Młody kierowca z prawem jazdy kat. B. Już w przyszłym roku będzie to oznaczać osobę w wieku 17 lat (obecnie wymagany wiek to 18 lat). Pora zatem kibicować pracującym nad projektem UC76, czyli wyczekiwanej nowelizacji kilku aktów prawnych. Wśród nich ustawa Prawo o ruchu drogowym z czerwca 1997 r. oraz ustawa o kierujących pojazdami (akt prawny ze stycznia 2011 r.). Za ich odświeżenie odpowiedzialny jest Stanisław Bukowiec, który od lipca 2024 r. zajmuje stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Nowelizacja ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej "ustawą", przewiduje przywrócenie wydawania prawa jazdy kategorii B osobom, które osiągnęły wiek 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. W konsekwencji skorygowano regulacje powiązane z wiekiem uprawniającym do kierowania danym rodzajem pojazdu. Powyższe regulacje mają na celu zwiększenie mobilności młodych osób, co przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia komunikacyjnego - uzasadnienie rządowego projektu nowelizacji przepisów.
Skąd taki pomysł, by 17-latka czy 17-latek mogli uzyskać prawo jazdy kat. B? Pomysłodawcy przyznali, że przeanalizowano rozwiązania stosowane w wielu krajach zachodnich. Pod uwagę wzięto regulacje obowiązujące w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii i w Niemczech. Nie zapomniano także o stosownych ograniczeniach ze względów bezpieczeństwa.
Kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przesądzono, że zasadne jest zastosowanie modelu, w którym nieletni posiadacz prawa jazdy kategorii B do czasu ukończenia 18 roku życia będzie obowiązany jeździć wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy. Określono również wymagania stawiane osobie towarzyszącej w taki sposób aby nadmiernie nie ograniczać katalogu osób uprawnionych do jazdy z młodym kierującym - uzasadnienie rządowego projektu nowelizacji przepisów.
W praktyce z 17-latką czy 17-latkiem pojeździ osoba dorosła z co najmniej 5-letnim stażem za kierownicą i nienaganną historią (brak odnotowanego zatrzymania uprawnień). Na tym nie koniec. Wymagany będzie także okres próbny co oznacza zakaz kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (w praktyce jazda w granicach obecnie obowiązujących norm czyli nie więcej niż 0,1 mg/l nie dotyczy młodych kierowców objętych okresem próbnym). A to nie wszystko.