Jaki mandat za jazdę prawym pasem ronda w 2024 roku?

Najbardziej denerwującym zachowaniem na rondzie jest objeżdżanie wyspy prawym pasem. Czy taka sytuacja może oznaczać mandat? I ile on wynosi w 2024 r.? Możliwości kary są tak naprawdę dwie. Dużo zależy od typu ronda.

O przepisach drogowych i mandatach piszemy więcej także w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Sytuacja prawna na rondzie jest dość skomplikowana. Szczególnie w przypadku, w którym na skrzyżowaniu pojawia się więcej niż jeden pas ruchu. Powód? Bo taki scenariusz nie został przewidziany przepisami. Te nie wskazują konkretnie prawidłowego zachowania kierowcy. Tu pojawiają się zatem interpretacje stróżów prawa i te mogą być dwie.

Zobacz wideo

Ile wynosi mandat za jazdę prawym pasem ronda?

Wielopasmowe ronda dzielą się na dwa typy. Pierwszy to taki, w którym pasy ruchu po prostu są. Nie otrzymują żadnych dodatkowych oznaczeń. Drugi to taki, w którym drogowcy wyznaczyli za pomocą strzałek kierunkowość poszczególnych pasów. Ewentualnie uzupełnili ten fakt dodatkową sygnalizacją świetlną. Rozbicie na te dwa przypadki jest kluczowe. Kluczowe, bo to od nich zależeć będzie skala wykroczenia i ewentualna kara dla kierowcy, który postanowi objeżdżać wyspę prawym pasem.

Mandat na rondzie bez pasów kierunkowych

W pierwszym przypadku, a więc rondzie bez pasów kierunkowych, policjanci za podstawę wskazywania zasad ruchu drogowego przyjmują art. 22 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten mówi o ustawieniu pojazdu na jezdni. Gdy kierujący chce wykonać manewr skrętu w prawo, powinien ustawić się przy prawej krawędzi. Jeżeli skrętu w lewo, powinien zjechać do środka jezdni lub jej lewej krawędzi na drodze o ruchu jednokierunkowym.

W tym przypadku kierowca objeżdżający wyspę ronda prawym pasem nie tylko utrudnia jazdę innym kierującym. Popełnia też wykroczenie polegające na nieodpowiednim ustawieniu pojazdu na jezdni przed skręceniem – w końcu ronda jest dziwną formą, ale nadal skrzyżowania. W razie kontroli drogowej mandat w takim przypadku sięgnie 150 zł. Wykroczenie nie jest obarczone punktami karnymi. Kierowca ich nie dostanie.

Mandat na rondzie z pasami kierunkowymi

Zdecydowanie "droższy" przypadek dotyczy zignorowania pasów kierunkowych. Tym bardziej że po drodze kierujący może popełnić kilka innych wykroczeń. Objeżdżając rondo prawym pasem złamie bowiem nie tylko zasady wprowadzane przez strzałkę kierunkową, ale także przekroczy linię ciągłą wyznaczającą dopuszczony kierunek jazdy. To oznacza 250 zł mandatu i 5 punktów karnych za strzałkę oraz 100 zł mandatu i 1 punkt karny za ciągłą, którą po drodze będzie musiał przekroczyć. W sumie daje to zatem 350 zł i 6 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.