Czy kierowca może wyprzedzić czołgi i transportery? Wojsko zaczyna wielkie manewry

Na drogach w najbliższych dniach może się zrobić tłoczno. Pojawią się na nich także pojazdy wojskowe. Kluczowe pytanie w tym punkcie zatem brzmi. Czy kierowca może wyprzedzić czołgi i transportery? Możliwości są dwie.

Już w poniedziałek – 12 lutego 2024 r. na drogach w całej Polsce mogą się pojawić pojazdy wojskowe. Ich ruch będzie mocno wzmożony. Powód? To jest ściśle związane z ćwiczeniami Steadfast Defender-24 i ich polską częścią Dragon-24.

Zobacz wideo Policjanci zatrzymali 44-latka, który jechał lublinem na sygnale, bo śpieszył się do domu

Kierowcy do maja mogą często spotykać ciężarówki wojskowe na drogach

Oczywiście pojazdy wojskowe pojawiające się na drogach cywilnych raczej nie będą prowadzić na nich bezpośrednich ćwiczeń. Te odbywają się na poligonach. Drogami publicznymi pojazdy wojskowe będą docierać do miejsca odbywania się ćwiczeń. Choć nie tylko. Przejazdy zostaną zrealizowane także w celu przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Co ciekawe, polska armia ostrzega, że ma zamiar korzystać nie tylko z dróg lokalnych, ale również krajowych, autostrad czy ekspresówek. Pojazdy wojskowe będzie można zatem spotkać praktycznie wszędzie. A do tego sytuacja ma wymiar długofalowy. Manewry startujące w połowie lutego potrwają aż do końca maja.

Pojazd wojskowy vs. kolumna pojazdów wojskowych

W związku z manewrami polska armia ostrzega kierowców, ale ma też pewną prośbę. Apeluje "o ochronę danych i niepublikowanie informacji i zdjęć przedstawiających ruchy wojski i ich lokalizację, daty i godziny przejazdów poszczególnych kolumn czy informacji dotyczących startów i lądowań statków powietrznych". To jest jakby oczywiste. Mniej oczywiste dla wielu kierowców jest to, czy kierowca może wyprzedzić czołgi i transportery napotkane na drodze. Odpowiedź? Poszukajmy jej.

Na początek warto rozróżnić dwa pojęcia. Pierwszym jest pojazd wojskowy, a drugim kolumna pojazdów wojskowych. Aby kilka ciężarówek z malowaniem moro uzyskało status kolumny wojskowej, konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Mowa o tym, że:

  • pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w tablicę w kolorze pomarańczowym,
  • pojazdy po stronie kierowcy mogą posiadać niebieskie chorągiewki – zielony kolor obowiązuje ostatnie z aut,
  • pojazdy mają prawo poruszać się na światłach błyskowych,
  • w poszczególnej kolumnie może się poruszać maksymalnie 20 pojazdów, przy czym odległości między pojedynczymi kolumnami to minimum 500 metrów.

Czy kierowca może wyprzedzić czołgi i transportery?

Ciężarówki wojskowe, ale także czołgi czy transportery, które nie spełniają powyższych wymogów, są standardowymi pojazdami. Przy zachowaniu pozostałych przepisów – a więc np. braku zakazu wyprzedzania czy obecności linii przerywanej – można je wyprzedzać praktycznie bez żadnych ograniczeń. Ograniczenia pojawiają się dopiero w przypadku kolumny. Bo choć tą wyprzedzić legalnie można, kierujący powinien pamiętać o kilku obowiązkach. Mowa o tym, że:

  • należy wyprzedzić całą kolumnę. Nie można wjeżdżać między pojazdy jadące w kolumnie.
  • kierujący musi zachować szczególną ostrożność. Tak, żeby manewr przebiegał bezpiecznie.
  • na wykonanie manewru muszą pozwalać warunki drogowe i przepisy. Np. na danym odcinku nie obowiązuje zakaz wyprzedzania i nie ma na nim pasów dla pieszych, a dodatkowo linia na drodze jest przerywana.

Co z wyprzedzaniem uprzywilejowanej kolumny pojazdów wojskowych?

Czy kolumna wojskowa musi stosować się do przepisów ruchu drogowego? Co do zasady tak. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której kolumna jest eskortowana przez pojazdy uprzywilejowane. Gdy radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi jedzie na początku oraz końcu kolumny pojazdów wojskowych, inny użytkownicy drogi są zobowiązani do ułatwienia jej przejazdu – w tym do zjechania np. na pobocze jeżeli jest to konieczne na danym odcinku. Co ważne, gdyby kolumna wojskowa była kolumną uprzywilejowaną, jej wyprzedzenie jest możliwe wyłącznie poza terenem zabudowanym. Oczywiście przy zachowaniu warunków z poprzedniego punktu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.