• Link został skopiowany

Mandaty za kody w prawie jazdy w 2024 r. Stawka wciąż wysoka. Ile za popularny 01.06?

Nowy rok, nowe mandaty? To właśnie będziemy sprawdzać w tym materiale. Konkretnie przyjrzymy się mandatowi za kod w prawie jazdy. Kwestia jest o tyle ważna, że wielu kierowców ma w swoim dokumencie niezwykle popularne oznaczenie 01.06.
Kontrola drogowa
Fot. Policja

O formalnych aspektach uprawnień do kierowania pojazdami piszemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Prawo jazdy nigdy nie jest dawane kierowcy raz na zawsze. Obecnie w Polsce wydawane są tylko dokumenty terminowe. Obowiązują przez maksymalnie 15 lat. Na tym jednak nie koniec. Bo na odwrocie dokumentu znajduje się również rubryka o numerze 12. A tam zapisane są tzw. kody ograniczeń.

Zobacz wideo Kierowca z Gliwic nie przyjął mandatu. Teraz nie ma prawa jazdy

Co oznacza kod w prawie jazdy?

Nie każde prawo jazdy musi posiadać kod ograniczeń. Ten pojawia się np. w razie konieczności korekcji wzroku przez kierowcę (wymóg dotyczący okularów lub soczewek – kod 01.06) czy w sytuacji, w której prowadzący zdobędzie uprawnienia do kierowania pojazdami wyposażonymi w automatyczną skrzynię biegów (kod 10.02). To dwa najpopularniejsze kody. Choć są też inne:

  • 02.01 - aparat słuchowy jednouszny,
  • 02.02 - aparat słuchowy obuuszny,
  • 05.05 - jazda tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy,
  • 05.06 - bez prawa ciągnięcia przyczepy,
  • 70 - wymiana prawa jazdy wydanego za granicą,
  • 71 – wtórnik prawa jazdy (wydawany w przypadku utraty oryginalnego dokumentu prawa jazdy).

Więcej na temat pełnej listy kodów wpisywanych do prawa jazdy przeczytasz w tekście, do którego link zamieszczamy poniżej.

Jaki jest mandat za kod w prawie jazdy w 2024 r.?

Kody w prawie jazdy są kluczowe. Bo to one decydują o warunkach dopuszczenia prowadzącego do kierowania pojazdem. Gdy zatem wymóg zapisany za pomocą kodu nie zostanie spełniony, kierowca prowadzić danego pojazdu nie może. Brak okularów czy jazda samochodem wyposażonym w manualną przekładnię będzie w takim przypadku oznaczać prowadzenie bez uprawnień. A to z kolei uruchamia działanie art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. I ten w 2024 r. przewiduje aż dwie sankcje.

  • Po pierwsze kierowca dostanie grzywnę wynoszącą co najmniej 1500 zł. Kary nie wystawi jednak policjant. Bo sprawa musi trafić do sądu – punkt drugi. To oznacza, że maksymalnie sięgnie ona nawet 30 tys. zł. Policjant dopisze za to do konta kierującego 10 punktów karnych. Tymczasowych, bo uprawomocnią się one dopiero po sądowym rozstrzygnięciu. Mówi o tym art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.
  • Po drugie prowadzący otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest on obligatoryjny w takim przypadku i będzie obowiązywał przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Mówi o tym art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń.

Kierowca nie musi obawiać się powyższego mandatu głównie w przypadku kodów 70 i 71. Te mają bowiem charakter czysto informacyjny.

Więcej o: