Fiat i Chrysler połączą się z PSA?

Sergio Marchionne uchyla rąbka tajemnicy i informuje, że niebawem może dojść do połączenia grupy Fiata i Chryslera z francuskim koncernem PSA (Peugeot-Citroen)

Jak donosi Business Week, szef Fiata i Chryslera zdradził podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie, że bierze pod uwagę współpracę z koncernem PSA. Wcześniej Francuzi próbowali negocjować z Mitsubishi , ale rozmowy zostały zerwane. Teraz szukają strategicznego partnera, z którym mogliby wspólnie opracowywać nowe projekty aut.

Marchionne określił możliwy alians z PSA - drugim co do wielkości producentem aut w Europie - "małżeństwem z nieba". Wyraził również przekonanie, że globalne koncerny samochodowe muszą produkować co najmniej 5 milionów aut rocznie, żeby przetrwać na rynku. Zeszłoroczna produkcja grupy PSA to 3,2 mln aut, Fiata - 2 mln, a Chryslera - 1,3 mln. Fiat posiada obecnie 20% akcji Chryslera i zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększyć swój udział do 35%.

Włosi planują wprowadzić na rynek amerykański kilka swoich modeli. Szczególne nadzieje wiążą z oszczędnymi wersjami, zużywającymi poniżej 6 litrów benzyny na 100 km. Jednocześnie Chrysler będzie bardziej aktywny w Europie (więcej tutaj ).

Przypomnijmy, że kilka dni temu Daimler i Renault-Nissan ogłosiły rozpoczęcie współpracy i wymianę 3,1% akcji (więcej tutaj ). W jej ramach silniki Mercedesa mają trafić pod maski modeli Infiniti, a obydwa koncerny wspólnie opracują następcę Smarta ForTwo i Renault Twingo .

271 koni w "pięćsetce" - ZOBACZ TUTAJ

Fiat 500 Cabrio - pierwsza jazda

Samochody: Fiat 500 - ogłoszenia

Więcej o: