Zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych to nie możliwość, a prawny wymóg. Został zapisany w rozporządzeniu ministra transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Kierowcy większości tirów muszą się do niego stosować.
Na początek może pakiet wiedzy dotyczących weekendu majowego. Ten zawiera się w kilku poniższych pytaniach.
Stosowania się do ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych pilnować będzie policja i ITD. Co ważne, krajowe przepisy dotyczą nie tylko pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Polsce. Odnoszą się do wszystkich ciężarówek (w tym zagranicznych), które pojawią się na polskich drogach w tych dniach.
Lista wyjątków jest naprawdę długa. Po pierwsze odnosi się ona do rodzaju pojazdu lub towaru przewożonego ciężarówką. Na drogach 30 kwietnia, 1 maja, 2 maja i 3 maja bez limitu mogą się pojawić nie tylko pojazdy pracujące przy budowie dróg, transportujące produkty spożywcze, mleko i leki czy żywe zwierzęta, ale także wykorzystywane do przewozu sprzętu transmisyjnego stacji radiowych i telewizyjnych oraz sprzętu dla obsługi imprez masowych. Wyjątek odnosi się również do ciężarówek, które dłużą do przewozu odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych czy węgla, koksu i innych paliw stałych.
Po drugie zakazem nie są objęte jeszcze pojazdy wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągniki rolnicze, pojazdy powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku oraz pojazdy, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy. Pełna lista wyłączeń została umieszczona w w/w rozporządzeniu.