Co grozi za przegląd samochodu po terminie?

Czasami kierowcy zapominają o przeglądzie, a czasami nie jadą na niego z premedytacją. Czy wykonanie badania po terminie wskazanym w dowodzie rejestracyjnym rodzi jakieś konsekwencje? Sprawdźmy, co mówią na ten temat przepisy.

O obowiązkach kierowców i przepisach technicznych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Właściciel samochodu w sensie prawnym ma dwa obowiązki. Pierwszym jest dbanie o aktualność polisy OC. Drugim przedłużanie ważności badania technicznego na czas. W pierwszym przypadku niedochowanie obowiązku zakończy się opłatą karną sięgającą 7200 zł. A w drugim? No właśnie. To kluczowe pytanie.

Zobacz wideo Dolnośląscy policjanci odzyskali luksusowe auto skradzione na terenie Niemiec

Przegląd techniczny to coroczny obowiązek właściciela pojazdu

Obowiązek "przedstawiania pojazdu do badania technicznego" wynika bezpośrednio z art. 81 ust. 1 i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Termin między wizytami w stacji kontroli pojazdów to zazwyczaj 12 miesięcy. Czemu przegląd jest tak ważny? Po pierwsze z uwagi na fakt, że kierowca uzyskuje potwierdzenie dobrego stanu pojazdu. A wraz z nim np. policja i inni użytkownicy drogi. Po drugie to motywuje kierowców do dbania o pojazdy szczególnie w zakresie elementów związanych z bezpieczeństwem. Po trzecie po wizycie w SKP kierowca dostaje pieczątkę, która chroni go przed konsekwencjami.

Diagnosta po pozytywnym wyniku badania technicznego wbija do dowodu rejestracyjnego pojazdu pieczątkę. Ta potwierdza aktualność przeglądu i wskazuje datę kolejnego badania. Gdy miejsca na pieczątki nie ma, diagnosta wystawia zaświadczenie. Dodatkowo wprowadza informację o badaniu do bazy CEPiK.

Czy jest możliwa kara za przegląd samochodu po terminie?

W polskim systemie prawnym nie ma możliwości uzyskania kary w sytuacji, w której kierowca po minięciu ważności przeglądu pojawi się w stacji kontroli pojazdów. Ewentualne konsekwencje może wyciągać policja i to też w czasie kontroli drogowej, a nie diagnosta czy operator systemu CEPiK, który dostrzeże lukę w ważności badania. Legislatorzy co prawda zapowiadali przepisy mówiące np. o podwójnej opłacie za przegląd wykonany po terminie. Niestety na zapowiedziach na razie się skończyło. Konkretne zapisy jeszcze nie weszły w życie i pewnie prędko nie wejdą.

Kara za brak przeglądu samochodu jest już możliwa

Brak kary nie oznacza, że kierowca konsekwencji nie poniesie wcale. Te mogą mieć inny charakter. Wyobraźmy sobie taki scenariusz. Policja zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej. Okazuje się, że auto nie ma ważnego badania technicznego. Co dalej? To otwiera przed kierującym tak naprawdę cztery możliwości.

  • Po pierwsze dostanie mandat karny. Ten na podstawie art. 94 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń może wynosić od 1500 do 5000 zł. Zapis mówi o prowadzeniu pojazdu, który nie jest dopuszczony do ruchu. Auto bez przeglądu nie powinno być dopuszczone.
  • Po drugie policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu.
  • Po trzecie w sytuacji, w której auto dodatkowo znajduje się w kiepskim stanie technicznym, policjanci mogą podjąć decyzję o jego wycofaniu z ruchu. W takim przypadku pojazd nie pojedzie dalej. Musi przyjechać po niego laweta.
  • Po czwarte być może ważność przeglądu nie ma znaczenia dla działania polisy OC, ale dla AC już ma. Więc gdy kierowca stanie się sprawcą zdarzenia i nie ma w aucie ważnego przeglądu, może mieć problem z wypłatą odszkodowania.
Więcej o: