Prawo jazdy nigdy nie jest dawane kierowcy raz na zawsze. Obecnie w Polsce wydawane są tylko dokumenty terminowe. Obowiązują przez maksymalnie 15 lat. Na tym jednak nie koniec. Bo na odwrocie dokumentu znajduje się również rubryka o numerze 12. A tam zapisane są tzw. kody ograniczeń.
Nie każde prawo jazdy musi posiadać kod ograniczeń. Ten pojawia się np. w razie konieczności korekcji wzroku przez kierowcę (wymóg dotyczący okularów lub soczewek – kod 01.06) czy w sytuacji, w której prowadzący zdobędzie uprawnienia do kierowania pojazdami wyposażonymi w automatyczną skrzynię biegów (kod 10.02). To dwa najpopularniejsze kody. Choć są też inne:
Więcej na temat pełnej listy kodów wpisywanych do prawa jazdy przeczytasz w tekście, do którego link zamieszczamy poniżej.
Kody w prawie jazdy są kluczowe. Bo to one decydują o warunkach dopuszczenia prowadzącego do kierowania pojazdem. Gdy zatem wymóg zapisany za pomocą kodu nie zostanie spełniony, kierowca prowadzić danego pojazdu nie może. Brak okularów czy jazda samochodem wyposażonym w manualną przekładnię będzie w takim przypadku oznaczać prowadzenie bez uprawnień. A to z kolei uruchamia działanie art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. I ten w 2024 r. przewiduje aż dwie sankcje.
Kierowca nie musi obawiać się powyższego mandatu głównie w przypadku kodów 70 i 71. Te mają bowiem charakter czysto informacyjny.