Wymiana prawa jazdy to temat, który interesuje kierowców, jak mało który. To nie może dziwić. Dla wielu prawo jazdy to tak naprawdę jedno z głównych narzędzi pracy, a w miejscach, gdzie nie ma rozwiniętej komunikacji publicznej (a takich miejsc jest w kraju mnóstwo) jedyna możliwość sprawnego poruszania się. Co więcej, jazda bez ważnego prawa jazdy traktowana jest jak jazda bez uprawnień, a to oznacza mandat w wysokości 1500 zł i dalsze poważne konsekwencje.
Stąd tak często wpisywane w internetowe wyszukiwarki hasło "wymiana prawa jazdy". Zmieniliśmy w kalendarzach rok 2023 na 2024. Czy to coś zmienia w kwestii bezterminowych praw jazdy? Tak, ale nie chcemy was wcale straszyć. Wręcz przeciwnie. Jeśli macie bezterminowe prawko i nie będziecie musieli go zmienić z innych powodów (np. zmiana nazwiska lub nowa kategoria), to możecie jeszcze spać spokojnie. Przez kilka lat.
Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.
Tak. To prawda, że wszyscy kierowcy z bezterminowym prawem jazdy będą musieli wymienić dokument. To obowiązek, który dotyczy wszystkich bez wyjątku. Jednak, jak widzimy w wytłuszczonym akapicie, do wielkiej wymiany prawa jazdy zostało jeszcze sporo czasu. Nowe dokumenty będą wydawane są z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. Wymiana związana jest z nowym dokumentem.
Są oczywiście sytuacje, kiedy i kierowcy z bezterminowym prawem jazdy będą musieli stawić się w urzędzie. Kiedy? Zdecydowanie najpopularniejsze trzy powody to:
Powyższe powody dotyczą wszystkich kierowców. Najczęściej prawo jazdy trzeba wymienić z najbardziej oczywistego powodu - kiedy mija data ważności naszych uprawnień. Gdzie to sprawdzić? Po prostu weźcie swoje prawo jazdy i je odwróćcie. Z tyłu znajduje się cała rozpiska możliwych do zdobycia w Polsce kategorii. Rubryka o numerze 9 to dana kategoria, w dziesiątce zobaczycie, kiedy zdobyliście uprawnienia, a w "11" do kiedy wasze prawo jazdy jest ważne. Jeśli zbliżacie się do tej daty, to nie ma co zwlekać.
Za spóźnienie się z wymianą prawka, czeka naprawdę bardzo dotkliwy mandat. Policjant potraktuje was jakbyście po prostu nie mieli uprawnień (w końcu wygasły) i wlepi mandat w wysokości aż 1500 złotych.
Na pełną cenę wymiany prawa jazdy składają się trzy rzeczy. Po pierwsze sam dokument. W urzędzie trzeba zapłacić 100 złotych. Do tego aktualne zdjęcie. Jeśli go nie macie, to dochodzi kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. A to nie koniec. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego z kolei wymaga prywatnej wizyty u lekarza orzecznika. Ta zostanie wyceniona na 200 zł. W sumie koszt wymiany prawa jazdy może więc przekroczyć 300 złotych. Kierowcy z bezterminowymi uprawnieniami nie będą musieli płacić za lekarza. Będą wymieniać sam dokument, uprawnienia na daną kategorię zdobyli jednak bezterminowe. Wizyta u doktora czeka ich jednak, kiedy będą np. zdawać prawko na nową kategorię.