Nowa Sonata w Europie od 2011 r.

Nowy Hyundai Sonata wejdzie do sprzedaży na Starym Kontynencie w 2011 r. Łączna sprzedaż modelu przekroczyła tymczasem barierę 5 mln sztuk

Pierwsza generacja Sonaty , produkowana z myślą o rodzimym rynku, zadebiutowała w 1985 roku i bazowała na tylnonapędowym modelu Stellar. Pod maskę trafiały 4-cylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1,8 i 2 litrów.

Rok później Hyundai rozpoczął działalność na rynku amerykańskim, a w 1988 roku zadebiutowała kolejna odsłona Sonaty. Stylizację nadwozia powierzono Giorgietto Giugiaro. Od strony mechanicznej model bazował na rozwiązaniach Mitsubishi (m.in. silniki 2.4 i 3.0 V6).

W 1993 roku zaprezentowano nową generację Sonaty, również wyposażoną w 4- i 6-cylindrowe silniki benzynowe. Po zamknięciu kanadyjskiej fabryki za jej produkcję odpowiadał tylko zakład w Korei Południowej. Trzy lata po premierze przeprowadzono face-lifting auta.

Czwarta generacja Sonaty zadebiutowała w 1998 roku, a jej podzespoły posłużyły także do budowy Kii Magentis oraz Hyundaia Santa Fe . W 2001 roku przeszła face-lifting, obejmujący zmiany w stylizacji nadwozia oraz wprowadzenie nowego silnika V6 o pojemności 2,7 litra. Rok 2004 zakończono z rekordową sprzedażą modelu (104 tys. egzemplarzy).

Sonata oferowana obecnie w Europie pojawiła się w 2004 roku z dwoma silnikami benzynowymi (2.4 i 3.3 V6) oraz jednym turbodieslem o pojemności 2 litrów. Rok później uruchomiono jej montaż w pierwszej amerykańskiej fabryce Hyundaia, natomiast od 2008 roku oferowana jest odświeżona wersja. Do dziś piąta generacja Sonaty znalazła 1,5 miliona nabywców.

Następczyni zadebiutowała podczas frankfurckich targów blisko rok temu (więcej informacji znajdziecie tutaj ). Przyciągnęła wtedy wiele spojrzeń za sprawą designu opartego na filozofii Fluidic Sculpture. Docelowo będzie oferowana z wolnossącymi silnikami benzynowymi o pojemności 2 i 2,4 litra (163 oraz 178 i 198 KM), z 2-litrową turbobenzyną o mocy 274 koni oraz w wersji hybrydowej (więcej tutaj ). W Europie do palety jednostek napędowych dołączy także turbodiesel w dwóch wersjach mocy.

Produkcja wszystkich odmian Sonaty przekroczyła już liczbę 5 milionów egzemplarzy. Szósta generacja, oferowana już w USA, znalazła tam w maju ponad 21 tys. nabywców, dzięki czemu zakwalifikowała się do grona dziesiątki najpopularniejszych aut na rynku. Czy Hyundai może liczyć na podobny sukces w Europie? Przekonamy się o tym za kilka miesięcy. Do salonów na Starym Kontynencie nowa Sonata trafi w przyszłym roku pod nazwą i40. W 2012 roku spodziewany jest debiut wersji kombi.

Koreańczyk wyprzedził Jankesa - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Hyundai Tucson - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.