspektorzy ITD z Wrocławia, Biura Kontroli Opłat Elektronicznych, CANARD i policji.

W materiale zamieszczonym poniżej przypominamy wszystkie zasady dotyczące zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.

W czasie działań funkcjonariusze skontrolowali w sumie 29 pojazdów ciężarowych. Dla 13 z nich sprawa zakończyła się mandatem. Ten opiewał na kwotę 1000 zł. Dodatkowo w zależności od przypadku kierowca dostał również 6 lub 8 punktów karnych. To jednak nie koniec, bo jedna z kontroli skończyła się sporządzeniem wniosku do sądu o ukaranie prowadzącego.

Jeden dzień kontroli, 32 mandaty i 7 postępowań administracyjnych

Oczywiście łamanie zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe stało się zaledwie punktem otwarcia dla sprawdzenia dalszych przewinień. Inspektorzy mocno kontrolowali zatrzymane pojazdy. Dlatego w ramach prowadzonej akcji wykryto też naruszenia związane z czasem pracy kierowców oraz wykonywaniem przewozu pojazdem, ze zbyt dużą pojemnością zbiorników paliwa.

Dodatkowe wykroczenia sprawiły, że bilans działania inspektorów i policjantów wzrósł. Na kierowców pojazdów ciężarowych nałożyli oni łącznie 32 mandaty karne. Poza tym zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, a także wszczęli 7 postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców. A do takiego wyniku doprowadziła ich zaledwie jednodniowa akcja.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.