mObywatel 2.0 dostanie nową funkcję dla kierowców. Duża i wygodna zmiana

Polscy kierowcy bardzo polubili mObywatela. Niedługo polubią go jeszcze bardziej, ponieważ dostanie nową funkcję, która przyda się w najbardziej stresujących sytuacjach.

O mObywatelu jest znowu głośno, ponieważ właśnie wdrażana jest kolejna zapowiedziana na ten rok nowość. Do popularnej aplikacji doszło możliwość wgrania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i prawa wykonywania zawodu położnej. Nowość dotyczy aż 360 tysięcy osób w kraju, nie jest to więc aż taka ciekawostka, jak mogłoby się wydawać. Kierowcy jednak czekają i na swoją nowość. Wiele osób chciałoby, żeby enigmatyczne "niedługo" oznaczało kwiecień 2024 r., ale bardziej realny może się wydawać początek wakacji. Jeszcze w tym roku z poziomu mObywatela zgłosimy samochodową stłuczkę.

"Zgłoś stłuczkę" w mObywatelu 2.0

Z perspektywy widzenia kierowcy to najważniejsza zmiana, jaka pojawi się w tym roku w aplikacji. Moduł "Zgłoś stłuczkę" pozwoli na wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego. Aktualnie to bardzo stresująca czynność. Po pierwsze dochodzą ogromne nerwy. Nawet niegroźna obcierka potrafi wywołać ogromne emocje, a kierowcy się gubią. Nie mogą znaleźć kartki, długopisu, oświadczenia często spisują na kolanie, a przy tym zapominają o najważniejszych danych, jakie trzeba spisać, żeby ubezpieczyciel mógł zacząć działać. Jednym słowem chaos.

W idealnym świecie każdy z nas ma w schowku długopis i odpowiedni protokół do wypełnienia. Dobrze jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce. Wtedy z pomocą przyjdzie mObywatel. Jak ma dokładnie działać moduł "stłuczka", tego jeszcze nie zdradzono, ale wiadomo już, że elektroniczne oświadczenie nie będzie tylko wzorem do spisania, ale interaktywnym dokumentem, który będzie można wypełnić w aplikacji. Moduł stłuczka pozwoli nie sięgać po papiery i będzie pomagał uczestnikom zdarzenia drogowego w momencie, kiedy sprawa nie budzi większych wątpliwości, na sporządzenie tego protokołu właśnie przez mObywatela - wyjaśniali przedstawiciele ministerstwa.

Wszystko to brzmi bardzo ciekawie i trzymamy kciuki, by nową funkcję wprowadzono jak najszybciej. Taki przewodnik krok po kroku, co trzeba wpisać w przypadku stłuczki, będzie bardzo dużym ułatwieniem dla wielu kierowców. Oczywiście w trudniejszych i poważniejszych sprawach dalej trzeba będzie zadzwonić po policję, ale przy stłuczkach, w których kierowcy są zgodni co do przebiegu zdarzenia, to mObywatel znacząco ułatwi odpowiednie spisanie protokołu.

Co już mogą robić kierowcy w mObywatelu 2.0?

Do aplikacji można wgrać swoje mPrawo jazdy i zawsze mieć dokument pod ręką. Dużą popularnością cieszą się także "Moje Pojazdy". To szybki i wygodny dostęp do informacji o samochodach, które posiadasz. Można sprawdzić rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN, termin badania technicznego czy informacje o ubezpieczeniu. Przydatną funkcją jest ostrzeganie o zbliżającym się końcu ważności badania i ubezpieczenia OC. Każda przypominajka, która pozwoli uniknąć kary, to dobra wiadomość. Do tego kierowcy korzystają z takich funkcji jak:

  • Mandaty - można sprawdzić swoje mandaty, a także sprawdzić, czy system zaksięgował płatność albo przypomnieć sobie, że jakiegoś nie opłaciliśmy
  • Punkty karne - najprostszy sposób na sprawdzenie aktualnego stanu posiadania na koncie punktów karnych
  • Historia pojazdu - po wpisaniu numeru rejestracyjnego i numeru VIN można poznać historię pojazdu, jego poprzednich właścicieli i stan licznika
  • Bezpieczny autobus - można sprawdzić stan techniczny i OC autobusu

Czekamy na kolejne. "Zgłoś stłuczkę" to bardzo dobry pomysł i na pewno twórcy mObywatela mają w zanadrzu jeszcze kilka sposobów na ułatwienie kierowcom życia.

Zobacz wideo Karygodne omijanie pojazdu, zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.