Lustrzany blask DeLoreana

Jaki efekt da wielogodzinne polerowanie nielakierowanej karoserii DeLoreana DMC-12?

W październiku 1975 roku John DeLorean założył w Detroit firmę DeLorean Motor Company. To postać nierozerwalnie związana z amerykańską motoryzacją. Wcześniej pełnił on funkcję dyrektora w Pontiacu, gdzie brał udział w pracach nad Firebirdem. Mógł zostać nawet prezesem koncernu General Motors, ale odrzucił ofertę i zdecydował się rozwijać własny, wymarzony projekt sportowego samochodu. W pracach nad autem DeLoreanowi pomagał Bill Collins, inżynier koncernu GM. Prowadzono nawet rozmowy w sprawie współpracy z Porsche, ale niepowodzenie zmusiło firmę do zwrócenia się do Lotusa.

Względy finansowe zadecydowały o lokalizacji fabryki DeLoreana w Europie. 21 stycznia 1981 roku bramy fabryki w Dumnurry w Irlandii Północnej opuścił pierwszy egzemplarz DMC-12. Nowocześnie stylizowany wóz otrzymał nielakierowaną karoserię z nierdzewnej stali i podnoszone do góry drzwi. Do napędu służył 2,8-litrowy silnik V6 o mocy 130 koni (opracowany przez Renault, Peugeota i Volvo), połączony z 5-biegową skrzynią manualną lub 3-biegowym automatem. Niestety, z powodu wysokiej ceny zainteresowanie DeLoreanem szybko zmalało, a produkcja trwała zaledwie rok.

Szacuje się, że po polskich drogach jeździ 5 egzemplarzy tego unikatowego auta. Największą sławę przyniosła DeLoreanowi "pośmiertna" rola w filmie "Powrót do przyszłości" z 1985 roku.

W tym czasie powstało 8 600 sztuk DMC-12, a do dziś przetrwało około 6 500. W 2007 roku firma DeLorean Motor Company ogłosiła, że planuje zbudować ograniczoną liczbę egzemplarzy auta w Teksasie (około 20 rocznie). 80% części pochodziło z zapasów magazynowych. "Nowego" DeLoreana wyceniono na 57 500 dolarów, a na liście wyposażenia pojawiła się nawigacja satelitarna.

Egzemplarz przedstawiony na zdjęciach to dzieło właściciela, Johna McCarty. Dzięki około 40-godzinnemu polerowaniu każdego panelu karoserii udało mu się osiągnąć lustrzany blask stalowej powłoki. To kolejna wariacja na temat DeLoreana - w sieci można znaleźć na przykład zdjęcia DMC-12 pokrytego 24-karatowym złotem. Auto było częścią kampanii reklamowej złotych kart kredytowych American Express.

Marcin Sobolewski                                                                              Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

Volkswagen Polo Samochodem Roku - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mazda 3 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.