Podwójna ciągła i wyprzedzanie mogą iść w parze, ale kierowca musi być mądry

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe, ale nie zawsze i nie każdy typ pojazdów. Kierowca musi zachować też szczególną ostrożność.

Od razu trzeba podkreślić, że wyprzedzenie innego samochodu na podwójnej ciągłej jest bardzo trudne i tego nie polecamy. Przy takim oznakowaniu drogi można spróbować wyprzedzić rower, skuter, motocykl lub pojazd rolniczy, ale zawsze róbcie to z zachowaniem najwyższej ostrożności. Drogowcy malują podwójne ciągłe nie z powodu ze swojego widzimisię, a sytuacji na drodze. Linie pojawiają się w miejscach, gdzie jest szczególnie niebezpiecznie i może dojść tam do groźnych sytuacji.

Mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej w 2024 r.

Właśnie dlatego naruszanie podwójnej ciągłej P-4 i nielegalne wyprzedzanie na niej jest surowo karane. Samo naruszenie linii zostało wycenione na 200 złotych i pięć punktów karnych. Oczywiście mówimy tu o intencjonalnym łamaniu przepisów, kiedy kierowca chce nagiąć przepisy, żeby nielegalnie wyprzedzić. W sytuacji, kiedy na drodze znajduje się coś, co zmusza go do najechania na linię, mandatu oczywiście nie dostanie. Przykłady? Na naszym pasie znajduje się spory ubytek w jezdni albo inny samochód się zepsuł i trzeba go zjechać na drugi pas, żeby bezpiecznie przejechać. Przy takich manewrach zawsze zachowujemy ostrożność i odpowiednio zwalniamy. Samochody jadące prawidłowo z naprzeciwka mogą się nie spodziewać naszego manewru.

Drugi mandat, o którym najczęściej się mówi w przypadku linii podwójnie ciągłej, to sytuacja, w której ciągła jest połączona z zakazem wyprzedzania, złamanie przepisów zakończy się już grzywną wynoszącą 1000 zł i pięcioma punktami karnymi.

Kiedy można wyprzedzić na podwójnej ciągłej?

Podwójna linia ciągła zabrania jej przekraczania, ale nie uniemożliwia wyprzedzania w obrębie samego pasa. To bardzo rozsądne podejście do tematu. Na drogach krajowych możemy się przecież natknąć na znacznie wolniej jeżdżące pojazdy niż samochód osobowy. Takie wyprzedzanie trzeba zrobić spokojnie i nie na milimetry, żeby nie przestraszyć wyprzedzanej osoby. Zwłaszcza, że rowerzysta czy motocyklista zwykle zjedzie, aby nam ułatwić manewr?

Czy da się legalnie wyprzedzić inną osobówkę lub traktor? Trzymając się przepisów co do litery, pewnie nie, ale rozsądni kierowcy ze sobą współpracują na drodze. Traktorzysta na pewno zjedzie na pobocze, żeby zrobić wam miejsce na bezpieczne wyprzedzanie. Tak samo zwykle zachowują się kierowcy osobówek, którzy z jakiś powodów nie chcą lub nie mogą jechać około 90 km/h, a są zmuszeni jechać znacznie wolniej.

Tak samo przy naprawdę dużych różnicach prędkości policjant przymknie oko, jeśli delikatnie najedziecie na linię. Mandatu możecie być pewni, jeśli wasz manewr będzie agresywny i niebezpieczny. Na drodze najważniejszy jest zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo.

Kiedy nigdy nie wolno wyprzedzać?

Nawet, jeśli np. samochód i rowerzysta bezpiecznie zmieszczą się w obrębie jednego pasa, to kategorycznie zakazane jest wyprzedzanie w czasie dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu - za wyjątkiem ronda. Na koniec mamy kilka częstych mandatów, które kierowcy dostają za wyprzedzanie. Zawsze warto je przypomnieć, ponieważ wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze.

Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu:

  • silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1000 zł/2000 zł
  • silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1000 zł/2000 zł
  • silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
  • uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1000 zł/2000 zł
  • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
  • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1000 zł/2000 zł
  • przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
  • określonego znakiem drogowym: 1000 zł/2000 zł
  • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1000 zł/2000 zł

Dlaczego podajemy dwie stawki? Podobnie jak w przypadku mandatów dotyczących przekraczanie prędkości zdecydowano, że są to tak poważne wykroczenia, że dla piratów drogowych-recydywistów trzeba i tu wprowadzić system podwójnych kar. Przy ponownym złapaniu kierowca będzie już płacić dwa tysiące złotych.

Zobacz wideo Kierowca, wyprzedzając, pędził na czołówkę z tirem
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.