Ile dziś kosztuje zdobycie prawa jazdy?

Oczywiście nie będzie to poradnik o dosłownym kupowaniu prawa jazdy, a kosztach kursu, egzaminów i wszystkich innych opłat związanych ze zdobyciem uprawnień do kierowania samochodami w 2023 roku. Tym razem skupimy się na najpopularniejszej kategorii B.

Inflacja postawiła wszystko na głowie. Praktycznie wszystkie towary i usługi są znacznie droższe niż przed rokiem. Podwyżki nie ominęły też kandydatów na kierowców. Tym razem sprawdzimy, jaką kwotę musi przygotować kursant na prawo jazdy kategorii B. 

Kurs na prawo jazdy – tanio już było

Niestety, ale nie mamy dobrych wieści. Dziś o kurs w przystępnej cenie jest już bardzo trudno. Ceny zaczynają się od 2600 zł, a kończą nawet na 4200 zł w opcji przyspieszonej (lekcje jazdy odbywają się codziennie) i badaniami wliczonymi w cenę. To oznacza, że cena kursu na kategorię B wzrosła względem 2022 roku średnio o 700 zł. Niestety, nie zapowiada się też, że to koniec trendu wzrostowego.

Oczywiście, nie oznacza to, że nie da się znaleźć bardziej przystępnej ceny, ale zwykle ma to swoje ograniczenia. Na platformach oferujących zniżkowe kupony można znaleźć oferty już za 2300-2500 zł, ale często trzeba przy okazji godzić się na mniej wygodne warunki, np. lekcje praktyczne w takich promocyjnych kursach odbywają się tylko w ograniczonych porach dnia z wyłączeniem weekendów. Zwykle też oznacza to odbycie kursu teoretycznego samodzielnie w domu.

Tu trzeba pamiętać, że w podstawowej cenie kursu jest 30 godzin lekcji praktycznych za kierownicą, a to nie zawsze wystarcza. Wiele osób po nieudanych pierwszych podejściach musi dokupić dodatkowe lekcje, a to wiąże się z kosztami – od 100 do 130 zł za każdą godzinę.

Dodatkowe koszty jeszcze przed egzaminem

Opłacenie kursu oraz ewentualnie dodatkowe godziny jazdy to nie koniec przedegzaminacyjnych wydatków kandydata na kierowcę. Niezbędne jest też wykonanie badań (ok. 200 zł). W ich ramach bada się wzrok i słuch oraz zmysł równowagi kandydata. Konieczna jest też wizyta u fotografa i zrobienie zdjęć do dokumentów (od 50 do 70 zł)

Zobacz wideo

Ile kosztuj założenie PKK?

Od 2014 roku, aby stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. W ten sposób zyskuje się indywidualny numer, dzięki któremu ośrodki szkoleniowe, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy mogą szybko zidentyfikować przyszłego kierowcę w systemie teleinformatycznym. Samo nadanie numeru PKK jest bezpłatne, ale już wyrobienie dokumentu prawa jazdy wymaga wpłaty 100 zł i 50 gr.

Warto pamiętać, że do uzyskania numeru PPK trzeba złożyć w urzędzie zarówno sam wniosek, jak i załączniki, czyli:

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
  • aktualne zdjęcie - kolorowe, o wymiarach 35x45 mm,
  • dokument potwierdzający adres zameldowania – jeżeli posiadasz nowy dowód osobisty bez adresu, będziesz musiał uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu w dowolnym urzędzie gminy,
  • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat; zgoda powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Od stycznia 2023 roku wzrosły też górne granice cen egzaminu teoretycznego i praktycznego (WORD-y same ustalają ostateczną cenę). Zgodnie z nowymi przepisami cena pierwszego nie może przekroczyć 50 zł, a drugiego 200 zł i w większości wypadków właśnie tyle dziś kosztują. Podane stawki obowiązują w przypadku egzaminu na prawo jazdy kategorii B, chcąc zdawać na kategorie C lub D cena egzaminu praktycznego zwykle wynosi 250 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że statystycznie stosunkowo niewielu kandydatom udaje się ta sztuka za pierwszym razem.

Źródło: gov, Rankomat

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.