Najprostszy trik na zaparowane szyby w aucie. Jeden przycisk. Popracujesz potem

W taką pogodę jak teraz szyby mogą zaparować w nawet najbardziej zadbanym samochodzie. Jak szybko usunąć parę wodną? Wystarczy jedno kliknięcie.

Zaparowane szyby atakują kierowców regularnie, tak naprawdę niezależnie od pory roku. W tym przypadku głównym wrogiem kierowcy jest wilgoć i zmienne warunki. Ostatnio temperatura w Polsce spada w okolice zera, dużo pada, a w powietrzu woda się wręcz unosi. Wnosimy ją do samochodu na ubraniach i butach. Para na oknach może być powszechnym problemem. W większości aut szybko się jej pozbędziemy. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk.

Przycisk AC błyskawicznie zniknie parę wodną

Prawie zero lub kilka stopni, a my piszemy o klimatyzacji? To tylko z pozoru nielogiczna porada. Kierowca powinien używać klimatyzacji przez cały rok. Nie tylko po to, żeby dbać o sam układ i szkody, jakie mogłaby wywołać bezczynność przez długie miesiące. Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale je przede wszystkim osusza. A to potężna zaleta w przypadku np. wilgotnych dni. Uruchomienie klimatyzacji i przestawienie nawiewu na grzanie sprawi, że przestaną parować szyby w aucie, a my się nie przeziębimy od chłodnego powietrza.

To dobrze znany trik kierowców i, o ile mamy sprawną klimatyzację, to najczęściej jest niezawodny i działa błyskawicznie. Tak naprawdę prawie od razu po włączeniu klimatyzacji będziemy mogli zaobserwować, jak para zaczyna ustępować pola. Dlatego o klimatyzację warto dbać przez cały rok. Regularne włączanie klimy nie tylko pomoże z wilgocią, ale także zapobiegnie usterkom w przyszłości.

Często masz zaparowane szyby? Problem może być głębszy

Jeśli szyby mocno zaparują wam przy tak zmiennej pogodzie jak teraz i poradzicie sobie włączeniem przycisku AC, to nie ma powodów do niepokoju. Tak jak wspomnieliśmy, to bardzo niekorzystne warunki, a wodę mogliśmy nanieść sami. Gorzej, jeśli problemy z parującymi szybami pojawiają się regularnie. Można sobie radzić klimatyzacją albo specjalną gąbką, która zbierze wodę i pozostawi smug, ale to doraźne działanie. Częsty problem zaparowanych szyb oznacza, że mamy problem z wilgocią.

Pierwszym krokiem może być zmiana dywaników. Te materiałowe w taką pogodę zbierają wodę. Z gumowych dużo łatwiej się jej pozbyć. Taki prosty ruch może naprawdę dużo zmienić. Eksperci polecają też przyjrzeć się uszczelkom na drzwiach i szybach. Każda nieszczelność to zapraszanie wody do środka. Trzeba też regularnie czyścić odpływy w karoserii, zwłaszcza te na podszybiu. Winny problemom z wilgocią może być także oczywiście zużyty filtr kabinowy.

Dobrym pomysłem jest także dokładne umycie szyb od środka. Są też specjalne specyfiki, które potem utrudnią parze wodnej osadzanie. Kierowcy mają też kilka sprytnych domowych sposobów na wilgoć. W samochodzie można po prostu zostawić pochłaniacz wilgoci dokładnie taki, jaki kupuje się do łazienki. Mogą to być też absorbujące świetnie wilgoć wkładki higieniczne. Słynny jest także pomysł z kocim żwirkiem, który także świetnie zbiera wodę. W walce z zaparowanymi szybami nie ma głupich pomysłów. Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy.

Zobacz wideo [MOTOVLOG] Jeep Avenger e-Hybird na włoskich drogach i torach testowych [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.