Czy policjant może wlepić mandat na drodze wewnętrznej? A co z alkoholem?

W tym materiale mamy dla kierowców jedną dobrą i jedną złą informację. Dobra jest taka, że co do zasady na drodze wewnętrznej mandatu dostać nie można. Zła jest taka, że to nie oznacza totalnej bezkarności.

Kierowcy bardzo często dopytują o to, czy na drodze wewnętrznej obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jednolitej odpowiedzi na to pytanie jednak nie ma. Bo czasami ustawy są wiążące, a czasami nie. Dużo zależy nie tylko od znakowania, co raczej konkretnego przypadku.

Zobacz wideo 35 punktów karnych i mandaty na 2500 zł, a bus w złym stanie i bez badań technicznych

Czy na drodze wewnętrznej obowiązują przepisy drogowe?

Prawny status drogi wewnętrznej wyznaczają dwa zapisy. Mowa konkretnie o:

  • art. 2 pkt 1b ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje na definicję. Niezwykle lakoniczną, bo wskazuje, że jest to "droga wewnętrzna w rozumieniu art. 8 ust. 1 i 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych".
  • art. 8 ust. 1 i 11 ustawy o drogach publicznych, który mówi o tym, że "drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi".

Powyższe zapisy stanowią podstawę do kolejnego wniosku. A ten płynie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten wyraźnie wskazuje na to, że zasady ruchu drogowego obowiązują na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Na drogach wewnętrznych zatem nie obowiązują. A tak właściwie nie obowiązują w 99 proc. przypadków. Bo automatycznie włączają się tylko w razie stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Za co można dostać mandat na drodze wewnętrznej?

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że kierowca nie zostanie ukarany za jazdę bez wyłączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy błędne sygnalizowanie manewru kierunkowskazem. Jednocześnie cały czas może ponieść konsekwencje związane z poważniejszymi czynami. Nadal:

  • pod żadnym pozorem nie może prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
  • nie może tworzyć zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, a więc odpowie za spowodowanie kolizji czy wypadku,
  • może zostać ukarany za nieustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu podczas wyjeżdżania z drogi wewnętrznej. W takim przypadku włącza się bowiem do ruchu.

Na tym jednak nie koniec. Na drodze wewnętrznej nie działają ogólne przepisy o ruchu drogowym. Mimo wszystko zarządca lub właściciel terenu może wyznaczać swoje. W efekcie kierowca cały czas ma obowiązek stosowania się do znaków ustawionych przy drodze i sygnalizacji świetlnej. Te nadal stanowią wiążący wyznacznik zasad, choć nadal też policjant za niestosowanie się do znaków mandatu nie wystawi.

Kiedy na drodze wewnętrznej mogą obowiązywać przepisy drogowe?

Wyjątek od powyższych zasad jest tak naprawdę jeden. Dotyczy sytuacji, w której znak D-46 "Droga wewnętrzna" będzie połączony z tablicą D-52 "Strefa ruchu" czy D-40 "Strefa zamieszkania". Takie zestawienie oznacza, że kierowcę obowiązują nie tylko przepisy Prawa o ruchu drogowym, ale także niektóre specyficzne zasady (np. dotyczące strefy zamieszkania).

Więcej o: