Będziesz musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. To obowiązek. Jest już data

Bezterminowe prawo jazdy już niedługo przestanie być takie bezterminowe. Każdy kierowca będzie musiał je wymienić. I data jest tu kluczowa. Bo po niej uprawnienia bez terminu ważności stracą jednak ważność.

Unia Europejska od lat modyfikuje przepisy dotyczące praw jazdy. Kolejne dyrektywy muszą być z kolei implementowane do polskich zapisów. I tak 18 stycznia 2013 r. zniknęły bezterminowe prawa jazdy. Nowe uprawnienia są wydawane na maksymalnie 15 lat. Kolejny krok już wkrótce. Bo nowelizacja wykasuje również bezterminowe prawa jazdy, które zostały wydane przed styczniem 2013 r.

Zobacz wideo Pościg policji za pijaną kobietą. Kilkukrotnie niemal doprowadziła do czołowego zderzenia

Bezterminowe prawo jazdy zyska termin ważności. Ten wyniesie 15 lat

Kierowcy posiadający dziś bezterminowe prawo jazdy, będą musieli wymienić je na terminowe. To będzie wydrukowane z datą ważności określoną na 15 lat. To maksymalny termin, jaki może przyznać urząd po zmianie przepisów. Czemu bezterminowe dokumenty muszą zniknąć? To kwestia raczej praktyczna. Gdy kierowca zdobędzie uprawnienia do kierowania w wieku 18 lat, nie wymieni druku nigdy i zostanie zatrzymany do kontroli drogowej w wieku 50 lat, policjanci mogą mieć poważny problem z identyfikacją kierującego. Po 32 latach może nie przypominać osoby widocznej na zdjęciu.

Co ważne, kasowanie bezterminowych praw jazdy nie będzie zmieniać decyzji administracyjnej o stałym nadaniu uprawnień do kierowania. Data ważności pojawi się, ale będzie dotyczyć samego dokumentu. O ile zatem kierowca posiadający terminowy dokument wraz z jego zmianą musi dostarczać np. zaświadczenie lekarskie, o tyle kierowca przedłużający niegdyś bezterminowe prawo jazdy wymogu takiego już mieć nie będzie. Cały czas ma bowiem aktywne bezterminowe orzeczenie. Jego ważność nie zostanie skrócona.

Kiedy będzie miała miejsce wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Termin wymiany bezterminowych praw jazdy jest ściśle określony. Art. 124 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie wskazuje, że kierujący będą musieli pojawić się w wydziale komunikacji między 19 stycznia 2028 r. a 18 stycznia 2033 r. Rozbieżność czasowa jest duża. Chodzi jednak o to, że liczba dokumentów koniecznych do wymiany będzie liczona w milionach. Minister infrastruktury będzie mógł zatem podzielić wymianę latami np. według roczników dokumentów.

Ile kosztuje wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy będzie kosztować 100 zł. Dokładnie tyle, ile kosztuje np. wydanie nowego dokumentu. Nie będzie zatem procedurą bezpłatną. Na tym jednak koszty się nie kończą. Kierowca będzie musiał dostarczyć również aktualne zdjęcie. Jego wykonanie stanowi wydatek od 30 do 50 zł.

Co się stanie w sytuacji, w której kierowca nie wymieni bezterminowego prawa jazdy?

Załóżmy, że kierowca nie chce oddawać bezterminowego prawa jazdy. Nie pojawi się zatem w wydziale komunikacji. Co się stanie w takim przypadku? Jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną automatycznie wstrzymane najpóźniej po 18 stycznia 2033 r. lub terminie wymiany wyznaczonym dla danego rocznika przez ministra. W skrócie osoba taka nie będzie mogła kierować samochodem. Jeżeli zignoruje zakaz, podczas kontroli drogowej poniesie surowe konsekwencje. Policjanci dopiszą do jej konta 15 punktów karnych, a następnie skierują sprawę do sądu. Sędzia orzeknie natomiast:

  • od 1500 do 30 000 zł grzywny,
  • zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.