Coraz bliżej wielkiej wymiany bezterminowych praw jazdy. Przez każdego. Ale czy blisko?

Minął kolejny rok, a to oznacza, że kierowcy z bezterminowymi prawami jazdy zbliżają się do magicznej daty "wielkiej wymiany praw jazdy". Ta jest coraz bliżej, ale wcale nie blisko.

Wymiana prawa jazdy to temat, który interesuje kierowców, jak mało który. To nie może dziwić. Dla wielu prawo jazdy to tak naprawdę jedno z głównych narzędzi pracy, a w miejscach, gdzie nie ma rozwiniętej komunikacji publicznej (a takich miejsc jest w kraju mnóstwo) jedyna możliwość sprawnego poruszania się. Co więcej, jazda bez ważnego prawa jazdy traktowana jest jak jazda bez uprawnień, a to oznacza mandat w wysokości 1500 zł i dalsze poważne konsekwencje.

Stąd tak często wpisywane w internetowe wyszukiwarki hasło "wymiana prawa jazdy". Zmieniliśmy w kalendarzach rok 2023 na 2024. Czy to coś zmienia w kwestii bezterminowych praw jazdy? Tak, ale nie chcemy was wcale straszyć. Wręcz przeciwnie. Jeśli macie bezterminowe prawko i nie będziecie musieli go zmienić z innych powodów (np. zmiana nazwiska lub nowa kategoria), to możecie jeszcze spać spokojnie. Przez kilka lat.

Zobacz wideo Kierowca z Gliwic nie przyjął mandatu. Teraz nie ma prawa jazdy

Wymiana bezterminowego prawa jazdy - kiedy?

Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.

Tak. To prawda, że wszyscy kierowcy z bezterminowym prawem jazdy będą musieli wymienić dokument. To obowiązek, który dotyczy wszystkich bez wyjątku. Jednak, jak widzimy w wytłuszczonym akapicie, do wielkiej wymiany prawa jazdy zostało jeszcze sporo czasu. Nowe dokumenty będą wydawane są z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. Wymiana związana jest z nowym dokumentem.

Są oczywiście sytuacje, kiedy i kierowcy z bezterminowym prawem jazdy będą musieli stawić się w urzędzie. Kiedy? Zdecydowanie najpopularniejsze trzy powody to:

  • Kierowca lub kierowczyni zmienią nazwisko. Nie trzeba za to zmieniać prawa jazdy, kiedy zmieniamy adres zamieszkania lub zameldowania. W nowym wzorze dokumentu nie ma nigdzie adresu, nie jest więc konieczne udawanie się do urzędu.
  • Uzyskanie nowej kategorii prawa jazdy.
  • Zniszczenie lub zgubienie prawa jazdy.

Wymiana prawa jazdy w 2024 r. - kto musi?

Powyższe powody dotyczą wszystkich kierowców. Najczęściej prawo jazdy trzeba wymienić z najbardziej oczywistego powodu - kiedy mija data ważności naszych uprawnień. Gdzie to sprawdzić? Po prostu weźcie swoje prawo jazdy i je odwróćcie. Z tyłu znajduje się cała rozpiska możliwych do zdobycia w Polsce kategorii. Rubryka o numerze 9 to dana kategoria, w dziesiątce zobaczycie, kiedy zdobyliście uprawnienia, a w "11" do kiedy wasze prawo jazdy jest ważne. Jeśli zbliżacie się do tej daty, to nie ma co zwlekać.

Za spóźnienie się z wymianą prawka, czeka naprawdę bardzo dotkliwy mandat. Policjant potraktuje was jakbyście po prostu nie mieli uprawnień (w końcu wygasły) i wlepi mandat w wysokości aż 1500 złotych.

Wymiana prawa jazdy w 2024 r. - koszty, cena

Na pełną cenę wymiany prawa jazdy składają się trzy rzeczy. Po pierwsze sam dokument. W urzędzie trzeba zapłacić 100 złotych. Do tego aktualne zdjęcie. Jeśli go nie macie, to dochodzi kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. A to nie koniec. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego z kolei wymaga prywatnej wizyty u lekarza orzecznika. Ta zostanie wyceniona na 200 zł. W sumie koszt wymiany prawa jazdy może więc przekroczyć 300 złotych. Kierowcy z bezterminowymi uprawnieniami nie będą musieli płacić za lekarza. Będą wymieniać sam dokument, uprawnienia na daną kategorię zdobyli jednak bezterminowe. Wizyta u doktora czeka ich jednak, kiedy będą np. zdawać prawko na nową kategorię.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.